Vučić: Politika opozicije svela se na otpor svakom uspehu Srbije

Politika onlajn

23. 04. 2026. 16:19

Предсједник Србије Александар Вучић - ФОТО (Танјуг/Амир Хамзагић)

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je ponosan na Beograd na vodi i da je, kako je rekao, spreman da odgovara za ovakvo divno delo i veličanstveno nasleđe koje ostavlja Beogradu i Srbiji.

Vučić je, nakon otvaranja vidikovca na Kuli Beograd, odgovarajući na pitanje novinara N1 da li je saznao ko su oni koji su rušili u Hercegovačkoj ulici tokom noći, rekao da bi se, da su ga pitali, lično angažovao na tome, lično bi seo u bager, buldožer i to uradio u 12 sati, dakle u podne.

"Ja sam ponosan na hrabrost ljudi koji su to radili i gradili, uprkos mnogima od vas koji ovo niste hteli da dozvolite", rekao je Vučić.

Dodao je da su mnogi želeli da na tom mestu ostanu močvare i zmijarnici.

"Ponosan sam na to što smo uradili i biću ponosan celog života... I dalje ja prihvatam svu krivicu na sebe, zato što je to trebalo sam da izvedem, a ne neko drugi da tako nešto izvede i spreman sam da odgovaram za ovakvo divno delo i za ovakvo nasleđe veličanstveno koje ostavljam Beogradu i Srbiji", naveo je predsednik rekao je Vučić.

Dodao je da će se jednog dana neki pametni ljudi setiti kako da nagrade hrabre ljude koji su se borili protiv kukavica i protiv onih koji su uvek bili protiv progresa u našoj zemlji.

„Takvih je bilo još s kraja 19. veka, bili su protiv sijalica, okupljali se u kafani Hamburg u Masarikovoj ulici, protiv svakog napretka u Beogradu, Srbiji i takvih ima uvek više nego dovoljno, ali srećom, uvek su bili snažniji, hrabriji, jači, pametniji oni koji su gurali zemlju napred, borili se za zemlju i to uspeli da urade", naglasio je Vučić.

Odgovarajući na pitanje zašto je za Savamalu relativizovao suspendovanje pravne države, Vučić je rekao da nikada po pitanju rušenja Savamale nije relativizovao suspendovanje pravne države  već da je radio sve da zaštiti pravni poredak, kao i ono što donosi mnogo uspeha Srbiji.

"Radio sam sve da zaštitim i pravni poredak, ali pre svega da zaštitim nešto što donosi mnogo posla, što donosi mnogo uspeha Srbiji, što privlači turiste, što zapošljava naše ljude, što naša preduzeća građevinska zapošljava", naveo je Vučić.

Dodao je da nikada nije relativizovao suspendovanje pravne države, već da se uvek trudio da se suprotstavi svima koji bi da tuže, sude i u zatvor odvode ljude bez ikakvog sudskog postupka.

"Uvek sam se trudio da se takvima suprotstavim i kažem da pravna država treba da deluje. Dakle, znaju tužioci šta im je posao, znaju sudije šta im je posao. Niti ste vi, niti sam ja tužilac i sudija. Ja imam pravo da vam kao neko ko je rodonačelnik ovog projekta kažem da su me pitali, da su mi rekli bilo šta, sam bih seo i sam bih uradio najteži deo posla, spreman da snosim svaku vrstu krivice. Zato što sam toliko ponosan na ovo što smo uradili, kao i svaki čovek ovde", naglasio je Vučić.

Napomenuo je da ne može niko da mu kaže da su močvare, zmijarnici i špricevi od droge koje su ljudi ranije ostavljali na tom prostoru  lepši od sada veličanstvenog dela koje je pred građanima.

"Ne može niko to da mi kaže. Ja verujem da je to delo koje ostavljamo iza sebe nešto za šta živimo. Ja verujem u snove. Ja verujem u rad i posvećenost", rekao je Vučić.

Podsetio je na Ruzveltove reči da kada je neko u ringu ima puno kibicera koji dobacuju i pljuju.

"Onih koji govore ovako ili onako, ima koliko god hoćete. Ali na kraju, sva slava pripada onima koji su u ringu, onima koji su prihvatili da se bore za svoje ideale, onima koji su prihvatili da se bore za svoje snove. A ti snovi su ne snovi koji treba da donesu nešto nekome lično, već su ti snovi nešto što treba da donesu neku dobrobit narodu i građanima Srbije. Zato sam to sanjao, zato sam se za to tako žestoko borio, zato nisam odustajao od toga ni posle meseci i meseci demonstracija", rekao je Vučić.

Dodao je da je vlast sve izdržala i uspela da završi sve što je do sada izgrađeno, da Beograd bude prava metropola i najlepši grad jugoistočne Evrope, na ponos svim građanima Srbije, ne samo Beograđana.

