Na svečano otvaranje za 2.026 evra
(ЕПА/Ж.К.Б.)
Sutra u 19 časova, na stadionu „San Siro” u Milanu, biće svečano otvorene 25. zimske olimpijske igre (6–22. februar), prve u istoriji koje će se održavati u dva grada (Kortina, Milano) koja su pritom udaljena oko 300 kilometara jedan od drugog.
Narednih dana saznaćemo koliko će to biti veliki izazov za organizatore koji su imali budžet od tri milijarde evra (prema nekim procenama potrošili su pet milijardi) i šta novo može da ponudi Kortina, čuveni skijaški centar u Dolomitima, koja je bila domaćin i 1956. godine.
Svečano povereno je francuskoj kompaniji „Benijau” pod čijom kapom radi 130 produkcijskih kuća. Među izvođačima su i dve svetske pop zvezde – petostruka dobitnica „Gremija” Maraja Keri (SAD) i dobitnica „Zlatnog globusa” Laura Pauzini (Italija); i slavni italijanski tenor Andrea Bočeli. Ulaznice koštaju od 260 do 2.026 evra. Kada je reč o takmičenjima, najskuplje ulaznice biće za muško finale hokeja (premijum karte – 11.250 evra) što ne čudi, imajući u vidu to da se profesionalni hokejaši vraćaju na olimpijsku scenu posle 12 godina (Svetska hokejaška federacija i NHL liga napravile su sporazum).
Kada je Kortina bila domaćin pre 70 godina, učestvovale su 32 zemlje i 825 takmičara (691 muška + 134 ženska). Danas će ugostiti 2.871 sportistu (1.533 + 1.338) iz 93 zemlje i teritorije. Na prethodnim Igrama, u Pekingu 2022, takmičilo se 2.880 sportista iz 91 zemlje i teritorije.
Na programu je šesnaest sportova. Nova disciplina je mogul (slobodno skijanje), dok se na Igre vraćaju muški i ženski dublovi u sankanju, alpska kombinacija, mešovita štafeta u skeletonu i velika skakaonica u pojedinačnoj ženskoj konkurenciji.
Rusija i Belorusija kao i u Parizu učestvuju pod imenom Pojedinačni neutralni sportisti (AIN). Ukupno 20 takmičara iz ove dve zemlje: 13 ruskih, sedam beloruskih. Međutim, gledaoci neće moći da vide jednu od najvećih zvezda zimskih sportova – Aleksandar Boljšunov (skijaško trčanje), osvajača tri zlata u Pekingu i jednog od najtrofejnijih olimpijaca svih vremena (ukupno devet medalja na samo dva učešća: pet u Pekingu 2022, četiri u Pjongčangu 2018). Sud za sportsku arbitražu mu nije dozvolio da učestvuje, zato što ima rang kapetana u ruskoj vojsci zato što se – kako je navedeno – pojavljivao se na nekim proratnim skupovima u Rusiji.
Prvo ime u sazvežđu olimpijskih zvezda svakako je Amerikanka Mikaela Šifrin (31), najuspešnija takmičarka (takmičar) u istoriji skijanja, sa 108 pobeda u Svetskom kupu. Na prethodna tri učešća (2014, 2018, 2022) osvojila je tri odličja (dva zlata – slalom 2014, veleslalom 2018; srebro – kombinacija 2018) ali je mimo svih očekivanja ostala praznih šaka pre četiri godine u Pekingu. Dolazi u top formi, posle sedam pobeda iz osam slalom trka ove sezone.
Arijana Fontana pokušaće u brzom klizanju da obraduje domaće navijače. Nakon što je osvojila bronzu u štafeti na 3.000 metara sa 15 godina u Torinu 2006, sada je očekuje šesto učešće. Sa 11 olimpijskih medalja (dve zlatne, četiri srebrne, pet bronzanih) nalazi se na 21. mestu svih vremena (prvi kriterijum je zlato) a kada se računa broj odličja, tu je na petoj poziciji.
