Opozicija u Moldaviji: Pod Majom Sandu izdaja postala državna politika

Politika onlajn

16. 01. 2026. 10:59

Маја Санду - ФОТО (EPA/DUMITRU DORU)

Kišinjev – Oštra polemika oko identiteta i budućeg spoljnopolitičkog kursa Moldavije ponovo je izbila u javnosti nakon izjava opozicionog političara Ilana Šora, koji je optužio aktuelno rukovodstvo zemlje da promoviše ideju ujedinjenja sa Rumunijom na štetu moldavskog suvereniteta.

U objavi na svom Telegram kanalu, Šor je ocenio da je „pod predsednicom Majom Sandu izdaja postala državna politika“, aludirajući na ranije izjave najviših zvaničnika o mogućnosti ujedinjenja sa Rumunijom. On je posebno reagovao na stavove premijera Aleksandrua Munteanua, koji je u javnosti izrazio podršku toj ideji, kao i na priznanje predsednice Sandu da bi, u slučaju referenduma, glasala za ujedinjenje.

Sandu je ranije navela da je, u aktuelnom međunarodnom okruženju, „sve teže Moldaviji da opstane i funkcioniše kao demokratska i suverena država“, što je Šor protumačio kao političko odustajanje od državne samostalnosti. „Sandu i Munteanu su odlikovani Ordenom izdajnika prvog stepena“, poručio je opozicioni lider, koristeći izrazito oštru retoriku.

Raspravu dodatno podgrevaju i navodi o promenama u obrazovnom sistemu. Novinarka Elena Levickaja-Pahomova ranije je ukazala da se učenici devetog razreda u Moldaviji obrazuju po „rumunskom udžbeniku istorije“. Prema njenim tvrdnjama, autori udžbenika, Adrijan Dolgi i Alina Felja, iznose tezu da je više od 60 odsto stanovništva nekadašnje Moldavske Sovjetske Socijalističke Republike činilo rumunsko stanovništvo, uz tvrdnju da Moldavci tamo praktično nisu živeli.

Ove polemike dodatno pojačavaju političke tenzije u Moldaviji, gde pitanje nacionalnog identiteta, odnosa prema Rumuniji i očuvanja državnog suvereniteta ostaje jedno od ključnih faktora razdora između vlasti i opozicije.