Podsticanje društvenog haosa na Univerzitetu

29. 08. 2025. 07:24

(Фото Министарство културе Републике Србије)

Nakon brutalne demonstracije nasilja  nad pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova pred Filozofskim fakultetom u Novom Sadu kristalno je jasno da pravi organizatori blokade fakulteta nisu studenti. Oni su samo izvršioci. Jedna indoktrinirana grupacija kojom dominiraju ekstremisti, ali nažalost i izmanipulisana deca, koju strani destruktivni faktor eksploatiše kao svoju „pešadiju“ na vrlo perfidan i podmukao način.

Međutim, suštinski i najopasniji blokaderi nisu oni koji čuče na ulazima fakulteta, već oni koji stoje iza čitavog projekta. To je jedan broj univerzitetskih profesora anarholiberala, radikalnih levičara, jugotitoista i autošovinista čija ideološka matrica počiva na preziru prema svemu što nosi srpski nacionalni predznak. Pod plaštom akademske slobode oni vešto proizvode i podstiču društveni haos, nastojeći da oslabe institucije i uruše temelje srpske državnosti, u trenucima kada se naša braća u Republici Srpskoj, na Kosovu i Metohiji i u Crnoj Gori suočavaju sa ozbiljnim izazovima.

(Foto Tanjug)

Njihov cilj je jasan. Srbiju žele da bace na kolena. Da je vrate u doba socijalne bede i ekonomske nemoći, u kameno doba „žute demokratije“. Da je svrgnu sa mesta važnog političkog činioca na Balkanu i vežu joj ruke pred sopstvenim nacionalnim pitanjem na srpskim etničkim prostorima.

Zato odbrana univerziteta od ovakvih pojava nije samo pitanje obrazovanja, već pitanje političke stabilnosti i nacionalnog opstanka. Univerzitet ne sme da postane laboratorija za destrukciju države i rušenje temeljnih vrednosti zajednice.

On mora ostati prostor znanja, kritičke misli i istinskog služenja društvu i sopstvenom rodu, ako uopšte Srbi žele da postoje kao narod.