Hrvatska: rasprava o antifašizmu zbog rastuće opasnosti od ustašluka
Концерт Томпсона (Фото ЕПА)
Rasprava o antifašizmu potrebna je zbog rastuće opasnosti od ustašluka, zaključeno je danas na okruglom stolu „Ustaštvo nema 'ali”, koji su Hrvatskom saboru organizovale opozicione poslanice Anka Mrak Taritaš i Dalija Orešković.
Mrak Taritaš (Glas) istakla je da događaji od koncerta Marka Perkovića Tompsona u letos u Zagrebu do zabrana kulturnih događaja, pa onda i komentara državne vlasti o nedeljnom antifašističkom protestu koje je premijer Andrej Plenković nazvao pokušajem destabilizacije vlasti, pokazuju da je hrvatsko društvo postalo plodno tlo za fašističke tendencije.
Orešković (DOiSIP) dodala da je tema ustaša i partizana dosad bila folklor, obično za predizborno vreme, ali da to više nije tako i da izjave najviše pozicioniranih HDZ-ovaca oko nedeljnog protesta zahtevaju institucionalni odgovor jer vlast podriva temelje države.
Na skupu su govorili profesori Hrvoje Klasić i Dražen Lalić, kako i bivša političarka Vesna Pusić, a u raspravi su učestvovali poslanici iz leve i desne parlamentarne opozicije.
Klasić je uvodno navodio citate iz različitih dokumenata iz vremena NDH-a i pozvao sve koji to relativizuju da glasno osude ustaški režim koji je bio, kako je naveo, sramota za hrvatski narod, kao i da je bez ikakve dileme poklič „Za dom spremni” ustaški pozdrav.
Lalić je rekao da je pre svega tužan jer „pripada narodu koji ponavlja iste greške”. Smatra da su ga uvredili svi oni koji su o protestima održanim u nedelju govorili kao projugoslavenskom, pri čemu je, kaže, prednjačio ministar odbrane Ivan Anušić.
„Ministar odbrane da me tako uvredi, mene i moje prijatelje, da smo mi antihrvati i da smo mi za Jugoslaviju. Gledajte me u oči moje smeđe, ne samo što sam za Hrvatsku, nego bi sad u 65. godini života uzeo mašinku u ruke i borio se. Što ako se našem premijeru nešto dogodi, ko bi bio premijer, ja bih se kladio na Anušića. Ja sam zabrinut za izgled i zdravlje našeg premijera, što ako on više ne bude mogao obnašati svoju dužnost, hoće li Anušić biti premijer, koji je na Tompsonovom koncertu uzvikivao „za dom spremni”? Ili je neupućen ili ima agendu koja nije demokratska”, naveo je Lalić.
Rekao je i da je bio na koncertu Marka Perkovića Tompsona pre 23 godine u Splitu i da je tada bilo puno manje ustaških poruka nego danas. Pozvao je „radikalne desničare” da čuju šta je o NDH i ustašama govorio prvi hrvatski predsednik Franjo Tuđman i da pročitaju Ustav.
Pusić smatra da o pitanju antifašizma ne bi smelo biti podela i da se u suprotstavljanju „jednoj smrtonosnoj praksi kao što je bio ustaški režim” svi trebaju slagati. Oni koji pokreću temu ustaša i partizana u političkoj sferi govore, kaže, o svom projektu za budućnost.
„Ako se naša budućnost definiše kao odraz ustaške prakse i ideologije, onda smo nagrabusili”, poručila je.
Nikola Grmoja (Most) rekao je da je žalosno slušati profesora Klasića o rasnim zakonima, dodavši da je jedini čin antisemitizma koji se dogodio ove godine došao s levog političkog spektra u Rijeci kada je prekinuta predstava izraelskog koreografa Ohada Naharina samo zato, kaže, što je Jevrej.
„Da želite smirivanje tenzija u društvu, trebalo bi organizovait okrugli sto „Komunizam nema 'ali'”, poručio je Grmoja organizatorkama skupa.
SDP-ov Zlatko Komadina upitao se zašto se meša antifašizam i komunizam. „Ovo nije tema o komunizmu nego o antifašizmu, svaki normalni čovek mora biti antifašista, inače je fašista”, poručio je.
Svi gosti govornici od Klasića do Pusić složili su se da se otvaranjem ovih tema želi upozoriti na tendencije u društvu koje idu za tim da naruše vrednosti antifašizma i da u političkoj i javnoj sferi ima simbolike NDH-a i ustašluka, te da je vreme da se na to reaguje.
U ovom trenutku ne postoji opasnost od komunizma, a kada se to počne događati, rekla je Pusić, s tim ćemo se suočiti. Klasić je rekao da ustaštvo 1991. godine nije postojalo, ali da je zabrinjavajuće da mladi danas nose isključivo majice HOS-a, ali nijednu sa simbolima hrvatskih jedinica iz Domovinskog rata, što je njega kao branitelja sramota, prenela je Hina.
Jedna od organizatorki okruglog stola Dalija Orešković u završnom govoru podsetila je da je ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović dopustio da se pred stanovima političara organizuju protesti, a ministar branitelja Tomo Medved da to zaslužuju i da paze šta pričaju, pa je zaključila da HDZ-ova neustavna vlast više ne može ostati, prenosi Tanjug.