Kako dalje sa ovakvom igrom
Драган Стојковић (EPA/A. CUKIC)
U ovdašnjoj fudbalskoj polemici provejava uverenje da je naša fudbalska reprezentacija sama sebe prikovala za dno! Zato i ne čudi što će sada borba za baraž i drugo mesto, koje sada silno priželjkujemo, biti daleko teže ostvariti nego što se u prvi mah pomislilo. Otuda i ne čudi što će po ko zna koji put oktobar biti najvažniji mesec za naše fudbalere, jer nam 11. oktobra u goste dolazi Albanija, koja nam je posle ovog kola preuzela mesto na tabeli. Sada, posle pravog fudbalskog fijaska, postavlja se pitanje: kako što pre i na koji način povratiti poljuljano fudbalsko dostojanstvo? Stekao se utisak da je Srbija preksinoć vrlo brzo upala u zamku engleskog tima, koji je u Beogradu, nakon žestokih kritika upućenih pre svega selektoru Tomasu Tuhelu, uspeo da pronađe pravi put u ovim kvalifikacijama. Da li smo ovim porazom ponovo oskrnavili reprezenativni duh?
Nikada u dugoj istoriji igranja kod kuće naša reprezentacija nije doživela tako težak i bolan poraz kao preksinoć. Doduše, isti takav poraz naši fudbaleri su doživeli 2019. godine u Lavovu protiv Ukrajine. Mnogi se s pravom sada pitaju šta se to u međuvremenu dogodilo sa našim fudbalerima, jer smo u jednom trenutku pomislili da za naš najpopularniji sport dolaze mnogo bolji i lepši dani. Očigledno je da preksinoć nismo bili spremni da budemo dostojan protivnik Engleskoj. Hoćemo li se otrezniti posle poraza i pet lako primljenih golova ili će ovaj debakl ostaviti dalekosežne posledice i u narednim rundama kvalifikacija?
Povici sa tribina jednog dela navijača: ,,Piksi, odlazi, Piksi, odlazi” kao da nisu previše uzbudili Dragana Stojkovića, koji je na konferenciji pokušao da objasni novonastalu situaciju.
– Bili smo nemoćni protiv jedne takve ekipe – rekli bi mnogi, pravdao se Piksi. – Englezi su zasluženo dominirali na terenu, a mi iskreno ničim nismo zaslužili bolji rezultat. Jednostavno, nemoćni ste pred takvim timovima. Naišli smo „na minu” to je kad-tad moralo da se dogodi. Naša fudbalska reprezentacija u ovom trenutku nije ta kategorija. Takođe i fizička pripremljenost nekih igrača je bila upitna. Naši igrači nisu u takmičarskom ritmu, dok su Englezi jaki na individualnom planu. Igraju teške utakmice, mi hteli to da priznamo ili ne, u toj fizici ne možemo da im pariramo. Naravno da mi teško pada poraz. Da li možemo da budemo realni? Teško! Smatram da apsolutno ne pripadamo ovoj jakoj grupi timova, kao što su Španija, Nemačka, Francuska. Jednostavno, to je tako. Ovaj poraz, koliko težak bio, možda je došao u pravo vreme, da se malo probudimo i da u oktobru budemo mnogo mnogo bolji nego što smo bili preksinoć. Kada su krenule kvalifikacije, znali smo da će nam rival za drugo mesto biti Albanija, a da je Engleska glavni favoit. Oni su druga dimenzija fudbala.
Mnogi selektoru zameraju na pogrešnoj taktici, odabiru igrača u ovako važnoj utakmici. Piksi je vrlo brzo shvatio da je pogrešio sa nekim igračima.
