Šest bolnica u Iranu evakuisano

Politika onlajn

16. 03. 2026. 16:39

(Фото EPA/Abedin Taherkenareh)

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je danas da je zbog američko-izraelskih napada na Iran u toj zemlji šest bolnica evakuisano, ali da za sada deluje da zdravstveni sistem funkcioniše, a iranske vlasti nisu zatražile od ove organizacije hitnu pomoć.

„Sistem primarne zdravstvene zaštite i zdravstvena infrastruktura u Iranu su dosta dobri i čvrsti, i za sada su u stanju da zbrinu povređeneˮ, izjavila je regionalna direktorka SZO, Hanan Balki, preneo je Rojters.

Balki je rekla da SZO ima planove za nepredviđene situacije kako bi obezbedila zalihe u slučaju daljeg pogoršanja situacije.

Ona je upozorila da je jedan od rizika i to što „crna kišaˮ, izazvana curenjem toksičnih jedinjenja iz oštećenih naftnih postrojenja, predstavlja dodatni teret po zdravstveni sistem usled porasta broja respiratornih infekcija, prenela je agencija.

Iranski ambasador pri Ujedinjenim nacijama u Ženevi, Ali Bahreini, rekao je danas da je preko 1.300 ljudi ubijeno od početka sukoba 28. februara, a više od 7.000 ljudi je povređeno.

SZO, koja ima kancelariju u Teheranu i pomaže iranskim vlastima, potvrdila je da je izvedeno 18 napada na zdravstvene ustanove i ubijeno osam lekara, prenosi Tanjug.