Rusija razvila najnoviji sistem protivvazdušne odbrane „Citadela"
Нови противваздушни артиљеријски систем ЗАК-30 Цитадела (Фото: Ростех)
U Rusiji je razvijen novi protivvazdušni artiljerijski sistem ZAK-30 Citadela, sposoban da koristi pametne projektile za borbu protiv različitih tipova dronova, saopštila je danas pres-služba državne korporacije Rosteh i najavila da će novi sistem biti predstavljen na Međunarodnom forumu bezbednosti.
„Državna korporacija Rosteh će premijerno predstaviti svoj najnoviji protivvazdušni artiljerijski sistem Citadela na Prvom međunarodnom forumu o bezbednosti. Visoke performanse sistema su već dokazane u realnim uslovima”, navodi se u saopštenju, prenosi agencija RIA Novosti.
Sistem ZAK-30 Citadela, artiljerijsko oružje kalibra 30 milimetara, namenjen je za zaštitu stacionarnih objekata od napada multikoptera i dronova sa fiksnim krilima.
Sistem je sposoban da radi non-stop i opremljen je optičko-elektronskim, infracrvenim i radarskim sistemima za otkrivanje i praćenje neprijateljskih dronova.
„Sistem može da koristi projektile sa kontrolisanom detonacijom, a njegov rad, od detekcije cilja do uništenja cilja, visoko je automatizovan. Sistem je testiran u realnim uslovima i dokazao se efikasnim protiv različitih vrsta dronova”, navodi se u saopštenju državne korporacije Rosteh, a prenosi Tanjug.