Dugoročna vizija ključ za rešavanje složenih demografskih izazova
(Фотографије TANJUG/ Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju)
Ministarka za brigu o porodici i demografiji Jelena Žarić Kovačević izjavila je danas u Skoplju da je za rešavanje složenih demografskih izazova i trendova neophodna dugoročna vizija, kordinisan rad institucija, povezivanje različitih nivoa odlučivanja i resornih politika, i dodala da su u tom cilju u Srbiji, između ostalog i podsticanja podrške, konsultovanja i podrške.
„Ne postoji jednostavno i brzo rešenje za složene demografske izazove i trendove, već je neophodna dugoročna vizija, koordinisan rad institucija, povezivanje različitih nivoa odlučivanja i resornih politika“, izjavila je danas u Skoplju, gde je učestvovala na ministarskoj regionalnoj konferenciji „Demografski trendovi i javne politike: od izazova do otpornosti“.
Dodala je da se u središtu naše politike nalaze ljudi, njihova prava, dostojanstvo i sloboda izbora.
„Zadatak države je da stvara uslove u kojima će građani moći da donose informisane životne odluke“, poručila je Žarić Kovačević, kao konkretna mere podrške države Srbije porodicama, izdvojio roditeljski dodatak za prvo, drugo, treće i četvrto dete, subvencije za kupovinu prvih nekretnina za majke, podršku kroz Alimentacioni fond, kao i druga ulaganja usmerena na smanjenje ekonomskih tako i psiholoških troškova roditeljstva.
Posebno je naglasila da su te mere vid dugoročnog ulaganja u stabilnost, ravnopravnost, osnaživanje žena, ljudski kapital i održivi razvoj.
Ministarka Žarić Kovačević je navela da Srbija razvija integrisani pristup demografskom razvoju, koji povezuje podršku porodicama, ali i zdravstvenu i socijalnu zaštitu, obrazovanje, zapošljavanje, rodnu ravnopravnost, usklađivanje rada i roditeljstva, stambenu podršku i unapređenje kvaliteta života u lokalnim zajednicama.
Posebno je ukazala na značaj izrade prve Strategije demografskog razvoja Srbije za period 2026–2036. godine, sa projekcijama do 2050. godine, uz podršku UNFPA, a koja bi trebalo da doprinese razvoju novih načina odgovora na demografske izazove.
Kako je objasnila, cilj je da se demografska pitanja ne posmatraju izolovano i kroz brojeve, statistike i projekcije, već da se na njih gleda kao na pitanje ljudskog kapitala, socijalne kohezije, teritorijalnog i ekonomskog razvoja, kao i kvalitet života.
Govoreći o ključnim izazovima u toj oblasti, ministarka je istakla nesklad između željenog i ostvarenog broja dece, kao poseban dugoročan fenomen, koji je povezan sa stambenim i radnim uslovima, usklađivanjem porodičnog i profesionalnog života, nejednakom raspodelom brige o deci, odloženim stupanjem u partnerstvo i roditeljstvo, kao i regionalnim razlikama u pogledu dostupnosti usluga podrške.
Kao važan faktor uspeha navela je institucionalni okvir, postojanje posebnog resora – Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, ali i Saveta za porodicu i demografiju, kojim predsedava predsednik Vlade, kao i postojanje lokalnih Saveta za porodicu i demografiju.
Konferencija u Skoplju, koju je organizovalo Ministarstvo za socijalnu politiku, demografiju i omladinu Severne Makedonije, uz podršku Populacionog fonda Ujedinjenih nacija – UNFPA, okupila je mnogobrojna ministarstva iz regiona, donosioce odluka, stručnjake i predstavnike međunarodnih organizacija u cilju razmene iskustava, te jačanja političke podrške za sveobuhvatne odgovore na demografske promene koje postavljaju, prenosi Tanjug.