Iranski dronovi dugog dometa pogodili Ben Gurion

Politika onlajn

22. 03. 2026. 09:51

Илустрација - ФОТО (ЕПА)

Iranske snage izvele su napad na Međunarodni aerodrom Ben Gurion u Tel Avivu, najveći vazdušni čvor u Izraelu, saopštio je general-major Mohamed Akraminija, a preneo Telegram kanal Korpusa garde Islamske republike (IRGC). Prema njegovim navodima, operacija je sprovedena uz upotrebu naprednih bespilotnih letelica tipa „Araš-2”.

Akraminija je istakao da je reč o modernizovanoj i znatno razornijoj verziji ranijih dronova „Kian” i „Araš-1”, naglasivši da nova generacija ima domet do 2.000 kilometara. Prema njegovim rečima, ciljevi u Tel Avivu bili su u dometu ovih sistema, što je omogućilo realizaciju napada na jedan od najznačajnijih izraelskih infrastrukturnih objekata.

Prethodno je objavljeno da je iranska vojska upotrebila novu vrstu vođenih raketa protiv ciljeva u Izraelu. Prema dostupnim informacijama, rakete tipa „Nasrala” pogodile su naftne rafinerije u Haifi i Ašdodu, što ukazuje na nastojanje Teherana da pogodi ključnu energetsku infrastrukturu.

Pored toga, iranske snage su u više navrata gađale i američke vojne baze u regionu, čime je sukob dobio dodatnu regionalnu dimenziju i otvorio pitanje mogućeg širenja konfrontacije.

U međuvremenu, u javnosti su se pojavile i tvrdnje da je Iran prvi put od početka zajedničke američko-izraelske vojne operacije pogodio američki lovac F-35. Prema izjavi portparola Centralne komande Sjedinjenih Država Tima Hokinsa, posada ovog aviona pete generacije, opremljenog stelt tehnologijom, bila je prinuđena na prinudno sletanje.

Svi ovi događaji ukazuju na naglo podizanje nivoa vojnih aktivnosti i ukupne nestabilnosti u regionu, uz sve veći rizik da se sukob proširi i izvan neposrednih žarišta.