Vučić: Večeras važan sastanak o NIS-u, narednih dana više informacija

Politika onlajn

03. 03. 2026. 14:36

Дубравка Ђедовић Хандановић и Александар Вучић (Танјуг - М.М.)

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će danas imati važan sastanak u vezi sa Naftnom industrijom Srbije i da će tim povodom više informacija moći da kaže narednih dana.

„Ja ću danas da imam jedan važan sastanak, predveče, odnosno uveče tim povodom pa ću možda više znati da vam kažem narednih dana", rekao je on novinarima na pitanje da li je na pomolu konačno rešenje za NIS.

Vučić je prethodno obišao rekonstruisani Nacionalni dispečerski centar Elektromreže Srbije (EMS) u Beogradu i razgvorao sa rukovodstvom.

Cene nafte i gasa drastično skaču, mi i dalje imamo rezerve

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će, ako se nastavi rat na Bliskom istoku, Evropa što se energenata tiče imati pakao i istakao da ne smemo da pustimo da nam cene nafte podivljaju i da će biti tražene mere za taj problem.

Vučić je, nakon obilaska rekonstruisanog Nacionalnog dispečerskog centra Elektromreže Srbije, rekao da država do petka, kada se objavljuju nove cene naftnih derivata za narednih sedam dana mora da nađe mehanizme pomoći zbog skoka berzanskih kotacija derivata.

" U petak moramo da donesemo odluku jer sada naše pumpe i naši prodavci gube pare, ogromne pare gube na današnji dan, jer mi određujemo cenu. I mi sad do petka moramo da nađemo rešenje kada je dan za promenu cene. A biće cena na kotacijama, može da se desi da bude i 230, a kod nas je 200 na pumpi, govorim o dizelu. I šta da radimo tada ako do tada ne razvijemo mehanizme i vidimo kako i na koji način će država da učestvuje u podršci i pomoći. A da vidimo gde su te pare, odakle da izvučemo, šta je to tačno što možemo da uradimo, rekao je Vučić.

Naveo da je kod nas cena dizela oko 200 dinara po litru a da je današnja cena na kotacijama u Mediteranu 216 dinara, dakle osam procenata više.

"Za dva dana će da bude 230, 240. To niko živ ne može da plati, to vam diže sve ostale cene i sve drugo. Zato je moja ideja i zato ću da radim, pre svega sa ministrom finansija na tome, da nađemo mere kako da mi subvencionišemo u narednih mesec dana, jer ne smemo da pustimo da nam cene nafte podivljaju", rekao je Vučić.

Naveo je da su cene gasa bile 380 dolara za 1.000 kubnih metara, a danas su 550 dolara na TTF-u, dakle za 45 odsto veće, kao i da je u Velikoj Britaniji cena skočila za 95 odsto.

"Katar je zavrnuo slavinu. Mi imamo sreću da nam preko Turskog toka normalno dolazi ruski gas, to je do kraja marta. Moramo da vidimo šta ćemo dalje", dodao je on.

Naglasio je da, što se tiče snabdevanja Srbije energentima, srećom i dalje imamo velike rezerve.

"Srećom pa smo o tome brinuli. Dakle, ako bude trebalo, interventno ćemo da reagujemo na polju nafte i naftnih derivata. Rafinerija, srećom, radi pa možemo da na tržištu reagujemo i sirovom naftom, a možemo da reagujemo i delom naftnim derivatima koje imamo", rekao je on odgovarajući na pitanje šta će Srbija preduzeti kada je reč o ceni energenata, pošto je svet ušao u novu energetsku krizu.

Istakao je da ne sme da se zaboravi i da nisu dirane vojne rezerve, a da su one na nivou od 25 miliona tona plus kerozin i plus gorivo za vazduhoplove.

Vučić je ukazao da je nemoguće biti u potpunosti spreman na situacije kakva je sadašnja, ali da je Srbija upravo iz tih razloga spremala rezerve.

"Vi se sećate kada sam bio u Davosu i posle toga kada sam imao bilateralu sa Kristalinom Georgijevom, ona je rekla: 'Troši pare, ali čuvaj bafer i imaj jastuk, jer ludilo u svetu je takvo da ne znaš šta će da se desi'. I kao što vidite, ludilo u svetu je prevladalo", rekao je predsednik Vučić.

Naveo je da Srbija trenutno ima oko 519 miliona kubnih metara rezervi gasa u Srbiji i Mađarskoj i dodao da je bolje pripremljena od nekih drugih, jer smo, kako je naveo, na brzinu gradili i podizali rezervoare.

