Ostavka direktorke Luvra

Politika onlajn

26. 02. 2026. 09:03

Фото ЕПА

Četiri meseca posle nezapamćene pljačke u najposećenijem muzeju na svetu, njegova direktorka Lorans de Kar je podnela ostavku koju je predsednik republike Emanuel Makron prihvatio i „pozdravio kao čin odgovornosti u izazovnom periodu za Luvr”, prenose francuski mediji. On je naglasio da je „najvećem svetskom muzeju potreban mir i snažan novi podsticaj za uspešno sprovođenje velikih projekata koji se odnose na bezbednost i modernizaciju”, a očekuje se da novi direktor Luvra postane Kristof Leribo.

Ostavku Lorans de Kar su već mnogi prizivali, zapravo izražavali čuđenje što je ona i dalje ostala na tom mestu, a među prvima poslanik Aleksandar Portije, inače predsednik parlamentarnog istražnog odbora za bezbednost muzeja. On je izjavio da je iznenađen što je vlada zadržala direktorku Luvra i da se taj muzej „mora vratiti normalnom funkcionisanju”, jer je uprkos tome što je javna institucija, postao „država u državi” i Ministarstvo kulture bi moralo da „povrati kontrolu” nad upravljanjem muzejom.

„Ova krađa nije slučajnost; ona otkriva sistemski neuspeh u bezbednosnoj politici muzeja, kao i u njegovom upravljanju”, izjavio je Portije, nekoliko dana pre ostavke Lorans de Kar i dodao: „Lista nedostataka utvrđenih u Luvru nakon krađe 19. oktobra već bi odavno dovela do ostavki u mnogim zemljama i institucijama.”

Pomenuta komisija, pokrenuta u januaru kako bi rasvetlila bezbednosnu politiku u francuskim muzejima, saslušala je svedočenja 70 pojedinaca tokom ukupnog trajanja od oko trideset sati. Na pola puta, čini se da je prvenstveno izvukla zaključke o zloupotrebama u Luvru, koje su već iznete na videlo nakon saslušanja u Senatu i Narodnoj skupštini, kao i objavljivanja niza izveštaja.

Inače, dan pre nego što je Lorans de Kar podnela ostavku, misija reorganizacije Luvra koju je najavila ministarka kulture Rašida Dati zvanično je obustavljena.

Ministarka je u ponedeljak, tokom svog zatvorenog saslušanja u Narodnoj skupštini, potvrdila odustajanje od misije reorganizacije Luvra koju je najavila krajem decembra, ali koja nikada nije počela. Sredinom decembra, ministarka Dati je objavila da je poverila Filipu Žostu, nadzorniku projekta restauracije Notr Dama, da „temeljno reorganizuje” muzej, koji je u haosu od provale 19. oktobra. Rad na projektu trebalo je da, u saradnji sa upravom Luvra, počne u januaru i da se donesu početne preporuke krajem februara, ali taj rok nije ispunjen.

Sredinom januara, saopšteno je da je došlo do kašnjenja zbog premeštanja osoblja Luvra koje je započeto sredinom decembra, dok je izvor blizak „Figaru” još tad poverio da je misija otkazana.

Nakon što je u ponedeljak saslušana od strane istražne komisije za bezbednost muzeja, Rašida Dati je objavila odustajanje od ove misije, rekli su za AFP poslanici Aleksandar Portije i Aleksis Korbije.

Prema rečima dvojice poslanika, ministarka, koja napušta vladu da bi se kandidovala za gradonačelnicu Pariza, takođe je tokom saslušanja naznačila da je preduzeto „17 mera” za reformu upravljanja Luvrom, ali AFP nije mogao odmah da dobije dodatne detalje.