Vučić je rekao da je srećan što Beograd na vodi najviše posećuju oni koji su se protivili izgradnji tog kompleksa i naveo da je to najveće priznanje aktuelnoj vlasti.

  ''Ja mogu ponekad u šali da kažem, ne samo da im ništa ne prebacujem, već bih ih sve zagrlio i rekao: 'Hvala vam što ste makar u tišini priznali svoju grešku'. Neće ljudi nikada da kažu da su pogrešili, da su napravili pogrešnu procenu, neće da kažu: 'Krivo mi je što sam to uradio'. To mogu veliki ljudi, kao što i reč 'izvinite' mali broj političara koristi. Ali, ja bih sve te ljude zagrlio i zahvalio im što priznaju rezultate rada, što to poštuju. Ovo je naš Beograd, ovo je njihov Beograd, ovo je naša Srbija, zajednička i ja sam srećan što oni ovde vole da dolaze'', rekao je Vučić odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše to što Beograd na vodi najviše posećuju oni koji su se protivili njegovoj izgradnji.

Istakao je da Srbija napreduje, ali da ima još mnogo toga što treba da se uradi.

''Tamo na horizontu možete da vidite i Ekspo, ovamo sa desne strane već je jasno uočljiv. Mnogo se napreduje, moramo da požurimo, još mnogo stvari imamo da napravimo'', kazao je Vučić.

Dodao je da će za dva meseca biti otvoren auto-put do Kraljeva.

"Mi smo to uspeli, ali tražimo uvek više i nikada nismo zadovoljni, ali to je ono što nas vuče napred", naveo je Vučić.

Ratko Mladić u veoma teškom stanju

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je nekadašnji komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić u veoma teškom zdravstvenom stanju i poručio da ne razume zbog čega mu nije omogućeno da poslednje dane provede van ćelije Međunarodnog rezidualnog mehanizma u Hagu.

Govoreći o Mladićevom zdravlju, Vučić je naveo da je o tome razgovarao sa ministrom pravde Nenadom Vujićem, od koga je zatražio da ga obavesti o njegovom stanju.

„Rekao mi je da je vrlo teško zdravstveno stanje, da su ga doneli, da nije mogao da sedi, da su ga doneli u ležećem položaju sa krevetom, da je odgovarao samo na najkraći mogući način sa ‘da’ ili ‘ne’ i da se nalazi u vrlo lošem stanju. Ne razumem ljude zašto nekome ne dopuste da poslednje dane provede van zatvorske ćelije, ali da li sam posebno iznenađen? Nisam”, rekao je Vučić, odgovarajući na pitanja novinara o zdravstvenom stanju Mladića.

Predsednik Srbije je, istovremeno, najavio i predstojeće aktivnosti u inostranstvu i u obilasku građana u Srbiji. On je rekao da sutra putuje u Pariz, dok će već u nedelju sa ambulantnim kolima obilaziti udaljena sela u opštinama širom Srbije.

Obraćajući se na otvaranju vidikovca na 41. spratu Kule Beograd, u Beogradu na vodi, Vučić je naveo da želi da razgovara sa najstarijim meštanima u tim sredinama, ali i sa njihovim unucima, kako bi se sagledalo na koji način država može dodatno da pomogne ljudima koji žive u teškim uslovima.

„Koliko sutra idem u Pariz, a već u nedelju ću sa ambulantnim kolima obilaziti udaljena sela u našim opštinama, da razgovaram sa našim penzionerima, da razgovaram sa njihovim unucima i da vidim možemo li da, ako ne možemo ambulantu, onda makar jednom nedeljno da dolazimo u selo i da pregledamo one koji su ostali sami, usamljeni, one koji teško žive i koji su neuporedivo siromašniji”, rekao je predsednik Vučić.

Nije me iznenadio napad na srpsku crkvu u Zagrebu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas i da nije iznenađen napadom na srpsku crkvu u Zagrebu, ali da veruje da će nadležni organi u Hrvatskoj pronaći počinioce.

Odgovarajući na pitanje novinara kako komentariše napad na srpsku crkvu u Hrvatskoj, Vučić je rekao da se nada da će antisprska histerija i kampanja, koja traje već godinu i po dana, biti spuštene.

„Nije me iznenadilo, ali verujem da će hrvatski organi uhvatiti počinioce. Nadam se da će malo da spuste tu antisprsku histeriju i kampanju koju vode već godinu i po dana. Nisu uspeli u svojoj podršci obojenoj revoluciji u Srbiji. Želim im još manje uspeha u budućnosti”, kazao je Vučić tokom otvaranja vidikovca na Kuli Beograd.

On je naglasio da ne smatra da je bilo kog Srbina, ni onog u Zagrebu, niti bilo gde drugo, to što se dogodilo iznenadilo.