Lukašenko dobio sopstveno pismo iz arhive

Politika onlajn

12. 04. 2026. 11:34

Белоруски председник у посети фарми којом је управљао - ФОТО (БеЛта)

MINSK – Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko dobio je na poklon pismo koje je sam napisao u mladosti, u vreme kada je bio direktor državne farme i kandidat za parlament, prenela je agencija BelTA.

Pismo se čuva u arhivi Šklovskog okruga u Mogiljovskoj oblasti, a šefu države uručio ga je predsednik lokalnog izvršnog komiteta Sergej Bartoš. On je podsetio da je Lukašenko nekada rukovodio državnom farmom „Gorodec“ u tom kraju, gde je i sada doputovao povodom obeležavanja Uskrsa.

Prema rečima Bartoša, u pismu je Lukašenko pisao o postignućima u razvoju sela, uključujući očuvanje naselja i obezbeđivanje ravnopravnih uslova za gradsko i seosko stanovništvo. „Ne znamo da li je to objavljeno u regionalnim novinama ili ne“, naveo je on.

Lukašenko je prihvatio poklon i zahvalio se, uz napomenu da će pismo pročitati kasnije. Istovremeno je izrazio sumnju da je tekst ikada bio objavljen, podsećajući na svoj nekadašnji složen odnos sa partijskim strukturama.

On je na čelu državne farme „Gorodec“ bio od marta 1987. godine. Tokom tog perioda, kako se navodi, značajno je unapredio proizvodnju – prinosi i ukupna poljoprivredna proizvodnja su udvostručeni, dok je proizvodnja mleka povećana za 50 odsto. Farma je među prvima u regionu uvela ugovorni zakup, izgradila prateću infrastrukturu, uključujući fabrike cigle i asfalta, kao i nove puteve, uz modernizaciju voznog parka.

Sa te pozicije Lukašenko se kandidovao za Vrhovni savet Belorusije i izabran je 1990. godine.

Predsednik Belorusije redovno posećuje ovu farmu. Prošle godine je tokom obilaska kritikovao lokalno rukovodstvo, ukazujući da se pojedini segmenti, poput mašinskog dvorišta, nisu značajnije promenili od vremena kada je on bio na njenom čelu. Tom prilikom je istakao da se često u mislima vraća tom periodu života.