Zlatno oko MI6

Vasilije Filipović

22. 06. 2025. 11:13

(Драган Стојановић)

Dugo se spekulisalo da li će novog agenta 007 glumiti žena. To se još nije desilo, ali van filmskog platna „Kju” (Q) će postati nova „Si” (C) – objavila je Vlada Velike Britanije kada je saopštila da je za novu šeficu Tajne obaveštajne službe (MI6) imenovana Blejz Metreveli. Ona će biti prva žena na čelu ove agencije u njenoj 116 godina dugoj istoriji. Metrevelijeva, dugogodišnja „radnica” MI6, do sada je obavljala funkciju generalne direktorke za tehnologiju i inovacije – poziciju poznatu kao „Kju”, čiji je jedan od ciljeva da identitet agenata ostane tajna. Ljubiteljima serijala o Džejmsu Bondu ova funkcija takođe je poznata po zaduženju da oprema agenta 007 sofisticiranim satovima i automobilima sa katapult-sedištima. Na jesen Metrevelijeva će zameniti Ričarda Mura na položaju koji se označava slovom „Si”. Po tradiciji, jedina osoba iz MI6 koja se javno identifikuje jeste upravo šef agencije. Ali za prvog čoveka špijunske službe Mur je bio prilično javna ličnost. Menjao je uloge između diplomatije i obaveštajnog sektora, bio ambasador Velike Britanije u Turskoj, a karijeru je počeo kao agent na terenu.

Za razliku od njega, Metrevelijeva, koja ima 47 godina, ceo radni vek je provela unutar obaveštajne službe i gotovo da nema javni profil. U službu je ušla 1999. godine nakon studija antropologije na Kembridžu i radila je na operativnim zadacima na Bliskom istoku i u Evropi, prema saopštenju iz Dauning strita 10. Ipak, kada je reč o špijunima, ono što se tvrdi javno često je upravo ono u šta najviše treba sumnjati.

Premijer Kir Starmer je odluku o unapređenju Metrevelijeve nazvao „istorijskom” i naglasio značaj njenog novog zadatka: „Ujedinjeno Kraljevstvo se suočava s pretnjama bez presedana – bilo da su to agresori koji šalju špijunske brodove u naše vode, ili hakeri sa sofisticiranim planovima za ometanje naših javnih servisa”, rekao je on. Na to je Metrevelijeva izjavila da je počastvovana što joj je ukazano poverenje da vodi službu i dodala da MI6 igra ključnu ulogu u očuvanju bezbednosti britanskog naroda, te da se raduje nastavku tog rada zajedno sa hrabrim službenicima, kao i sa brojnim međunarodnim partnerima. Godine 2022. ona je dala intervju za „Fajnenšel tajms” pod pseudonimom Ada, u okviru teksta o životima britanskih špijunki. Rekla je da je posao agenta bio jedini koji je ikada želela i da je još kao devojčica učila amaterske metode špijunaže, poput korišćenja šifara kao što je tzv. pigpen kod. Jedno od izazovnijih pitanja s kojima će se Metrevelijeva suočiti biće odnosi sa CIA i ostalim američkim obaveštajnim agencijama u vremenu dok je Donald Tramp ponovo u Beloj kući. Velika Britanija je deo obaveštajnog saveza „Pet očiju” zajedno sa SAD, Kanadom, Australijom i Novim Zelandom. Međutim, Trampove simpatije prema Vladimiru Putinu izazvale su zabrinutost među saveznicima i zapitanost da li je SAD i dalje siguran partner za razmenu poverljivih informacija. Ali, odlučivši se za Metrevelijevu kao prvu ženu na čelu MI6, britanska vlada je sledila sličan put kao i Tramp, koji je tokom svog prvog mandata imenovao Džinu Haspel za direktorku CIA.

Prema rečima jednog zvaničnika za britanske medije upućenog u proces selekcije, Metrevelijeva je u ušla u finalni krug selekcije – sa još jednom damom. Svemu tome je možda doprinelo i to što je bivši šef agencije dugo govorio o potrebi da MI6 postane raznovrsniji po pitanju pola i rase. A unapređenje Metrevelijeve predstavlja i simbolično hvatanje koraka sa fikcijom: glumica Džudi Denč prvi put je igrala „Em” (M) – fiktivnu šeficu MI6 – još 1995. godine, u filmu „Zlatno oko”.