Severni Vels: Veliki četvrtak obeležen uz prisustvo kraljevskog para

Politika onlajn

02. 04. 2026. 16:03

Долазак краљевског пара (Видеоисечак/Инстаграм)

Kralj Čarls i kraljica Kamila prisustvovali su službi povodom Velikog četvrtka u katedrali Svetog Asafa u Denbiširu, što je tek drugi put da se služba održava u Velsu u osamstogodišnjoj istoriji.

Događaj, koji obeležava Tajnu večeru i važnost poniznosti i služenja drugima, održava se poslednjeg četvrtka pre Uskrsa, piše Bi-Bi-Si.

Tokom ceremonije, kralj i kraljica su uručili poklone za 77 muškaraca i 77 žena iz Velsa i širom Velike Britanije, priznajući njihovu izuzetnu hrišćansku službu i doprinos zajednicama.

Dobitnici su dobili belu torbicu sa setom specijalno kovanih srebrnih novčića poznatih kao „Maundi novac” i crvenu torbicu sa novčićima koji obeležavaju stogodišnjicu rođenja pokojne kraljice i 50. godišnjicu dobrotvorne organizacije „Kraljev fond”.

Služba na Veliki četvrtak poslednji put je u severnom Velsu održana 1982. godine u crkvi Sent Dejvids.

Kraljevski par je tokom posete istakao značaj vere i služenja zajednici, dok su muzički program izvodili velški kompozitori i muzičari.

Na službi će korišćen Velški krst, poklon kralja hrišćanima, prenosi Tanjug.