Sve predsednikove zvezde

15. 01. 2009. 22:00

Брус Спринстин са породицом Обама током председничке кампање

Dodela Oskara, Gremija, Zlatnog globusa, „Super boul”…Mislite da su ovo najglamurozniji događaji sa one strane okeana. Izgleda da nije tako, jer će predstojeća inauguracija 44. predsednika Sjedinjenih Američkih Država, po svoj prilici, okupiti bezmalo ceo krem američkog i svetskog šou-biznisa. Od kada su Amerikanci u novembru izabrali novog predsednika, zvezde iz sveta muzike, filma, zabave prosto su se utrkivale ko će se pojaviti na inauguraciji prvog afroameričkog predsednika u istoriji SAD Baraka Obame, koja je zakazana za utorak, 20. januar. Toga dana u Vašington će se „sjatiti” sve same zvezde – od Opre Vinfri do Denzela Vošingtona. A vikend pred nama biće pun događaja posvećenih zvaničnom imenovanju novog predsednika.

Lista muzičara koji će se ovog pojaviti vikenda, ali i na sam dan inauguracije, nepregledna je. Uostalom, tokom cele predsedničke trke Obamu je pratio glas da je oko sebe sa lakoćom okupio najveća imena.

Obeležavanje početka mandata prvog crnog predsednika SAD počinje već u nedelju po podne u Americi. Bijonse, Brus Sprinstin, U2, Stivi Vonder, Ašer, Meri Džej Blajdž i Šeril Krou, pojaviće se u nedelju uveče u „Linkoln memorijal centru” u Vašingtonu. Sviraće i Džon Melenkamp, Šakira, Džoš Groban, Džejms Tejlor, Herbi Henkok, Gart Bruks… Stranice istorije svojim prisustvom obeležiće i Kvin Latifa,Martin Luter King III, Džejmi Foks i Denzel Vošington, prenosi Bi-Bi-Si. Gospodin Obama, koji će položiti zakletvu dva dana kasnije, prisustvovaće sa porodicom ovom događaju u „Linkoln centru”. Očekuje se i njegovo obraćanje, a sve će prenositi televizija HBO.

Izvršni producent ovog događaja Džordž Stivens Džunior rekao je da su se veoma iznenadili spremnošću zvezda da još jednom daju svoj „blagoslov” novom predsedniku.

– Za samo 45 minuta Brus Sprinstin, Bono Voks i Gart Bruks rekli su „da” našem predlogu – rekao je Stivens „Asošijeted presu” i dodao da su želeli da okupe muzičare iz različitih žanrova za taj koncert pod nazivom „We are one: The Obama Inaugural Celebration at the Lincoln Memorial” koji bi trebalo da predstavi nacionalno jedinstvo.

Bi-Bi-Si navodi da su svi umetnici zamoljeni da izvode pesme koje su primerene događaju, a ne svoje hitove. Podrazumeva se da numera „A Change is Gonna Come” Sema Kuka mora biti izvedena. Već se zna da će Brus Springstin izvesti numeru „The Rising”.

Pre izbora Bijonse je izjavljivala da su Obama i njegova porodica prototip američkog sna. „Oni su tako elegantni, otmeni, tako inteligentni, sve što svaki čovek želi da bude. Zbog njih sam ponosna na svoju zemlju”, a posle trijumfa „njenog” kandidata američka pevačica se odmah „ponudila”:

– Tu sam, ne mogu da dočekam inauguraciju, uradiću sve. Ako hoćete da volontiram, da pevam, da samo budem tu, učiniću sve. Ja sam više nego uzbuđena i nikada nisam osećala toliki patriotizam kao sada. Plakala sam i smejala sam se istovremeno. Divan osećaj!

I njen novopečeni suprug Džej Zi bio je jedan od najvatrenijih pristalica Obame. Nastupao je na mitinzima i dobrotvornim koncertima, a sa Didijem i Meri Džej Blajdž napisao je otvoreno pismo u kome su apelovali na sve muzičke fanove da izađu na izbore i glasaju za Obamu.

Meri Džej Blajdž je pred izbore govorila: „Jedina nada koju imam, a koja mi pomaže da se izborim sa svim, jeste da ću se u novembru radovati zbog Obame”.

Brus Springstin, koji je od početka bio uz Obamu u njegovoj trci za predsedničkog kandidata i mesecima neumorno svirao na gotovo svim skupovima, rekao je jednom prilikom: „Svojim radom oduvek pokušavam da izmerim distancu između obećanja i realnosti. Mislim da je Obama inspirisao mnogo ljudi sa tom idejom. Kako tu distancu smanjiti? Kako da napravimo humanije društvo? Živimo u tako ružnom vremenu da ljudi žele da imaju romantičnu viziju Amerike. Ako možeš ljude da ubediš da je moguće popraviti sve, oni se uzbude i to je pravi izbor”.

Džon Ledžend koji je, takođe, učestvovao u kampanji i pesmu „If You're out there” inspirisanu izborima uvrstio na svoj novi album „Evolver”, danas oseća optimizam, ali i dozu olakšanja posle pobede Baraka Obame.

– Drago mi je što imamo nekog za koga mislim da će biti dobar predsednik. A dugo vremena nismo imali dobrog lidera. On je čovek izuzetnog uma, a okupio je oko sebe i sjajan tim. A i veoma sam ponosan što imamo prvog crnog predsednika.

Stivi Vonder je od početka pružao podršku Obami. U julu prošle godine američka soul legenda rekao je o tadašnjem kandidatu Demokratske stranke: „On je kombinacija Džona Kenedija i Martina Lutera Kinga. Sa takvim čovekom ne možemo izgubiti!”

Bono Voks iz sastava U2 susreo se sa Obamom još pre nego što je trijumfovao na izborima i tada izjavio: „Barak mi se veoma sviđa!”

Uprkos recesiji i najtežem periodu kroz koji prolazi Amerika u poslednjih sedamdesetak godina, barem narednih nekoliko dana treba sve zaboraviti i proslaviti ustoličenje novog predsednika, prvog Afroamerikanca na čelu Bele kuće u istoriji SAD, velikim „žurkama”!