Odnosi Starmera i Trampa narušeni zbog Irana

Politika onlajn

16. 06. 2026. 08:16

Трамп и Стармер - ФОТО (EPA/NEIL HALL)

Odbijanje britanskog premijera Kira Starmera da podrži američko bombardovanje Irana trajno je narušilo njegov odnos sa predsednikom Sjedinjenih Američkih Država Donaldom Trampom, objavio je „Politiko”, pozivajući se na evropskog diplomatu.

Prema rečima sagovornika tog medija, u odnosima Londona i Vašingtona nastala je ozbiljna pukotina, zbog čega je britanskom premijeru sada znatno teže da razgovara sa Belom kućom i o drugim važnim pitanjima, uključujući i ukrajinsku krizu.

„Tramp je izneverio Starmera”, naveo je izvor „Politika”, komentarišući sadašnji nivo komunikacije dvojice lidera.

U Londonu, kako se navodi, postoji svest o rizicima koje bi ovo neslaganje moglo da proizvede na samitu G7. Britanski zvaničnici zato nastoje da ublaže stav američkog predsednika isticanjem zajedničkih planova Velike Britanije i Francuske za obezbeđivanje plovidbe u Ormuskom moreuzu.

U britanskoj vladi procenjuju da bi demonstracija jedinstva zapadnih saveznika oko iranskog pitanja mogla da potisne u drugi plan aktuelna neslaganja između Londona i Vašingtona.

Starmer je ranije poručio da evropske zemlje moraju zajednički da odgovore na pritisak administracije Donalda Trampa.

„Ključno je da na ovo odgovorimo zajedno kao grupa zemalja”, rekao je britanski premijer.

Tramp je, poslednjih nedelja, u više navrata dovodio u pitanje opravdanost američkog članstva u NATO-u i kritikovao pojedine saveznike, uključujući i Veliku Britaniju, zbog načina na koji se odnose prema obavezama unutar Alijanse.