Džil Bajden o kampanji i bolesti Džoa Bajdena: Ne bih želela da to ponovo proživi

Politika onlajn

01. 06. 2026. 16:35

Џо Бајден и Џил Бајден (Фото/ EPA/SHAWN THEW)

Bivša prva dama Sjedinjenih Američkih Država Džil Bajden izjavila je da danas ne bi želela da njen suprug, nekadašnji predsednik Džo Bajden, ponovo prolazi kroz težak period predsedničke kampanje 2024. godine, nakon što je njegov nastup u televizijskoj debati protiv Donalda Trampa izazvao oštre kritike i na kraju doveo do povlačenja iz izborne trke.

U intervjuu za emisiju „Tudej”, povodom objavljivanja svojih memoara „Pogled iz Zapadnog krila”, Džil Bajden je govorila o događajima koji su usledili nakon sporne debate održane u junu 2024. godine.

„Kada se osvrnem unazad, ne bih želela da Džo ponovo prolazi kroz bol i patnju koje smo tada osećali. Bilo je veoma bolno. Ali to je morala da bude njegova odluka i samo njegova, jer je on taj koji sa tom odlukom živi do kraja života”, rekla je ona.

Ona je podsetila da je neposredno nakon debate javno stala u odbranu svog supruga, ističući da je odgovorio na sva postavljena pitanja, iako je njegov nastup u delu javnosti ocenjen kao slab i nedovoljno ubedljiv, što je dodatno podstaklo rasprave o njegovom zdravstvenom stanju i sposobnosti da nastavi kampanju.

Govoreći o trenucima nakon debate, Džil Bajden je navela da je kao supruga osećala obavezu da ga podrži.

„U tom trenutku razmišljala sam šta da mu kažem. Ja sam njegova supruga i morala sam da ga ohrabrim. Nisam mogla da izađem pred ljude i kažem: ’Džo, ovo si uradio loše’. Imali smo i veliki broj pristalica koje su nas podržavale. Podrška je bila jedino što sam mogla da mu pružim”, istakla je ona.

Džo Bajden je nekoliko nedelja nakon sporne debate odustao od kandidature za novi predsednički mandat, čime je okončana njegova izborna kampanja za izbore 2024. godine.

U drugom delu intervjua, Džil Bajden je govorila i o zdravstvenom stanju bivšeg predsednika, navodeći da mu je dijagnostikovan rak prostate koji je kasnije metastazirao na kosti, zbog čega potpuno izlečenje nije moguće.

„Mislim da će Džo živeti sa rakom do kraja svojih dana”, rekla je ona, dodajući da se on trenutno „dobro drži” i uspešno nosi sa posledicama bolesti i terapije.

Američki mediji su ranije izvestili da je Bajden započeo lečenje nakon dijagnoze, kao i da bolest u početnoj fazi nije zahvatila druge organe osim prostate. Prema tim navodima, on je u međuvremenu završio ciklus radioterapije, a njegovo zdravstveno stanje i dalje je predmet pažnje javnosti u Sjedinjenim Američkim Državama.