Tramp: Trebalo bi da budu u zatvoru

09. 10. 2025. 00:03

Доналд Трамп EPA/FRANCIS CHUNG

Američki predsednik Donald Tramp pozvao je na krivično gonjenje gradonačelnika Čikaga Brendona Džonsona i guvernera Ilinoisa Džeja Roberta Prickera. Na svom nalogu na društvenim mrežama, TruthSocial, Tramp je optužio te zvaničnike da nisu uspeli da obezbede sigurnost federalnih imigracionih službenika.

„Gradonačelnik Čikaga treba da bude u zatvoru jer nije zaštitio službenike ICE! Guverner Pricker takođe treba da bude “, napisao je Tramp.

Oštra izjava je podstakla događaji od 4. oktobra, kada su demonstranti u Čikagu blokirali vozilo ICE-a i udarili jednog od policajaca. Tokom incidenta, imigracioni agenti su povredili ženu koja je pokušala da ih pregazi svojim automobilom.

Tramp je 5. oktobra naredio slanje 300 vojnika Nacionalne garde u Ilinois, navodeći potrebu da se zaustave nemiri. Međutim, 6. oktobra, državni i gradski zvaničnici su osporili ovu odluku na sudu, tvrdeći da je politički motivisana.

Sam Tramp smatra Čikago najgorim i najopasnijim gradom na svetu. Obećao je da će brzo rešiti problem kriminala u gradu, slično onome što je urađeno u Vašingtonu.