„Noć knjige", 32. put
Са једне од ранијих манифестација (Фото: „Лагуна”)
Još jedna „Noć knjige” biće održana od 6. do 8. juna, (i to 32. put), u knjižarama „Delfi” i „Laguninim” klubovima čitalaca, na 62 lokacije u 36 gradova u Srbiji i regionu, kao i na sajtovima „laguna.rs”, „delfi.rs” i „dicearena.rs”.
I ove godine važiće popusti do čak 40 odsto, a čitaoce čeka više od 50.000 naslova, odličan izbor gift-programa, kao i sjajni pokloni za kupovinu u knjižarama.
Važe popusti na „Lagunina” izdanja: za kupovinu jedne knjige 25 odsto, za dve knjige 30 odsto, za tri knjige 35 odsto, za četiri ili više knjiga 40 odsto. Isti popusti važiće i za knjige izdavačke kuće „Delfi”, izuzev kompleta, i mogu se kombinovati sa „Laguninim” naslovima, a na popustu će biti i multimedijalni sadržaji.
Posebna pogodnost očekuje sve korisnike masterkard kreditnih kartica Banke Inteza tokom predstojeće „Noći knjige”. Naime, uz sjajne popuste do čak 40 odsto samo na sajtu „laguna.rs” imaće dodatnih pet odsto popusta na izdanja „Lagune”, uz besplatnu isporuku za sve porudžbine na teritoriji Republike Srbije za vreme trajanja manifestacije „Noć knjige”.
Isporuka će biti besplatna za sve porudžbine preko pomenutih sajtova na teritoriji Republike Srbije, a za porudžbine preko sajta „delfi.rs” tokom trajanja manifestacije za teritoriju Hrvatske, Crne Gore i BiH važiće povlašćena cena isporuke DHL-om.
Kao i do sada, „Laguna” je pripremila veliki broj hitova, a u fokusu je novi roman Dejana Stojiljkovića „Dorćolski rekvijem”. Po rečima autora, „Dorćolski rekvijem” je deo franšize i nastavak njegovih romana u „Laguni”, koji su uveli junake poput Nemanje Lukića, onako kako to rade Marvel ili Stiven King. Prema Stojiljkovićevom objašnjenju, ovo je do sada njegov društveno najangažovaniji roman, društveno-politička satira, koji ujedno prikazuje Srbiju i kao zemlju tajni. Omaž je to i njegovoj omiljenoj autorki Svetlani Velmar Janković. To je priča o Aleksandru Malavraziću, istrošenom beogradskom privatnom detektivu, koji dobija poziv da reši neobičan slučaj. Nalogodavac mu je tajanstvena organizacija – Zavod za istraživanje onostranog. Ubrzo shvata da ga je u stvari angažovao njegov stari znanac, besmrtnik koji je učestvovao u oba svetska rata, ispratio okupaciju, vreme Tita, Miloševića i bio svedok svega što se dešavalo narednih decenija u večito turbulentnoj i zanimljivoj istoriji Srbije – Nemanja Lukić...
„Noć knjige” predstavlja i najnoviji roman Vuka Draškovića „Suđenje” koji govori o tiraniji, paranoji vlasti i nemoći pojedinca. O istini koja stoji pred ponorom, snu koji može biti smrtonosan, o reči koja može biti presuda, a misao – neoprostiv greh. Njegov junak Jugoslav Avramović, profesor filozofije i matematike, poznat kao Arhimed, ima jedan jedini greh – taj što misli, što vidi, što se usuđuje da govori. Zbog toga postaje neprijatelj broj jedan, izveden na tajno suđenje, gde se ne traži istina već žrtva.
„Ukus straha” Zorana Petrovića prvi je psihološki triler na ovim prostorima koji se kroz metode forenzičke psihologije bavi temom profilisanja serijskih ubica. Karakterišu ga brza radnja, intrigantna ubistva, klifhengeri i vešto skretanje čitaočeve pažnje na pogrešan trag.
Roman „Lusi”, novog „Laguninog” autora Bojana Savića Ostojića je knjiga o Beogradu s početka dvehiljaditih. Glavni junak i narator priseća se prijateljstva sa devojkom koja je naprasno iščezla iz njegovog života, te prebira po uspomenama, nadajući se da će pronaći razloge koji su doveli do rastanka.
„Gorolom” Aleksandra Tešića istorijska je fikcija autora serijala „Kosingas” i bestseler romana „Sveti rat za Carigrad”. Srednji vek, Srbija, vitez zatočnik u službi cara Dušana Goroje, sada Gorolom, ovenčan megdandžijskom slavom, vraća se kući i otkriva mračne tajne vezane za svoju prošlost, a neke od najstrašnijih se tiču žrtvovanja dece, u šta je pre svega uključena sama crkva.
Novi roman Miomira Petrovića „Dionizije 1941: Moguća istorija Ivana Petrovića” nastao je na osnovu biografije srpskog glumca koji je bio izuzetno slavan dvadesetih i tridesetih godina 20. veka, i ostvario impresivnu filmografiju, a od inostranih autora u poslednje vreme je dominantna „Minesota”, novi roman majstora krimića Jua Nesbea. Roman nije deo Nesbeovog serijala o Hariju Huleu. Napeta priča o osveti, pravdi i ljudskoj prirodi.
„London” Luj-Ferdinanda Selina je nastavak romana „Rat” i oni čine neodvojivu celinu. Selin je oba romana pisao početkom tridesetih godina 20. veka, u vreme kad je objavljeno „Putovanje nakraj noći”, i pred nama je genije na svom vrhuncu. Godine 2022. u javnosti su se pojavili rukopisi romana „Rat” i „London” za koje se smatralo da su izgubljeni 1944. godine, a uskoro se očekuje objavljivanje i trećeg rukopisa čiji je naslov za sada nepoznat. Ovo je u svetu jedan od prvih prevoda romana „London”.
„Prašina snova” je deveti roman u epskom serijalu Stivena Eriksona „Pripovest iz Malaške knjige Palih” koji „Laguna” objavljuje u dva toma. U prvom tomu radnja se dešava u Leterasu, gde prognana malaška vojska predvođena zapovednicom Tavore započinje marš ka istoku. U drugom tomu okrnjene vojske i bogovi, stari i novi, sudaraju se u vrtoglavo složenom početku poslednje priče serijala.