Predizborna ofanziva crkve
Кардинал Бозанић
Od našeg stalnog dopisnika
Zagreb – Da Katolička crkva u Hrvatskoj želi da utiče na sve slojeve i zbivanja u društvu potvrđuje i svojim najnovijim uključivanjem u predizbornu kampanju. Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić pozvao je na nedeljnoj misi u Zagrebu hrišćane da ne daju glas onima koji "ne poštuju vrednosti domovinskog rata", a tu spadaju svi oni koji temeljitije kritikuju i ukazuju na njegove crne strane, a pogotovo na ratne zločine počinjene sa hrvatske strane.
Blagosiljajući kenotaf s uklesanim imenima 15.840 navodno svih poginulih hrvatskih boraca u zavetnoj crkvi Svete mati Slobode, kardinal Bozanić je rekao:
"Moleći za poginule hrvatske branitelje molimo da njihova žrtva ne bude bez odjeka u Hrvatskoj nakon rata. Upravo sada, kada se gradi društvo koje treba da učvrsti svoje korene, kada te korene treba zalivati rosom onih vrednosti koje su branitelji nosili i negovali svojim odgovorom ljubavi u veri da je Bog gospodar i ljubitelj života. Stoga, danas hrišćani u Hrvatskoj ne bi smeli podupreti one političke opcije koje ne poštuju te vrednosti, jer, bez obzira na to kakav utisak ostavljale, ne rade na dobro čoveka i hrvatske domovine".
U nastavku Bozanić je precizirao da je "od samih početaka ostvarivanja hrvatske samostalnosti u određenim krugovima bilo pisanja i govorenja o hrvatskim braniteljima na način koji je bio daleko od istine, a i danas se u ime tzv. istorijske objektivnosti zanemaruju okolnosti, atmosfera, životna zbilja koja je puno šira od političkih mišljenja i igara koje smo i tada naslućivali", te napomenuo da je "neistinito čitanje domovinskog rata prema ključu koji želi izjednačiti zločinca i žrtvu i koji gleda na njega kroz prizmu nametanja krivnje hrvatskoj žrtvi", kao i da je "sve počelo onda kada su neprijatelji i napadači govorili o širenju granica, o teritorijama, o veličini zemlje koja osvaja tuđu zemlju i pokorava ljude".
Isti dan vojni biskup Juraj Jezerinac na misi u Belaju kod Karlovca optužio je neka SDP-ova predizborna obećanja kao "sotonsku zamku" i izjednačio to s totalitarnim režimom. Osvrnuvši se na predizbornu kampanju, rekao je: "Čuju se stara obećanja koja nam obećavaju raj na zemlji bez Boga. Neki u svojoj propagandnoj mašineriji obećavaju da neće više biti veronauke u školama ako oni dođu na vlast, da će dati više slobode mladima i zakonom nas osloboditi droge. Molim vas! O kakvoj se to slobodi radi? Još nismo toliko naivni i naš svet nije toliko slabouman da ne zna odakle to ide i kamo sve to vodi. Zar nismo živeli u totalitarističkom sistemu komunizmu, koji je izbacio iz škola veronauku, a građanima koji su bili vernici nisu bila dostupna radna mesta prema njihovoj sposobnosti".