Pobeda sa upozorenjem
(Фото АБА лига)
Košarkaši Partizana opravdali su ulogu favorita na gostovanju Borcu, pošto je meč 13. kola ABA lige završen 106:91 pobedom „crno-belih“. Bio je to duel kojim su nastavili pohod ka prvom mestu tabele i neporaženom Dubaiju, ali je potrebno mnogo još šta da se pokaže kako bi u top 8 regionalnog šampionata ušli kao najbolji tim A grupe.
Klub iz Humske je na ovoj utakmici dozvolio mnogo stvari svom protivniku, protiv kog se osetila razlika u kvalitetu, ali je opet bilo grešaka koji moraju biti izbegnute a ujedno i mogu biti mnogo bolje kažnjene od strane jačih protivnika. Izabranici Đoana Penjaroje pravili su veliki broj faulova, kao jedina alternativa za sprečavanje lakog prodora kroz reket koji su Čačani imali.
Iako su ceo meč imali prednost u rukama, koju su sve vreme čuvali „na sigurnom“, bilo je određenih situacija koje nisu bile zavidne. Ipak, sve „rupe“ u igri pokrio je Nik Kalates, koji je zaista imao fenomenalnu partiju – jednu od najboljih u karijeri. Grčki plejmejker završio je meč u dvorani „Borac“ sa perfektnim učinkom iza linije 6,75 metara.
Ubacio je sedam trojki iz isto toliko pokušaja, čime je zasluženo završio kao najbolji strelac i najefikasniji igrač utakmice. Iako je bilo problema u odbrani reketa, centri Partizana nisu kaskali na drugom kraju parketa. Džabari Parker je imao najbolju partiju u poslednjih mesec i po dana, pošto je protiv Borca stigao do 15 poena i tri skoka. Uz njega je blistao i Dilan Osetkovski sa identičnim poenterskim učinkom, ali i Bruno Fernando sa 12 poena.
Na ovom meču nije bilo Dvejna Vašingtona, što je predstavljalo otežavajuću okolnost za trenera Penjaroju, iz koje je „isplivao“ Kalates kao sjajno rešenje, tojest zamenu. Španski stručnjak je na konferenciji za medije nakon utakmice istakao da je zadovoljan učinkom svojih igrača, ali takođe istakao i pojedine stvari na kojima mora da se radi:
- Dobro smo igrali u napadu, ali nisam zadovoljan igrom u odbrani. Tu smo morali da igramo mnogo čvršće i pametnije, tu moramo da napredujemo. Borac je veoma agresivan tim, dobili su mnoge jedan na jedan situacije gde su stvorili lak put do reketa na polaganja, istakao je Penjaroja a zatim dodao:
- Imali su 40 slobodnih bacanja, ali smo opravdali ulogu favorita. Posebno je bio raspoložen Nik Kalates koji je šutirao 7/7 za tri poena. Bilo je situacija kada smo mogli biti bolji. Promašili smo dosta šuteva iz otvorenih pozicija, kao i nekoliko zicera. Zadovoljan sam prikazanim, pobedili smo i idemo dalje.
Šta je sledeće za klub iz Humske? Odgovor je jasan: Veoma teška nedelja u Evroligi. Pred „crno-belima“ je duplo kolo koje će se igrati na strani. Prvo na programu je gostovanje Monaku 6. januara, dok će tri dana kasnije igrati u Barseloni gde do sada nikada nisu slavili.
Biće to zahtevan ispit za „parni valjak“, koji u oba navrata neće biti favorit, ali u takvim poteškoćama se mogu stvoriti sjajni rezultati, a samim tim i podstrek za uspon sa poslednjeg mesta na tabeli elitnog evropskog takmičenja.