Povratak srpskog rvanja

28. 01. 2009. 22:00

Напоран рад и оптимизам: Младен Кецман Фото Горанка Матић

Za Milana Batu Ercegana, dugogodišnjeg predsednika Svetske rvačke federacije (Fila) mnogi kažu da je bio najbolji diplomata svih vremena u rvačkom sportu. Nenad Lalović, nekadašnji predsednika našeg rvačkog saveza, danas član Biroa File je na dobrom putu da ga nasledi, a za Mladena Kecmana, mladog generalnog sekretara Rukometnog saveza Srbije kažu da ima sve predispozicije da bude uspešan u tom poslu. To je mišljenje iskusnih rvačkih radnika.

Na prošlim izborima Mladen Kecman je imao čak trojicu protivkandidata, a na poslednjim izborima za prvog operativca Saveza ni jednog...

Kako to objašnjavate?

Dobro smo radili, uostalom, rezultati su najbolja potvrda da je srpsko rvanje krupnim koracima krenulo napred. Prošle godine smo osvojili čak 11 medalja na velikim takmičenjima, tri u seniorskoj šest u juniorskoj i dve u kadetskoj konkurenciji. Prava je šteta što na Igrama u Pekingu nismo uspeli da zaokružimo te uspehe. Planirali smo više, ali ne brinemo, jer imamo mladu generaciju boraca, koji će, siguran sam, bljesnuti punim sjajem na Olimpijskim igrama u Londonu 2012.

Kakav je plan za ovu godinu?

Pred našim reprezentativcima su tri značajna takmičenja – Prvenstvo Evrope za seniore u Litvaniji, Mediteranske igre u Italiji i Svetsko prvenstvo u Danskoj. Očekujemo nova odličja. Takođe, po trojica najboljih u svakoj kateriji ubuduće će od Saveza dobijati stipendiju, što do sada nije bio slučaj.

Rvanje je uzlaznom linijom krenulo, još za vreme predsednikovanja Nenada Lalovića, koji je sada ugledna ličnost u Fili. Ipak, još uvek je u drugoj kategoriji sportova...

Ta činjenica nas posebno boli. Smatramo da posle sjajnih rezultata, osvojenih medalja, ipak zaslužujemo više od države. Rvanje, po nama, ne može biti u istoj kategoriji sa rukometom koji punih 12 godina nije doneo medalju sa velikog takmičenja, ili sa kuglanjem. Valjda je interes države da više ulaže u pojedinačni sport, a najbolji primer za to su medalje Čavića i Đokovića u Pekingu. Mi smo u poslednje tri godine doneli preko dvedeset medalja sa najvećih takmičenja.

Koliki je budžet Saveza za 2009. godinu?

Budžet je oko 20 miliona dinara, a realne potrebe su između 30 i 35 miliona. Bugari imaju godišnji budžet od milion i po evra, Grčka svojim rvačima godišnje izdvaja tri, Rusija šest, a Turska čak osam miliona evra. Mi od države dobijamo godišnje samo 200.000 evra, a imamo evropske i svetske prvake: Štefaneka, Frisa, Maksimovića, Petkovića…

Kakvu saradnju Savez ima sa Svetskom rvačkom federacijom?

Sjajnu. Nenad Lalović je član Biroa File, najvažnijeg tela u svetskom rvanju, gospodin Milan Bata Ercegan je čovek od koga može mnogo toga da se nauči, veoma dobro sarađujemo sa predsednikom Martinetijem –rečju cena nas.

Vaš otac Momir je bio sjajan rvač i dobar funkcioner. Da li su vam njegovi saveti dragoceni?

On je moja velika podrška, bez njegove pomoći ne bi stigao tu gde jesam.

Kakvu saradnju imate sa predsednikom Saveza Željkom Trajkovićem?

Naša saradnja je odlična, za sada se veoma dobro razumemo. Objica imamo temperament, koji je neophodan u ovom poslu, imamo i dovoljno iskustva i pomalo sreće. Srpsko rvanje grabi velikim koracima ka Londonu. Uveren sam da ćemo na sledećim Igrama imati petoricu predstavnika.

Da li to znači povratak na stare staze slave?

Odgovornost je velika, ali smisao života i jeste u prihvatanju najveće odgovornosti. Spreman sam da dam sve od sebe kako bi rvanje ponovo donosilo medalje sa najvećih tkmičenja, kao nekada…

-----------------------------------------------------------

Promene dobro dođu

Krajem februara biće poznato ko će od dvojice kandidata, Ivan Ćurković ili Vlade Divac voditi naš olimpijski tim u London 2012. godine.

– Srpski sport treba da vode ljudi koji će pomagati sportu a ne oni koji će živeti od sporta.Mi ćemo kao olimpijski sport imati dvojicu prestavnika na glasanju, a glasaćemo za onog kandidata za kojeg se budemo svi dogovorili – naglasio je Kecman.

-----------------------------------------------------------

Beograd odlično radi

Beogradsko rvanje polako preuzima primat u ovom sportu. Partizan i Radnički imaju sjajne timove, reprezentativce od kojih se tek očekuju dobri rezultati.

– Partizan je poslednjih nekoliko godina ostvario sjajne rezultate, pre svega zahvaljujući direktoru Rajku Baltiću i treneru Bošku Kecmanu. Alekasandar Maksimović je jedan od najtalentovanijih mladih rvača u svetu. Beogradski klubovi se polako približavaju Spartaku, Vojvodini i Senti, a to je dobro za naš sport – rekao je Mladen Kecman.