Samo Lajović blizu žreba
Душан Лајовић (EPA/Cyril Zingaro)
Dušan Lajović je jedini srpski predstavnik koji je obezbedio plasman u finale kvalifikacija za glavni žreb Australijskog opena. S druge strane, Teodora Kostović i Lola Radivojević nisu uspele da pronađu put do pobede.
Iskusni reprezentativac, rodom iz Stare Pazove, u drugoj rundi savladao je Marfija Kasonea za sat i 23 minuta – 7:5, 6:3.
U uvodnom setu prvi je ostao bez početnog udaraca, ali nije dugo čekao da vrati izgubljeno. U šestom gemu nije dozvolio Amerikancu, koji je 224. na ATP listi, da potvrdi vođstvo. Kako je odmicao set, srpski predstavnik bio je sve sigurniji, a u poslednjem gemu iskoristio je prvu šansu za prednost. U nastavku, sve je bilo mnogo jednostavnije.
U odlučujućem meču igra protiv 23-godišnjeg Italijana Frančeska Maestrelija, koji je 141. na ATP listi, dok je Lajović 125. na listi. Jednom su odmerili snage – bilo je to na čelindžeru u italijanskom Sasuolu 2025. U četvrtfinalu, Dušan je opravdao ulogu favorita i poziciju trećeg nosioca u glavnom žrebu.
Kostovićeva, koja je 176. na svetskom poretku, eliminisana je od Martine Stakušić. Kanađanka, kao 127. na VTA listi, slavila je prilično ubedljivo – 6:0, 6:2 za sat i sedam minuta. Teodora nije imala šanse u uvodnom setu, jer je tri puta ostala bez servisa. U drugom bi možda rasplet bio drugačiji da je potvrdila brejk u trećem gemu. Kanađanka je uspela momentalno da se vrati i bez većih problema da režira preokret.
Ni Radivojevićeva (137. na VTA listi) nije mogla da preskoči prepreku. Bolja od nje bila je iskusna igračica iz Australije, Storm Hanter, koja je dobila specijalnu pozivnicu organizatora za učešće, a inače je 363. na svetu. Bilo joj je potrebno sat i po vremena na betonu – 6:4, 7:6 (7:1).
Lola je prvo izgubila početni udarac, pa se vratila, ali nije produžila borbu u uvodnom delu igre. U nastavku je bilo znatno neizvesnije – prvo je spasila brejk, a potom i četiri set lopte. U taj-breku nije imala rešenja.
Hanter ima 31. godinu i mnogo bolje igra u konkurenciji parova. Pre tri sezone bila je na vrhu rang liste u dublu.
Novak zabrinuo navijače, pa izašao na teren
Novak Đoković nastavlja da trenira u Melburnu, iako je mnoge zbunio i zabrinuo posle prvog dana. Najbolji svih vremena prvog dana imao je jedan trening na rasporedu – vežbao je sa Jiržijem Lehečkom. Posle sparinga sa mladim Čehom, odlučio je da sam izađe na teren, ali taj trening trajao je samo 12 minuta. Po društvenim mrežama počele su da kruže fotografije na kojima Miljan Amanović, dugogodišnji fizioterapeut u stručnom štabu, masira srpskog asa u predelu vrata. Preovladavala je neizvesnost, a onda je Novakov video na Instagramu stavio tačku na brojne dileme o tome da li je reč o povredi ili nečem sličnom.
Najuspešniji igrač na terenima u Australiji juče je ponovo izašao na beton čuvene Rod Lejver arene i trenirao u društvu Danila Medvedeva, kao što je i bilo najavljeno u planu treninga. Đokovićev intenzitet bio je nešto niži – izbegavao je duže razmene, pre svega zbog opreza. U sparingu sa šampionom Ju-Es opena iz 2021. i nekadašnjim brojem jedan iz Rusije izgubio je set rezultatom 7:5.
Vlasnika 24 gren slem trofeja danas očekuje egzibicioni meč sa Frensisom Tijafom (SAD).
Olga Danilović do četvrtfinala
Olga Danilović je ostvarila još jedan trijumf na takmičenju iz kategorije 250 u Hobartu (tvrda podloga, 283.347 dolara). Za plasman u četvrtfinale bila je bolja od Pejton Sterns posle skoro dva sata – 7:6 (7:2), 6:1. U sledećem kolu za protivnicu ima Antoniju Ružić iz Hrvatske, koja je 71. na planeti.
Olga (68. na VTA listi) nije izgubila fokus i motiv kad je ostala bez servisa u prvom setu. Momentalno je vratila izgubljeno i nastavila da se bori. Mogla je ranije da dođe do vođstva, jer je imala četiri set lopte pri rezultatu 5:4. U taj-brejku nije dozvolila nijednu šansu Amerikanki, koja je za jednu poziciju bolje plasirana od nje. U nastavku, Danilovićeva je bila sigurnija. Napravila je dva brejka i čuvala početni udarac.
Do pobede je došla i Ema Radukanu i to protiv Kamile Osario, 82. na VTA listi iz Kolumbije, ali na nešto teži način. Bilo joj je potrebno dva sata i 12 minuta – 6:3, 7:6 (7:2).
– Zaista neizvestan duel. Sve je bilo dodatno teško zbog uslova za igru. Moram da budem zadovoljna načinom na koji sam završila meč, pogotovo u taj-brejku – istakla je 29. teniserka sveta i šampionka Ju-Es opena iz 2021.
Ema predvodi žreb u Hobartu, a prošle nedelje igrala je na ekipnom takmičenju Junajted kupa. Pred kraj 2025. imala je problema sa povredom stopala.
Aleksandra Krunić u polufinalu
Kad udruže snage, igraju najbolje. Aleksandra Krunić (na slici) i Ana Danilina plasirale su se u polufinale Adelejda u konkurenciji parova. Češko-brazilski par Buzkova/Stefani nije izašao na teren i predao duel.
Aleksandra i Ana u sledećoj fazi igraju protiv češko-kineske kombinacije Sinijakova/Žang. Postavljene su za četvrte nosioce, a protivnice u meču za plasman u finale su drugi favoriti.
Srpkinja i Kazahstanka su u odličnom ritmu – ovo im je drugo uzastopno polufinale od početka takmičarske godine. Pre Adelejda, za plasman u finale igrale su u Brizbejnu.