– Naša trenutna fizička spremnost takva je kakva je. Posle Rige smo morali nešto da menjamo. Englezi su imali četiri izmene u odnosu na prethodnu utakmicu. Ta promena kod njih se apsolutno nije videla, jer imaju vrhunske igrače. Znamo da Mitrović ne igra tri meseca, Vlahović kuburi sa minutažom u Juventusu, kao i Kostić. Nedeljković i Samardžić takođe. Mislim da u takvoj situaciji nismo mogli više – kaže selektor, koji je na najjačem udaru navijača od marta 2021. godine.
Pre samo godinu dana u Gelzenkirhenu činilo se da smo se opasno približili Engleskoj, ali ovaj poraz pokazao je da za ozbiljnim fudbalskim svetom zaostajemo bar dve svetlosne godine. Sa takvom mašinerijom, koja sa lakoćom preskače sve prepreke, sa fudbalerima koje više ne krasi samo brzina već i tehnika – teško će izaći bilo koji tim. Naša je nesreća što smo baš sada naišli na „ranjenog lava” jer tamošnja javnost bila je spremna da otera Tuhela, koji je praktično tek stigao na ostrvo.
Iako je tokom konferencije pokušavao da bude duhovit, kao i do sada, Piksi ipak nije uspeo da sakrije lice umornog čoveka. Nekoga ko je od starta pod stalnim pritiskom, kome, kako kaže, mnogi rade iza leđa. Posebno ga je pogodilo skandiranje nekih navijača...
– Ljudi imaju pravo da iskažu svoje nezadovoljstvo. Ali u ove četiri godine mnogo toga je dobro urađeno. Ovaj poraz protiv fudbalske supersile ne može da poništi dosadašnji rad. Ako mislite da smo mi neko fudbalsko čudo, da možemo da nadoknadimo sve što je neko iza nas propustio, grdno se varate. Možda ovaj poraz donese neki boljitak. Uostalom, bolje je da izgubite sa 5:0 u jednoj, nego da izgubite pet utakmica sa 1:0!
Ostaje zebnja šta će biti sa našim timom u narednih mesec dana. Da li će se igrači oporaviti od teškog poraza. Hoće li bar neko od njih podići nivo forme koji je potreban za reprezentaciju. Da li će Dragan Stojković i dalje biti nepopravljivi optimista. Uostalom, fudbalska čaršija je pokazala nezadovoljstvo i taman kada smo pomislili da za naš reprezentativni fudbal dolaze mnogo bolji dani. Usledio je težak nokdaun. Možda bi taj udarac lakše podneli da je zadat negde u gostima. Ali kod kuće, pa još od Engleza...
Jedanaestog oktobra će se videti ko je spreman za oproštaj, što i jeste ljudski i hrišćanski. Bilo kako bilo, Srbiji će tog dana biti potrebnija najveća podrška sa tribina. Taj vrlo važan duel treba dočekati trezvenih glava, jer ne bi valjalo da nam se ponovi 14. oktobar 2014. godine, kada su nas Albanci „navukli na tanak led” i službenim rezultatom, praktično bez borbe u Humskoj, uspeli da nam pomrse račune. Zato pred ovu važnu borbu budimo pametniji, jedinstveniji i rešeni da još jednom oprostimo našim igračima. Srbi su oduvek bili narod koji je spreman da oprosti, ali nikada da zaboravi.
Šta ako protiv Albanije igramo pred praznim tribinama?
Prava je šteta što Stadion „Rajko Mitić” u utorak protiv Engleske nije bio ispunjen do poslednjeg mesta. Jer bi i onih 8.000 novih ljudi (smanjen kapacitet za 15 odsto zbog kazne) i navijača bilo uz naše igrače. Međutim, preksinoć su se protiv Engleske ponovo dogodile neke scene, koje će zvanični delegat zasigurno zabeležiti u svom izveštaju. Strepimo da samo ovog puta Uefa ne bude još stroža. Jer bi to moglo da znači da narednih dana FSS, ali i ovdašnja sportska javnost treba da strepe. Nadamo se samo da se neće dogoditi najgori scenario, da vrlo važnu utakmicu sa Albanijom, igramo pred praznim tribinama.
D. T.