Gibson zakazao majstoricu
Џеред Батлер у дуелу са Умоџом Гибсоном (Фото АБА лига)
Ni 21 poena prednosti nije bilo dovoljno košarkašima Crvene zvezde da iskoriste prvu meč loptu i plasiraju se u polufinale ABA lige. Vodili su „crveno-beli“ u dvorani „Stožice“, početkom druge četvrtine sa 39:18, ali su dozvolili Cedevita Olimpiji da se vrati u život i sjajnom igrom u finišu meča dođe do pobede i izbori se za majstoricu koja se igra u petak u Beogradu. Ljubljančani slave Umodžu Gibsona koji je bio tvorac trijumfa i velikog preokreta. Američki plejmejker je postigao 26 poena, ubacio četiri trojke, uz osam skokova i pet asistencija bio nerešiva enigma za odbranu Beograđana: Cedevita Olimpija – Crvena zvezda 92:86 (18:29, 22:22, 21:16, 31:19)
Početak utakmice nije ni najmanje podsećao na revolveraški duel u Beogradu. Crvena zvezda se nametnula defanzivno o čemu najbolje svedoče blokade Džordana Nvore i Tajsona Kartera u prva dva minuta susreta. Imali su gosti i nekoliko dobrih akciju na drugom delu terena što im je donelo početno vođstvo od 8:4. Silno su se mučili Ljubljančani u napadu, često su bili naterani da šutiraju iz teških pozicija, dok su „crveno-beli“ preko Semija Odželeja i Hasijela Rivera povećali prednost na 16:6 u šestom minutu. Uzvratili su Ljubljančani sa pet uzastopnih poena Ognjena Jaramaza, ali gosti su imali brz odgovor. Džered Batler i Džordan Nvora bili su precizni iza linije 6,75 i vratili Zvezdi dvocifreno vođstvo, koje je na kraju prve četvrtine iznosilo uverljivih – 29:18.
Nastavili su „crveno-beli“ sa odličnom igrom u odbrani i na startu drugog perioda. Posle dobrih defanzivnih akcija, Džoel Bolomboj i Čima Moneke imali su lak zadatak da poentiraju za „+15“ – 33:18. Nastavili su „crveno-beli“ da dominiraju u dvorani „Stožice“ i posle trojke iskusnog Nikole Kalinića poveli sa ubedljivih 39:18 u 13. minutu. Interval od skoro četiri minuta bez poena za domaći sastav, prekinuo je Umodža Gibson sa dve vezane trojke čime je smanjio zaostatak na 39:24. Razigrao se ubrzo i Di Džej Stjuart što je Ljubljančanima pomoglo da se još više približe – 41:30. Džordan Nvora je još jednom trojkom odbio atak rivala i povisio na 51:35. Finiš prvog poluvremena ipak je pripao košarkašima Cedevita Olimpije koji su na predah otišli sa podnošljivih 51:40.
Sa mnogo boljom energijom i pristupom počeli su igrači Cedevita Olimpije drugo poluvreme. Na ruku si im išle greške i promašaji rivala, što je prouzrokovalo seriju domaćina od 8:0 i smanjenje rezultata na 51:48. Tek posle tri minuta igre u trećoj deonici Čima Moneke je postigao prve poene za goste. Ljubljančani su nastavili sa agresivnom igrom i posle dve trojke Davida Škara došli na korak od izjednačenja 55:54. Uspeli su „crveno-beli“ da dođu do daha i preko Tajsona Kartera i Džordana Nvore ponovo dođu do solidne prednosti – 64:56. Finiš treće četvrtine pripao je domaćoj ekipi koje je uspela da smanji na 65:61.
Rasplamsala se borba u finalnoj četvrtini. Trojkom je zapretio Jaka Blažič, ali je istom merom već u sledećem napadu izvratio Džoel Bolmboj i čuvao Zvezdinu prednost – 74:68. Drama u samoj završnici mogla se naslutiti u 37. minutu kad je Aleksej Nikolić preciznim hice, iz daljine doveo Ljubljančane u prvo vođstvo na utakmici- 78:77. Zvezda je uzvratila preko Nvore i Kalinića, ali je brzonogi Gibson vratio prednost svom timu – 82:81. Na ulasku u poslednji minut sjajni Gibson je pogodio i trojku i povisio na 85:81. Posle tajm-auta trenera Saše Obradovića, Nvora je izgubio loptu, a Tomas Kenedi snažno zakucao 24 sekunde pre kraja i najavio pobedu Cedevita Olimpije- 87:81. U samoj završnici Džered Batler je pogodio trojku sa skoro pola terena, ali je Aleksej Nikolić sa linije slobodnih bacanja samo potvrdio veliku pobedu tima iz Ljubljane – 92:86.
Dvorana: Stožice. Gledalaca: 6.422. Sudije: Petek (Slovenija), Jovčić (Srbija), Koljenšić (Crna Gora).
CEDEVITA OLIMPIJA: Stjuart 20, Gibson 26 (trojke 4-11, 8 sk, 5 as), Radović, Nikolić 13, Oindo, Blažič 5, Ustun, Cerkvenik, Hart 5, Škara 6 (trojke 2-2), Jaramaz 7, Kenedi 10.
CRVENA ZVEZDA: Batler 15 (trojke 2-6, 5 as), Davidovac, Karter 8, Kalinić 7, Dobrić, Rivero 6, Izundu, Đurić, Bolomboj 11, Nvora 22 (trojke 3-4), Odželej 10, Moneke 7.