Konor Mekdejvid (29), jedan od najboljih hokejaša na ledu na planeti, sprema se za svoj olimpijski debi. Kapiten Edmontona pokušaće da odvede Kanadu do njene druge zlatne medalje posle Sočija 2014.
Brza klizačica Juta Lerdam (Holandija) svakako će biti jedna od zvezda ovih Igara, ne samo kao sedmostruka svetska šampionka i osvajačica srebra iz Pekinga 2022, već i kao verenica influensera, glumca i boksera Džejka Pola. Ovo će biti prilika da uveća svoju armiju pratilaca na društvenim mrežama (na „Instagramu” više od pet miliona)
Marko Odermat (Švajcarska, alpsko skijanje) svakako spada u krem svetskog sporta. Olimpijski je šampion u veleslalomu iz Pekinga; svetski šampion u tri različite discipline – spustu, veleslalomu i superveleslalomu; ima četiri uzastopne titule u ukupnom poretku Svetskog kupa. U prethodne četiri sezone, u svoje tri discipline, devet od mogućih 12 puta završio je sezonu na vrhu.
Ajlin Gu (Kina, slobodno skijanje) pre četiri godine u Pekingu je, sa 18 godina, postala prva skijašica slobodnog stila sa tri medalje (dva zlata i srebro) na istim Igrama. Dolazi spremna u Kortinu: nedavno je zabeležila rekordnu 20. pobedu na Svetskom kupu.
Ilja Malinin, Amerikanac ruskog porekla, trenutno najveća atrakcija svetskog umetničkog klizanja, debituje na olimpijskoj sceni u svojoj 22. godini. Dvostruki je uzastopni svetski prvak i trostruki uzastopni pobednik Gran prija.
U najužem krugu velikih zvezda svakako su i Džordan Štolc (SAD, brzo klizanje, sedmostruki svetski šampion); Frančesko Fridrih (Nemačka, bob, osvojio je zlato i u dvosedu i u četvorosedu u Pjongčangu 2018, a zatim ušao u istoriju ponovivši isto u Pekingu 2022); Kloe Kim (SAD, snoubord, prva žena koja je osvojila dve zlatne medalje na Olimpijskim igrama u halfpajpu, u Pekingu pre četiri godine); Johanes Hesflot Klaebo (Norveška, skijaško trčanje, petostruki olimpijski šampion; nakon što je osvojio šest zlatnih medalja u svih šest disciplina na prošlogodišnjem Svetskom prvenstvu, pokušava da ponovi taj podvig u Kortini)…
Olimpijska šampionka u spustu iz Vankuvera 2010, Lindzi Von (SAD), iako daleko od svojih najboljih dana, svakako je neko ko privlači veliku pažnju u svojoj 42. godini. Ostaje da se vidi da li je spremna da krene na start, nakon što je zadobila povredu kolena trci Svetskog kupa u spustu prošlog meseca.
Srbija sa troje takmičara
Srbiju će na 25. zimskim olimpijskim igrama predstavljati troje takmičara. To su: Aleksa Tomović (alpsko skijanje – slalom, veleslalom), Miloš Milosavljević i Anja Ilić (nordijsko skijanje)
Najuspešniji olimpijci svih vremena
Sportista (zemlja) zl sr br uk.
Marit Bjergen (Norveška) 8 4 3 15
Ole E. Bjerdalen (Norveška) 8 4 2 14
Bjern Deli (Norveška) 8 4 0 12
Iren Vist (Holandija) 6 5 2 13
Ljubov Jegorova (Rusija) 6 3 0 9
Stazama Džejmsa Bonda i Pink Pantera
Nekoliko čuvenih filmova snimljeno je u italijanskom skijaškom centru Kortina d’Ampeco. Među njima su „Pink Panter” (1963, Piter Selers, Dejvid Niven, Klaudija Kardinale…) „Samo za tvoje oči” iz serijala o britanskom agentu Džejmsu Bondu (1981, Rodžer Mur, Karol Buke…) i „Alpinista” (1993, Silvester Stalone, Džon Litgou…).