Francuski poljoprivrednici traktorima blokirali Lion

Politika onlajn

15. 01. 2026. 16:52

Илустрација (ФОТО ЕПА/MOHAMMED BADR)

Na poziv sindikata FNSEA i Mladih poljoprivrednika (JA), više od 70 traktora krenulo je u tri kolone ka prefekturi departmana Ron, u centru Liona, protestujući protiv sporazuma o slobodnoj trgovini sa Merkosurom i pada cena koji, kako navode, „ubijaju“ poljoprivrednike.

Više od 30 traktora zaustavilo se na dva sata ispred zgrade Regionalne direkcije za životnu sredinu, uređenje i stanovanje (DREAL), uz neprekidnu buku sirena i petardi.

Na kolovoz su istovarene dve prikolice sena i zelenog otpada, prenosi Figaro.

Na velikom transparentu ispred DREAL-a ispisana je poruka: „Ursula, bacaš nas na prosjački štap“, aludirajući na Ursulu fon der Lajen, predsednicu Evropske komisije, koja je pozdravila „istorijski sporazum“ o slobodnoj trgovini EU sa zemljama Merkosura.

Sporazum bi trebalo da bude potpisan u subotu u Paragvaju, nakon više od 25 godina pregovora.

Na transparentima okačenim na traktore mogle su se pročitati poruke „Ne Merkosuru“ i „Umiremo da bismo vas hranili“.

Svi traktori bili su okićeni zastavama departmanskih sekcija FNSEA, najvećeg poljoprivrednog sindikata u Francuskoj, i njegovih saveznika iz organizacije Mladi poljoprivrednici (JA).

Kolona, kao i još dve koje su stigle sa severoistoka i jugoistoka Liona, potom je krenula ka prefekturi u centru grada, ozbiljno ometajući saobraćaj.

Delegaciju demonstranata primila je prefektkinja regiona Overnj–Ron–Alpi, saopštio je predstavnik prefekture.

I u Dižonu je danas protestovalo oko 200 poljoprivrednika sa približno 70 traktora i poljoprivrednih mašina, prema podacima prefekture, na poziv istih sindikata, između ostalog ispred Francuske kancelarije za biodiverzitet, DREAL-a i prefekture.

U Savoji su poljoprivrednici iz Konfederacije poljoprivrednika jutros deblokirali prilaz naftnom skladištu u Albenu, koji su držali u blokadi nedelju dana, nakon pregovora sa prefektom.