Vučić je, međutim, ukazao da nije u pitanju da li imamo dovoljne količinje jer, kako je naveo, ne možemo da povučemo sve te količine zbog kapaciteta cevi.

"Mi ne možemo da provučemo sve te količine, jer recimo da neko zaustavi Turski tok i da nam ne stiže taj gas koji stiže iz Rusije ili Azerbejdžana. Dakle, imamo mi dovoljno gasa, možemo mi da potrošimo 10 miliona kubnih metara dnevno i da imamo 50 dana za 10 miliona, ali mi ne možemo iz skladišta da izvučemo kroz kapacitete naših cevi 10 miliona kubnih metara, možemo maksimalno šest", naglasio je Vučić.

Dodao da ljudi moraju da razumeju da tako stvari u svetu funkcionišu.

On je istakao da Srbija ima rezerve da bi mogle uvek da rade bolnice, škole i najvažniji javni objekti, kao i privreda.

"Država je komplikovan mehanizam o kojoj morate mnogo toga da znate, država nije igračka", naglasio je Vučić.

Odgovarajući na pitanje o rastu BDP-a, koji je prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, 2,2 odsto, Vučić je rekao da su to preliminarne procene i dodao da nije siguran kako će da bude jer smo imali velike probleme sa nefunkcionisanjem Rafinerije.

"Bolje će da bude u drugom i trećem kvartalu, ako bude sve ovo uspešno završeno", rekao je predsednik Vučić, preneo je Tanjug.

Puno ljudi želi da se vrati iz Dubaija za Beograd

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas da još mnogo ljudi želi da se vrati iz Dubaija i drugih zemalja Bliskog istoka za Beograd, ali da organizovanje letova iz tog područja zavisi od sukoba i situacije na aerodromima i da je najvažnija bezbednost ljudi.

"Mnogo, mnogo ljudi još želi da se vrati odande, kao i iz ostalih delova sveta. Mi smo prvu priliku iskoristili, dali i omogućili sve dozvole. Kada i kako budemo mogli to da organizujemo, organizovaćemo", rekao je Vučić novinarima posle obilaska rekonstruisanog Nacionalnog dispečerskog centra Elektromreže Srbije (EMS).

Vučić je rekao i da imamo dovoljno aviona, ubedljivo najviše u regionu.

"Ponudili smo to i Bosni i Hercegovini, jer oni nemaju svoju flotu, da i Bošnjake i Hrvate i Srbe zajedno vraćamo. Nemamo nikakav problem sa tim. Morate da razumete da to zavisi od opasnosti, od zatvorenih aerodroma, od toga da li su u toku sukobi ili ne, lete li rakete ili ne. Ne želimo da rizikujemo živote ljudi", rekao je Vučić, preneo je Tanjug.

Bićemo pripremljeniji za sledeću zimu, za mrežu EDS potrebno 1,4 milijardi evra

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će delovi zapadne Srbije, koji su početkom godine imali problem sa nestašicom struje zbog snežnog nevremena, biti pripremljeniji za sledeću zimu i naveo da je u tim krajevima potrebno uložiti oko 50 miliona evra u elektromrežu.

''Tražio sam danas da se garantuje da sledeće godine ceo dragačevsko-čačanski kraj i valjevski kraj, a ne mislim samo na grad Valjevo i okolinu, već i na Osečinu, Pecku, Azbukovicu, čitavu Ljuboviju, Krupanj, Loznicu i za Ivanjicu, koja nam je rak rana... Potrebno da se urade dalekovodna polja, ali to košta, moraju iz EDS-a da urade i posebnu revitalizaciju trafostanica. Sigurni smo da će sledeću zimu svakako pripremljenije dočekati. Ne znači da neće negde da nestane struje, ali će biti mnogo bolja priprema nego što je bila ove godine. I za to ćemo novac pronaći'', rekao je Vučić novinarima nakon obilaska rekonstruisanog Nacionalnog dispečerskog centra Elektromreže Srbije (EMS) u Beogradu i sastanka sa rukovodstvom EMS-a.

On je naveo da je za mrežu Elektrodistribucije Srbije u narednih pet ili šest godina potrebno 1,4 milijarde evra.

''To je samo mreža, bez trafostanica, za EMS je potrebno još 400 miliona evra da bismo bili na centralno-balkanskom koridoru, na interkonektivnom koridoru sa Mađarskom, Rumunijom i za beogradsku mrežu zbog Ekspa i zbog svega drugog'', rekao je Vučić.

Istakao je da malo ko u regionu ima Nacionalni dispečerski centar kakav ima Srbija  i naveo da je u dijagnostičko-analitičkom centru osam dronova i 18 pilota-operatera, a da se kupuje još 10 dronova da bi, kako je rekao, moglo da se, posebno na nepristupačnom terenu, ustanovi da li je došlo do rušenja dalekovodnih stubova.

