Na kraju ostanu pesme

23. 12. 2008. 22:00

Битни су изазови: Милан Делчић Делча (Фото: Ж. Јовановић)

Mnogi od nas se uoči novogodišnjih praznika sete i velikog hita grupe „U škripcu”. Poslednji dani decembra dobra su prilika, posebno za mlađe generacije da se „obnovi gradivo”. Popularni muzičar, nekada i sam član ovog sastava, Milan Delčić Delča objavio je koncertni album na kojem se, između ostalog, nalaze i neki od hitova benda „U škripcu”. Izdanje najavljuje spot za pesmu „Nove godine”. Ovo je bio zgodan povod da sa Delčom porazgovaramo o samom albumu, borbi za rok kulturu, planovima...

– Album je nastao na koncertu u martu prošle godine, na kojem su mi društvo pravili gotovo svi članovi nekadašnjeg sastava. Ispostavilo se da smo svi zajedno na bini bili posle nekih 15 godina, možda i više. Nismo puno probali, a zvučalo je fenomenalno. Pošto je koncert snimljen, smatrao sam da je šteta to ne objaviti. Aranžmani su generalno slični onima koji su na studijskim albumima, uz male izmene. Sviđa mi se da posle svih ovih godina ta muzika zvuči sveže, vreme je nije „pojelo”. A razlog te svežine je jednostavnost koju smo mi imali u pesmama. Urađen je i spot za „nove godine”, koji predstavlja kombinaciju starog spota, koncerta i dosnimljenog materijala.

Iako pasionirani ljubitelj muzike, Delča priznaje da ni sam nema sve albume matičnog benda.

– Ni ja, ni moje kolege nemamo taj preterani kolekcionarski duh. Kad bi se svi skupili, teško da bi sastavili našu celokupnu diskografiju. Ranije je to bilo lako, pozajmljivao sam, davao ljudima, prijateljima, uvek sam računao da ću se ja već snaći. Recimo, kod kuće imam omot od „Novih godina”, a gde mi je ploča – pojma nemam (smeh).

Popularni muzičar ističe da mu je drago što novije generacije znaju za grupu „U škripcu”, i njega lično, i to najviše po pesmama.

– Pesme su te koje ostaju. Nekada se muzika vezivala za bendove, autore koji je prave. A danas to nije slučaj, jednostavno nemate vremena da popamtite sva ta imena, sastave, nastupe, liste albuma... Ljudi se na neki čudan način opet vraćaju pesmama kao takvim. I zato mi je drago što i nas prepoznaju po njima, znači da smo ostavili neki trag koji se pamti.

Svoj rad u poslednje dve decenije Delča ocenjuje kao posledicu velike ljubavi prema ovom poslu.

– Bilo je teških momenata, ali nisam se predavao. I ne nameravam. Takođe, znao sam da je novac u ovom poslu relativna stvar. Bitan je ćar, ali je još bitniji ćef. Novac treba da bude posledica onoga što radiš i voliš. Ako ga tako shvatiš, to je prava stvar. Ako ga shvatiš kao cilj, to može da bude problem. A danas ga mnogi ljudi tako shvataju, nažalost. Bitni su i izazovi, ako toga nema, ja ne funkcionišem kako treba.

Delča dodaje i da će i sledeće godine biti muzički angažovan.

– Naravno, ovo nije „tačka na i”. Već postoje neke pesme koje meni jako dobro zvuče, i to planiram da na proleće upakujem u studijski album. Naravno, uz prateći bend, koji se verovatno neće zvati „Sklekovi”. Na kraju, to je nebitno. Važno je da su to dobri muzičari, bez kojih ja retko nastupam. Mi smo svi iskusni u ovom poslu, ne jurimo avione i kamione, već samo hoćemo da pokažemo, prvenstveno sebi, da još uvek dobro sviramo i zvučimo. I većina mojih kolega iz „Škripca”, na ovaj ili onaj način, ostala je u muzici. Lično, ne verujem da ćemo se ponovo okupiti kad bend, ali ovo je čudno vreme u kome se sve menja u deliću sekunde i, zato, nikad ne treba reći „nikad”, zaključuje Delča.