Hegset kritikovao medije, uporedio novinare sa protivnicima Isusa Hrista
Председник Доналд Трамп и амерички министар одбране Пит Хегсет ( Фото / EPA/JIM LO SCALZO)
VAŠINGTON – Američki ministar odbrane Pit Hegset kritikovao je danas medije, pozivajući se na biblijske citate i upoređujući novinare sa protivnicima Isusa Hrista koji su, kako je naveo, planirali „kako da ga unište”.
Hegset je time odgovorio na, kako smatra, negativno izveštavanje o američko-izraelskom ratu protiv Irana, prenosi Rojters.
On je na brifingu u Pentagonu rekao da ga je propoved inspirisala da medije uporedi sa farisejima koji su, uprkos čudima, pokušavali da diskredituju Isusa.
„Mediji pažljivo analiziraju svaki dobar potez kako bi pronašli grešku i fokusiraju se isključivo na negativno”, rekao je Hegset i dodao da se njegove kritike odnose na „tradicionalne medije koji su protiv Trampa”.
U prethodnim danima, Hegset i Tramp često su koristili religijsku retoriku u kontekstu rata, nazivajući spasavanje oborenog američkog pilota u Iranu na Uskrs „čudom”.
Hegset je juče predvodio molitvu u Pentagonu, tokom koje je izgovorio molitvu inspirisanu filmom „ Pulp Fiction”, što je izazvalo reakcije na društvenim mrežama.
Njegov portparol Šon Parnel potom je pojasnio da je reč o parafrazi biblijskog stiha iz Knjige proroka Jezekilja. Analitičari ocenjuju da administracija Donalda Trampa koristi izrazito snažan religijski jezik u kontekstu rata, što dodatno produbljuje razlike sa papom Lavom XIV.
„Teško onima koji manipulišu religijom i imenom Boga zarad vojnih, ekonomskih i političkih ciljeva”, poručio je papa ubrzo nakon konferencije u Pentagonu na platfomri X. Hegset je i ranije kritikovao američke medije, tvrdeći da su pristrasni, dok je Pentagon u sporu sa medijima oko pravila akreditacije novinara, nakon što je sud presudio da su pojedine mere neustavne, navodi agencija.