Grčka avio-kompanija uvela prvu komercijalnu liniju za Bagdad, posle 35 godina

Politika onlajn

17. 12. 2025. 00:53

Први европски авион који је слетео на међународни аеродром у Багдаду у последњих 35 година (Фото/ Танјуг / Sergio Torres Parra)

BAGDAD – Iračko ministarstvo saobraćaja saopštilo je danas da je avion na letu grčke kompanije Aegean Airlines bio prvi evropski avion koji je sleteo na međunarodni aerodrom u Bagdadu u poslednjih 35 godina.

U saopštenju ministarstva se navodi da današnji let signalizira „povratak Iraka na evropsku mapu avijacije i novu fazu oporavka iračkog vazduhoplovnog sektora”, prenosi saudijska novinska agencija Al Arabija.

 Nakon iračke invazije na Kuvajt početkom 1990-tih evropske avio-kompanije nisu obavljale direktne letove do Međunarodnog aerodroma u Bagdadu iz bezbednosnih razloga. Letovi na liniji Bagdad-Atina-Bagdad obavljaće se dva puta nedeljno sa mogućnošću dodavanja još letova u zavisnosti od potražnje, saopštilo je iračko ministarstvo saobraćaja, prenosi Tanjug.

Ranije ove godine, grčka avio-kompanija Aegean Airlines je otvorila letove za Erbil, glavni grad autonomnog regiona  Kurdistan na severu Iraka, koji se smatra relativno stabilnim područjem u nestabilnom Iraku.