Državljanin tzv. Kosova osuđen zbog grafita OVK u Herceg Novom

Politika onlajn

24. 10. 2025. 08:48

Срамни графит исписан у Херцег Новом - ФОТО Скриншот

Sud za prekršaje u Budvi osudio je državljanina tzv. Kosova, E. S. (22), na deset dana zatvora zbog ispisivanja grafita koji veličaju terorističku organizaciju tzv. Oslobodilačku vojsku Kosova (OVK) u naselju Meljine kod Herceg Novog. Pored kazne zatvora, izrečena mu je i mera proterivanja stranca iz Crne Gore u trajanju od godinu dana, koja će stupiti na snagu nakon izdržavanja kazne u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS), saopšteno je medijima iz suda.

Prema navodima iz presude, osuđeni je juče oko 16 časova crvenom farbom ispisao grafit „ARPZ UÇK 1878“ na jednom objektu u Meljinama. Na saslušanju je priznao izvršenje prekršaja. Sud je ocenio da je njegovim postupkom narušen javni red i mir, kao i da je nanesena šteta na imovini, čime su ispunjena obeležja prekršaja iz člana 18, stav 1 Zakona o javnom redu i miru.

Grafiti izazvali negodovanje meštana

Incident je izazvao burnu reakciju stanovnika Herceg Novog, među kojima je, kako se nezvanično saznaje, bio i jedan stanovnik Srbije sa Kosova i Metohije koji je prvi primetio sporni natpis i obavestio policiju. Upravo njegova prijava, kako navodi lokalni medij, omogućila je brzu reakciju organa reda.

Policija je, po prijavi meštana, intervenisala nakon što je utvrđeno da su putnici iz autobusa kosovskog prevoznika „Spejtimi“ u naselju Meljine ispisivali parole podrške tzv. OVK.

Ispostavilo se da je reč o navijačima prizrenskog košarkaškog kluba „Baškini“, koji su se autobusom kosovskog prevoznika vraćali iz Italije. Nakon ulaska u Crnu Goru preko graničnog prelaza Debeli breg, zaustavili su se kod pekare u Meljinama, gde su na trafostanici ispisali sporne grafite.

Intervencija policije i proterivanje grupe

Kako navode crnogorski mediji, u autobusu je bilo 48 navijača i dva vozača. Meštani su, revoltirani vređanjem države i veličanjem terorističke organizacije, pokušali da priđu autobusu, ali je policija sprečila incident i obezbedila vozilo.

Autobus je potom pod policijskom pratnjom upućen ka Debelom bregu, gde su putnici vraćeni ka granici. Prema poslednjim informacijama, vozilo se trenutno nalazi u Igalu pod policijskim nadzorom.

Građani Herceg Novog izrazili su ogorčenje zbog ponašanja državljana tzv. Kosova, uz ocenu da je reč o provokaciji usmerenoj na izazivanje nacionalnih tenzija. „Ovo nije samo prekršaj – ovo je uvreda za sve nas koji čuvamo mir“, izjavio je jedan meštanin, inače stanovnik Srbije sa Kosova i Metohije, koji je svedočio događaju.

On je dodao da je „svako veličanje tzv. OVK u Crnoj Gori ili bilo gde na Balkanu opasan podsetnik na zločine i stradanja Srba“.

Teroristička organizacija tzv. Oslobodilačka vojska Kosova (OVK) odgovorna je za brojne zločine nad srpskim civilima na Kosovu i Metohiji tokom 1998–1999. godine.