Vučić je rekao da je ovo vek električne energije i energije uopšte i da su nam potrebna ogromna ulaganja u narednom periodu, a da će o tome govoriti 7. ili 8.marta na predstavljaju plana Srbija 2030- 2035.

''Postigli smo neke rezultate, ali moraju stvari da budu neuporedivo bolje. Biće potrebno još novca i to je bez ulaganja u ono što je za ljude najvažnije, a to je kako da povećamo kapacitete i mogućnosti za proizvodnju struje kako bi nam privreda rasla i kako bismo mogli da učestvujemo u trci u okviru veštačke inteligencije, električnih vozila i dalje reindustrijalizacije Srbije'', rekao je Vučić.

Vučić je naveo da Elektrodistribucija Srbije ima 168.000 kilometara mreže i to nadzemno 120.000 kilomatara, dok je oko 60.000 kilometara edlektrodistributivnog sistema pod šumama i da je zemlja nedovoljno urbanizovana jer je veliki deo mreže pod šumom.

"U Elektromrežama Srbije to su dalekovodi pod šumama, prenosni sistem je preko 10.000 kilometara u dalekovodima samo. Kad nekad padne dalekovod, niko struje nema", naveo je Vučić.

Ukazao je da iz tih razloga Srbija mora da vodi računa i gradi interkonekcije i prema Bugarskoj i prema Mađarskoj i prema Rumuniji.

Istakao je da su ogromne pare uložene u Elektromrežu Srbije.

"Ovo su nam novi sistemi, ovo su nove stvari koje vidite ovde. Ogromne smo pare ovde uložili. EMS je 2025. uložio 135 miliona evra, prosečno se ulaže 40 miliona evra u investicije", rekao je predsednik Vučić, preneo je Tanjug.

Rekonstruisani Nacionalni dispečerski centar Elektromreže Srbije otvoren je prošle godine u septembru.

U sklopu radova, zastakljena galerija iznad sale dobila je polimeriazovano staklo koje omogućava kontrolisani uvid u rad tima bez narušavanja bezbednosnih protokola, rekla je tada za Tanjug direktorka EMS AD Jelena Matejić.

Rekonstrukcija je realizovana u dve faze - prva je obuhvatila građevinske radove, kompletno uređenje unutrašnjosti i uvođenje energetski efikasnih sistema klimatizacije.

Druga faza donela je tehnološka unapređenja, video-ekrane velikog formata, integrisane IT sisteme i novu virtuelnu infrastrukturu zasnovanu na serverima najnovije generacije, preneo je Tanjug.  

Izbori u 10 lokalnih samouprava redovni i održavaju se kada i treba da budu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da su predstojeći izbori u 10 lokalnih samouprava u Srbiji održavaju u roku kada i treba da budu i istakao da raspisivanje tih izbora nema nikakve veze sa održavanjem parlamentarnih izbora u Mađarskoj.

"Ovo su redovni izbori, baš u roku i baš kad treba da budu. Da bi mogli da budu u što više opština zajedno, jer da je pomereno za jednu nedelju kasnije, dve opštine biste morali da držite ranije", rekao je Vučić odgovarajući na pitanje da prokomentariše navode u pojedinim medijima da su lokalni izbori raspisani za 29. mart da se, navodno, poraz premijera Mađarske Viktora Orbana na izborima u toj zemlji 12. aprila ne bi reflektovao loše po njega na izborima u Srbiji.

Vučić je istakao da takve tvrdnje pokazuju ponovo krajnje neozbiljno bavljenje politikom i da je reč o potpuno pogrešnoj proceni kako će izbori u nekoj zemlji imati uticaj na situaciju u Srbiji.

"Oni pojma nemaju. Oni ljudi se toliko neozbiljno bave politikom, a jedina politika im je 'moram da izmislim nešto oko Aleksandra Vučića, da slažem nešto i baš me briga za sve drugo u životu'", rekao je Vučić.

Izrazio je nadu da će Viktor Orban da pobedi na izborima u Mađarskoj zato što je, kako je naveo, reč o velikom prijatelju Srbije.

Dodao je da će opozicija imati priliku da se pokaže na nekim predstojećim izborima, koji bi, kako je rekao, mogli da budu i brže nego što se to očekuje.

"​Dakle, sve što procenjuju, procenjuju pogrešno. I ja im se divim, velemajstori su. Od 10 stvari koje izgovore, svih 10 promaše. Ja takve antitalente nisam video u životu",  rekao je predsednik Vučić.