Puni festivalski sjaj u crvenom gradu
Хусеин Фахми, добитник „Златне звезде”, са члановима жирија на отварању (фото R. Loukili – 22. FIFM)
22. MARAKEŠ
Marakeš – Pod pokroviteljstvom njegovog veličanstva – kralja Muhameda VI i pod rukovodstvom kraljevskog visočanstva – princa Rašida, u drevnom „crvenom gradu” Marakešu otvoren je 22. Međunarodni filmski festival, čiji je idejni pokretač bio slavni francuski filmski poslenik i producent Danijel Toskan di Plantije, a ovu misiju posle njegove smrti uspešno je nastavila njegova supruga Melita.
U izjavi za medije princ Rašid između ostalog kaže: „Godinama smo gradili naš festival i paralelno i filmsku Fondaciju za podršku mladim marokanskim, arapskim i afričkim filmskim stvaraocima, kao i platformu ’Atlas radionica’ na kojoj se pred inostranim producentima predstavljaju projekti u razvoju, a mnogi od njih poput filma pobednice festivala Asme el Mudir za film ’Majka svih laži’, prve marokanske žene koja je osvojila ’Zlatnu zvezdu’ izgradili su se kroz ovu radionicu na kojoj će sada tokom festivala predavati i naši inostrani gosti, slavni filmski stvaraoci i velika imena svetskog filma.” Čast da bude pokrovitelj 8. izdanja „Atlas radionice” pripala je rumunskom „oskarovcu”, scenaristi, reditelju i producentu Kristijanu Munđiju, koji, prema mišljenju festivalskih čelnika „otelotvoruje film visokih standarda, preciznosti i humanosti, savršeno usklađen sa duhom podrške i dijaloga koji promoviše Međunarodni filmski festival u Marakešu”.
Na samom svečanom otvaranju u velelepnom Kongresnom centru prvo je predstavljen ovogodišnji žiri čije je članove okupila upravo Melita Toskan di Plantije, a koji radi u sastavu: južnokorejski reditelj i „oskarovac” Bong Džun-Ho (predsednik žirija), glumci Anja Tejlor-Džoj, Džena Ortega i Pejman Madi i reditelji Selin Song, Žulija Dikorno, Karim Ajnuz i Hakim Belabes. Oni će do 6. decembra vrednovati 13 filmova mladih reditelja (takmiče se sa svojim prvim ili drugim filmom) u glavnom takmičarskom programu, među kojima je i mnogo ovogodišnjih kandidata za Oskara poput: „Palestina 36”, „Kale Malaga”, „Predsednikova torta”, „Pesnik” i „Nema drugog izbora”. Uz gala projekcije filmova „Frankenštajn” i „Hamnet”, kao i razgovore sa Džafarom Panahijem, Kleberom Mendonsom Filjom, Džodi Foster, Viržini Efira, Kjarom Manstrojani, Lorensom Fišbernom, Nadin Labaki, Endru Dominikom, Jusrom i izvršnim direktorom Američke akademije za film Bilom Kramerom, kao i uz prateće programe poput „11. kontinent”, „Horizonti” i „Marokanska panorama” , ovogodišnje festivalsko izdanje ponovo će biti u punom sjaju.
Umetnički direktor festivala Remi Bonom kaže: „Pokušali smo da pozicioniramo festival kao most između vodećih ličnosti svetske kinematografije i arapskih i afričkih filmskih stvaralaca koji se i dalje u velikoj meri oslanjaju na evropsko finansiranje i festivale”, dodajući da Marakeš festival „zamenjuje holivudska brda Atlas planinama, stvarajući intimnu atmosferu u kojoj se filmski stvaraoci mogu lakše integrisati i međusobno komunicirati, jer ovakva vrsta razgovora nikada nije bila važnija...”.
Na samom otvaranju 22. Marakeš festivala svečano je uručena prva od ukupno četiri „Zlatne zvezde” za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti i stvaralaštvu. Taj prvi dobitnik je legendarni egipatski glumac, pevač, producent i reditelj i predsednik Kairo filmskog festivala – Husein Fahmi, a kratki film sačinjen od inserata iz onih u kojima je tokom decenija briljirao, samo je podsetio kolika je njegova popularnost. Za Fahmija važi da je u sebi spojio eleganciju i modernost arapske kinematografije i da je svojim harizmatičnim prisustvom i zadivljujućim plavookim pogledom otelotvorio plemenitost i važnost egipatskog filma više od pet decenija. Tačnost njegove glume poklapa se sa istinitošću njegovih emocija, a to se moglo videti i iz prikazanih filmskih inserata. „Grad Marakeš ima posebno mesto u mom srcu, jer je jedan od mojih najranijih filmova, „Moja krv, moje suze, moj osmeh” snimljen je upravo ovde. Povratak u ovaj radosni grad čini da sada budem ponovo počastvovan i na tome vam hvala”, izjavio je Husein Fahmi.
Među dobitnicima „Zlatne zvezde” osim Fahmija su i slavna glumica i ikona marokanskog filma Rauja, dvostruka „oskarovka” i holivudska zvezda Džodi Foster, kao i meksičko-američki reditelj Giljermo del Toro koji u Marakeš stiže sa filmom „Frankeštajn” koji će upravo ovde imati svoju arapsku premijeru...
Važno zaštitno lice festivala
Marakeš – Višegodišnja direktorka Marakeš festivala i jedna od njegovih zaštitnih lica – Melita Toskan di Plantije, već nekoliko godina je na poziciji glavnog savetnika predsednika ove filmske manifestacije princa Rašida.
Rođena 1968. kao Melita Nikolić u četvoročlanoj srpskoj porodici koja je davno imigrirala u Francusku i novi dom pronašla u Avru, od oca električara i majke domaćice iz okoline Bora (ima i mlađeg brata Dragana), ova dama je u Parizu prvo radila u producentskoj kući slavnog Danijela Toskan di Plantijea, inače velikog prijatelja Srbije i srpskog filma, a potom se za njega i udala. Zajedno su 2001. pokrenuli festival u Marakešu, a posle Danijelove smrti ovu važnu filmsku misiju Melita je nastavila sama, uz podršku svog francusko-marokanskog tima i pod pokroviteljstvom marokanske kraljevske porodice...