Dan kada je stradala Milica Rakić

Politika onlajn

17. 04. 2026. 16:59

Спомен-обележје деци настрадалој у нападима Алијансе у Ташмајданском парку у Београду

Tog 17. aprila, u 21 sat i 45 minuta, 25. dana agresije, geler NATO bombe ubio je Milicu u kupatilu porodičnog doma u beogradskom naseLju Batajnica.

Na dan svoje smrti, Milica je bezbrižno crtala lale i lepila ih na zid, a za to vreme, nebom nad Batajnicom, krstarili su NATO avioni – jedan od njih je ispustio bombu, čiji su geleri polomili prozorsko staklo i usmrtili je.

Odjednom se čula detonacija, zatim prasak i lomnjava stakla i kupatilskih pločica, fasade. Njen tata Žarko, kako je svedočio, potrčao je do kupatila i video stravičan prizor. Dete mu je ležalo mrtvo na podu, sve je bilo puno krvi, on se nadao da je ipak možda živa. Uzeo ju je u ruke, a zatim se sjurio niz stepenice, pa u automobil, odvezavši je do Zemunske bolnice. Tamo su je primili dežurni lekari, ali nisu mogli da pomognu.

Milica Rakić, najmlađa je žrtva agresije na SRJ i simbol patnji i pogibije mališana tokom ratnih dejstava 1999. godine.

Mala Milica je bila jedna od 79 nevino stradale dece tokom NATO bombardovanja, koje je trajalo 78 dana i odnelo približno 2.500 života.

Da je nije pogodio geler neprijateljske bombe, danas bi imala 30 godina.

Tako je Milica iako je bila samo dete, postala vojna meta.

U znak sećanja jedna ulica u Batajnici, kao i jedna u novosadskom prigradskom naseLju Veternik ponele su Milično ime.

Na inicijativu vladike Atanasija i uz blagoslov vladike Grigorija i patrijarha Pavla, pet godina nakon njenog stradanja, freskopisac đakon Nikola Lubardić iz Beograda u manastiru Tvrdoš u vizantijskom stilu oslikao fresku male Milice, na kojoj piše: "Sveta novomučenica od NATO. Milica dete".

Spomen-obeležje deci nastradaloj u napadima Alijanse postavljen je u Tašmajdanskom parku u Beogradu na prvu godišnjicu početka bombardovanja.