Somalilend otvorio ambasadu u Jerusalimu
Абдирахман Мохамед Абдулахи у Јерусалиму (ФОТО ЕПА/ABIR SULTAN)
Otcepljeni region Somalije – Somalilend zvanično je otvorio ambasadu u Jerusalimu, tačno šest meseci nakon što je Izrael postao prva zemlja na svetu koja ga je priznala, piše Bi-Bi-Si.
Svečano otvaranje diplomatske misije u tehnološkom parku u zapadnom Jerusalimu upriličeno je tokom zvanične posete predsednika Somalilenda, Abdirahmana Mohameda Abdulahija, Izraelu.
Tokom bilateralnog susreta, izraelski premijer Benjamin Netanjahu istakao je postojanje duboke duhovne veze između dva naroda, dok je zvanični Mogadišu oštro reagovao, opisujući svaku saradnju sa secesionističkom administracijom severnog regiona Somalije kao direktno kršenje sopstvenog suvereniteta.
Odluka Izraela da prošlog decembra prizna Somalilend izazvala je talas kontroverzi i naišla na oštre kritike desetina zemalja i međunarodnih organizacija, uključujući Kinu, Tursku, Saudijsku Arabiju i Afričku uniju.
Uprkos globalnim pritiscima, Tel Aviv i Hargeisa su nastavili da ubrzano učvršćuju odnose, što je ranije ove godine potvrđeno i zvaničnom posetom izraelskog ministra spoljnih poslova Gideona Sara glavnom gradu Somalilenda.
Posebne pohvale Netanjahua usledile su zbog odluke Somalilenda da svoju misiju smesti u Jerusalim, umesto u Tel Aviv gde se nalazi većina stranih ambasada, čime se ova nepriznata država pridružila malom broju zemalja poput Gvatemale, Hondurasa, Papue Nove Gvineje, Paragvaja i Fidžija.
Smeštanje ambasade u Jerusalim odmah je naišlo na najoštriju osudu Ministarstva spoljnih poslova Palestine. Tamošnje vlasti su otvaranje navodne ambasade takozvanog Somalilenda u okupiranom gradu ocenile kao „flagrantno kršenje međunarodnog prava i relevantnih rezolucija međunarodnog legitimiteta”.
Sa druge strane, Netanjahu je povukao istorijsku paralelu sa borbom Somalilenda za nezavisnost, naglasivši da je Jerusalim prestonica jevrejskog naroda još od vremena kralja Davida pre 3.000 godina.
„Baš kao što vi očekujete da nacije priznaju vaš suverenitet, identitet i nacionalna prava, istu stvar i mi imamo kada je reč o našem glavnom gradu", poručio je izraelski premijer svom gostu.
Sa svoje strane, predsednik Abdulahi je uputio velike pohvale Netanjahuu, ističući njegovu hrabrost prilikom donošenja odluke o priznanju Somalilenda.
On je ukazao na ogromne mogućnosti za ekonomsku i vojnu saradnju, pre svega kroz pristup potencijalnim prirodnim resursima Somalilenda, uključujući retke minerale i naftu.
Abdulahi je posebno naglasio strateški značaj njihove obale, koja se nalazi u neposrednoj blizini ulaza u Crveno more, što za Izrael predstavlja dobijanje stabilnog i pouzdanog saveznika u ovoj visoko rizičnoj i geopolitički ključnoj regiji sveta.
Somalilend funkcioniše kao faktički nezavisna država i samostalno se viševekovno i institucionalno usmerava još od 1991. godine, kada se otcepio nakon kolapsa centralne vlade u Mogadišu.
Tokom protekle tri decenije, ova regija je uspela da održi relativnu stabilnost, sprovede sopstvene izbore, uvede nacionalnu valutu i formira sopstvene bezbednosne snage, što je u oštrom kontrastu sa nestabilnim jugom Somalije.
I pored svih elemenata državnosti, njihova deklaracija o nezavisnosti bila je potpuno ignorisana na međunarodnoj sceni sve do radikalnog diplomatskog manevra Izraela krajem prošle godine.