Roštilj na ukletom kruzeru

Politika onlajn

07. 05. 2026. 21:32

Шта раде на крузеру (принтскрин)

Jedan gost, još uvek na brodu MV Hondius, otkrio da je socijalno distanciranje uvedeno tek pre tri dana, a osoblje je organizovalo „veliki roštilj kao da se ništa nije dogodilo“, uprkos smrtonosnom virusu koji prenose pacovi.

Tri osobe su preminule nakon što su se zarazile hantavirusom na brodu, koji je trenutno na putu ka Kanarskim ostrvima radi evakuacije putnika nakon što je danima bio usidren na Zelenortskim Ostrvima. Evakuacija preostalih 146 putnika je odložena nakon što je predsednik Kanarskih ostrva odbio da dozvoli brodu da pristane u arhipelag iz straha od zaraze civilnog stanovništva, javlja Dejli mejl, Blic.

Ispostavilo se da su desetine putnika napustile kruzer, a da nisu pronašle svoje kontakte nakon što je prva osoba preminula.

„Ljudi ne paniče, ali se čini kao da počinje da nas opterećuje, posebno zato što ne znamo kuda idemo“, rekao je za BFM TV jedan francuski putnik, još uvek zaglavljen na luksuznom brodu.

Iako su maske obavezne, nema karantina.

„Svi jedemo zajedno u restoranu. Postoji socijalno distanciranje, ali je uvedeno tek pre tri dana. Jedemo sedeći naizmenično - rekla je.

„Na brodu je bio veliki roštilj, kao da se ništa nije desilo. Posle toga, radimo šta hoćemo na brodu.

Zabrinutost je izazvalo 29 putnika koji su već napustili MV „Hondius“ i vratili se kući, ne shvatajući da su možda zaraženi hantavirusom i da su ga mogli proširiti po celom svetu.

Oko 29 putnika napustilo je luksuzni kruzer 24. aprila na ostrvu Sveta Jelena, 13 dana nakon prvog smrtnog slučaja na brodu, pre nego što su se vratili u zemlje uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Američke Države, Australiju, Singapur i Dansku.

Dok su oni koji su ostali na brodu poštovali stroge higijenske mere, ostali su nastavili svoje normalne živote, ne shvatajući da bi mogli biti nosioci retke bolesti.

„Australijanac se vratio u Australiju, Tajvanac na Tajvan, Amerikanci u sve delove Severne Amerike. Englez u Englesku, Holanđani svojim kućama... Ne sećam se ostalih, ali nema Španaca – rekao je jedan španski putnik koji je još uvek bio na brodu za list El Pais.

Danas je saznato da su sedam gostiju koji su rano napustili brod bili britanski državljani, a dvoje se već samoizoluje kod kuće u Velikoj Britaniji nakon potencijalnog izlaganja virusu, koji ima stopu smrtnosti od 40 odsto.

Nakon ukrcavanja u Ušuaji, u Argentini, američki putnici koji su napustili kruzer rano nakon prve deonice putovanja prate se u Džordžiji, Kaliforniji i Arizoni.

Danski državljanin koji je putovao brodom Hondius i takođe se iskrcao 24. aprila otišao je u samoizolaciju, saopštila je u četvrtak Danska agencija za bezbednost pacijenata.