Trijumf reprezentativki Srbije

Politika onlajn

16. 03. 2026. 10:10

Јована Срдановић, Адела Великић и Софија Погорелских (Фото: Шаховски савез Београда)

U Svečanoj sali Matematičke gimnazije u Beogradu završen je 57. međunarodni velemajstorskog turnira šahistkinja. Osmomartovska tradicija, započeta davne 1965. godine, ovog puta je krunisana retko viđenim trijumfom domaćih šahistkinja, listom aktuelnih reprezentativki.

Pobednički pehar ubedljivo je pripao Adeli Velikić, zahvaljujući impresivnoj seriji od 6,5 poena iz osam partija, kojom je uzvratila na startni poraz. Odličan rezultat standardne reprezentativke i 38 zarađenih poena rejtinga.

I Sofija Pogorelskih je pokazala čvrstinu karaktera. Posle bledog starta, sa jednim poenom iz četiri kola, nanizala je 4,5 poena i stigla do deobe drugog mesta, sa boljim dopunskim merilima od Jovane Srdanović, čiji uspon posebno raduje. Jovana je igrala izuzetno čvrsto, jedina ostala neporažena i napredovala 29 rejting-poena, dok je Sofija zaradila 11.

Konačan plasman: 1. Velikić 6,5 (iz 9), 2-3. Pogorelskih i Srdanović po 5,5, 4-5. Jarocka i Žerepcova po 5, 6. Kantane 4,5, 7. Vujović 4, 8. Raport 3,5, 9. Kubicka 3 i 10. Čoluškina 2,5 poena.

Kao nova prateća manifestacija za svaku pohvalu, u istom ambijentu je odigran i Osmomartovski majstorski turnir juniorki. Sa 7 poena iz 9 kola zablistala je šesnaestogodišnja Selena Mihailović i ostavila za sobom prvih pet favoritkinja po rejtingu, uključujući Irinu Vujatović i Andreu Stanković na deobi drugog mesta. To je Seleni donelo čak 110 poena rejtinga, Irini 80, Andrei 17, kao i petoplasiranoj Ani Tadić, a četvrtoplasiranoj Ivani Jovanović 40 poena.

Konačan plasman: 1. Mihailović 7, 2-3. Vujatović i Stanković po 6,5, 4-5. Jovanović i A. Tadić po 5, 6. T. Janković 4,5, 7-8. Milojević i M. Radenković po 3,5, 9. M. Ilić 2,5 i 10. Bagaš 1 poen.