Demokratija ili linčovanje

Dejan Novaković

09. 06. 2026. 06:50

Фото Принтскрин

Novinar „Frankfurtskih vesti” Zoran Vicelarević fizički je napadnut na tribini „Proglasa” u Frankfurtu nakon što je postavio pitanje šta je program ove organizacije i zašto misle da bi ljudi iz dijaspore trebalo da ih podrže na izborima. Nekolicina je ubrzo počela da poziva na linč gosta koji se usudio da odstupi od jednoumlja okupljenih, a dvojica nasilnika pobrinula su se da ih više ne „uznemirava” svojim pravom da samostalno razmišlja i u skladu sa tim postavlja nezgodna pitanja.

Kako se vidi na snimcima objavljenim na društvenim mrežama, Vicelarević je napre više puta odgurnut i počupan za kosu, a potom su mu uvrnuli ruku i udarajući, odvukli van sale. „Molim vas da ništa ne naruši ovaj divan program”, govorio je voditelj i istaknuti član „Proglasa” Zoran Kesić, dok su trojica muškaraca tukla i izbacivala novinara iz sale. Nasilnici su se potom vratili u salu i uz psovke i pretnje zahtevali od prisutnih da aplaudiraju. Kesić je ovom prilikom priznao da „Proglas” nema program jer se, kako kaže, ne bave politikom.

Pored Kesića, istaknuti članovi organizacije „Proglas”, koja se ne bavi politikom, jesu glumci Dragan Bjelogrlić, Svetlana Ceca Bojković, Nikola Kojo, sudija Miodrag Majić, reditelj Srdan Golubović, pisac Gojko Božović, novinarka Biljana Stepanović, profesori Ivanka Popović, Miodrag Jovanović i Filip Ejdus, akademici Vladimir Kostić i Vladica Cvetković, kao i bivši košarkaški reprezentativac Dejan Bodiroga.

„Brutalan napad na novinara ponovo je ogolio odsustvo bilo kakve politike blokaderske opozicije i pokazao da je jedini jezik kojim blokaderi komuniciraju – nasilje. Ma koliko pokušavali sebe da predstave kao predstavnike nekakve građansko-intelektualne elite, blokaderi iz ’Proglasa’ za svo ovo vreme nisu odmakli dalje od uličnih parola o pumpanju, pa u nedostatku bilo kakve političke argumentacije pribegavaju nasilnim metodama, svesni i sami da nemaju političku platformu koju bi mogli da ponude građanima”, navodi u razgovoru za „Politiku” analitičarka Milana Vuković.

Istovremeno, dodaje, ponovo se pokazalo koliko je opasno delovanje ovih blokaderskih grupacija, budući da se na mestu pretučenog novinara mogao naći bilo koji građanin. „To je mogao biti svako ko se usudi da im postavi pitanje koje zadire u njihov zamišljeni balon laži o tome da oni mogu da budu politička alternativa vlasti. Ovo nije izolovani incident, već pokazatelj građanima šta ih očekuje ukoliko se usude javno da traže objašnjenje za isprazne parole opozicionih aktivista”, navodi Vukovićeva.

Na pitanje koliko su ovakvim načinom delovanja ugrožene demokratske vrednosti, naša sagovornica upozorava da je u pitanju obračun po metodama koje su gotovo istovetne sa fašističkim delovanjem. „Ma koliko blokaderi sebe predstavljali nekakvim borcima za demokratiju, slobodu govora i političkih uverenja, ovaj napad je pokazao nultu toleranciju koju oni imaju prema svojim neistomišljenicima, a nasilne metode obračunavanja više odlikuju neke fašističke partije iz prošlosti, a ne demokratsku opciju budućnosti, kako blokaderi sebe lažno predstavljaju”, smatra Vukovićeva.

Komentarišući podršku koja, tzv. studentima u blokadi i delu opozicije, stiže od određenih političkih i medijskih struktura iz Hrvatske, kaže da se sve više pokazuje da imaju zajednički cilj. „Oni žele svrgavanje državnika koji je personifikacija slobodarske i suverene politike, a to je Aleksandar Vučić. Cilj je postavljanje na čelo Srbije onih vazala koji će bespogovorno ispunjavati zahteve interesnih grupa iz regiona, na štetu interesa građana i na uštrb daljeg razvoja i napretka Srbije”, zaključuje Vukovićeva.