Ogledalo bogatog umetničkog puta
С изложбе Виолете Марковић (Фото лична архива)
Požarevac – U Galeriji Narodnog muzeja Požarevac u toku je samostalna izložba umetnice Violete Marković povodom trideset godina njenog stvaralaštva.
Ako za početak njene profesionalne karijere uzmemo trenutak kad je diplomirala 1995. godine, do sada je samostalno izlagala dvadeset šest puta. Uzimajući u obzir i tri nezvanične izložbe, dve koje je imala 1999. godine u Sabornoj crkvi Svetih arhangela Mihaila i Gavrila u Požarevcu i u manastiru Ravanica, kao i jednu 2018. u biblioteci u Kostolcu, ovu izložbu simbolično možemo smatrati njenom tridesetom samostalnom izložbom, navodi Narodni muzej Požarevac.
U prethodnim periodima razmatrala sam neke važne teme kao što su: u ranoj fazi – trajne vrednosti, zatim u „Eksploziji duše” – čovekovo mesto u univerzumu, pa onda u ciklusu „Rasponi metafizičkog beskraja” – prirodu realnosti i odnos između mogućnosti i stvarnosti, i najnovije u ciklusu „Niti” – suštinu postojanja. Mislim da sam time na neki način zaokružila ovih 30 godina stvaralaštva, rekla je Violeta Marković.
Uporedo sa ovim ciklusima, kako je kazala, nastajale su i slike s nekim jednostavnim svakodnevnim motivima: portreti, mrtve prirode, pejzaži, koje planira da izloži u budućem periodu.
Biljana Milosavljević Pićurić, kustoskinja Narodnog muzeja Požarevac, istakla je da postavka donosi hronološki pregled bogatog umetničkog puta umetnice, od ranijih kaligrafskih radova inspirisanih lepotom ćiriličnog pisma, preko ciklusa u kojima reč i slika stvaraju jedinstvenu estetsku celinu, do apstraktnih formi koje istražuju granicu vidljivog i nevidljivog.
Umetnički motivi obuhvataju citate, ornamentalne bordure nadahnute srednjovekovnim rukopisima, portrete ktitora, kao i apstraktne prožete zlatnim i crvenim akcentima, rekla je Milosavljević Pićurić.
Izložbu je otvorila muzejska savetnica, istoričarka umetnosti Violeta Tomić. Ona je u tekstu za katalog navela da izložba „Trideset godina stvaralaštva Violete Marković” donosi pregled jednog bogatog umetničkog puta, gde se kaligrafija, ornamentika i apstraktni izrazi prepliću u izuzetnoj estetskoj ravnoteži. Kroz različite faze njenog stvaralaštva, posmatrač je vođen elegancijom linije, preciznošću oblika i snagom njenih vizuelnih kompozicija. Tri decenije rada Violete Marković utkane su u likovni zapis koji nadahnjuje i ostavlja neizbrisiv trag, navela je Tomićeva.
Violeta Marković rođena je 1974. godine u Požarevcu. Završila je Višu školu likovnih i primenjenih umetnosti u Beogradu. Zaposlena je u Fondaciji Milenin dom – Galeriji Milene Pavlović Barili. Članica je Udruženja likovnih stvaralaca „Milena Pavlović Barili” Požarevac, na čijem se čelu nalazi od 2023. godine. Učesnica je nekoliko likovnih kolonija, više od 100 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu i mnogobrojnih humanitarnih akcija. Dobitnica je više nagrada iz oblasti kaligrafije i dizajna. Njeni radovi deo su muzejskih, institucionalnih i privatnih kolekcija.
Izložba je otvorena do početka septembra.