Plenumi skovali aferu „zvučni top" 22. januara
Фото Принтскрин
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je juče da je došlo do podataka koji ukazuju da je u januaru prošle godine na sastanku organizacije „Studenti u blokadi” za protest 15. marta 2025. planirana simulacija upotrebe zvučnog topa, za koju bi bili optuženi državni organi. To pokazuje dokumentacija oduzeta u toku predistražnog postupka VJT-a povodom smrti M. Ž. i okolnosti pod kojima je došlo do zapaljenja pirotehničkih sredstava na Filozofskom fakultetu u Beogradu 26. marta ove godine i utvrđivanja da li postoje propusti odgovornih lica u vezi sa bezbednošću studenata i zaposlenih na fakultetu.
Tužilaštvo je saopštilo da podaci ukazuju da postoji sumnja na izvršenje drugih krivičnih dela koja se gone po službenoj dužnosti, a koja nisu u vezi s predmetnim postupkom. U toku pretresa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu 27. marta privremeno je oduzeta dokumentacija plenuma više fakulteta u kojoj je pronađen i akt o sastanku organizacije „Studenti u blokadi – Krovna radna grupa za bezbednost”, koji je održan 22. januara 2025. godine, saopšteno je iz VJT-a u Beogradu. Na ovom sastanku je, pored ostalog, tema diskusije bio zvučni top, koji bi, kako je rečeno, dobio „mastan odgovor iz Brisela”, kao i da je „u Kini praktikovano rešenje da se sklone sa puta kada ugledaju zvučni top”.
Učesnici sastanka i druga NN lica su, kako se sumnja, a kako je navedeno u saopštenju, u narednom periodu preduzimali radnje kako bi realizovali simulaciju upotrebe zvučnog topa od strane državnih organa na protestu koji je bio planiran da se održi 15. marta 2025. u Beogradu i kako bi isti u domaćoj i međunarodnoj javnosti bili optuženi za upotrebu zvučnog topa. Cilj je bio, kako se sumnja, da se stvori panika u javnosti i strah kod građana, kao i da se izazovu nemiri koji bi doveli do nasilne promene ustavnog uređenja i ugrožavanja bezbednosti države.
U vezi sa tim VJT u Beogradu je Upravi kriminalističke policije Službi za borbu protiv terorizma na osnovu Člana 282 Stav 4 Zakonika o krivičnom postupku uputio zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja, kako bi se utvrdilo da li se u radnjama NN lica koja su učestvovala na pomenutom sastanku stiču bitni elementi krivičnog dela pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja iz Člana 309 Krivičnog zakonika ili nekog drugog krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti, prenosi Tanjug. Policiji je naloženo da identifikuje lica koja su učestvovala na sastanku KRGB 22. januara 2025. godine i da sa njima obavi informativni razgovor na okolnost diskusije i predloga koji je usvojen u smislu da policija ima zvučni top, da je to ozbiljno naoružanje i da je u Kini praktikovano da se skloni sa puta kada se ugleda zvučni top. Zahteva se i da objasne tvrdnju da bi zvučni top dobio „jedan mastan odgovor iz Brisela”, kao i na sve druge okolnosti koje su bitne, a koje su bile predmet tog sastanka.
Iz tužilaštva navode da je potrebno da se identifikuju sva lica koja su učestvovala u realizaciji usvojenog predloga da se na protestu na Slaviji, koji je održan dana 15. marta 2025, simulira upotreba zvučnog topa, ko je učestvovao u takvoj organizaciji, kako su uloge bile podeljene, ko je odredio prostor na kojem će navodno da se iscenira upotreba zvučnog topa, zašto je došlo do skidanja prsluka redara, ko je to naredio, koja realna opasnost je postojala da redari skinu prsluke i da drugim učesnicima u protestu signaliziraju opasnost i potrebu da se sklone sa mesta okupljanja sa ulice, ko je i na koji način prouzrokovao svojim radnjama da učesnici protesta beže sa ulica na trotoare i da se razilaze napuštajući protest.
Naloženo je i da se obave razgovori sa svim licima koja su javno iznela tvrdnje da je protiv učesnika protesta dana 15. marta 2025. godine u Beogradu upotrebljen zvučni top, a na okolnosti kako su, na koji način i od koga dobili takva saznanja, na čemu su zasnivali takve svoje kategoričke tvrdnje i na sve druge okolnosti u vezi sa njihovim javnim nastupima na temu zvučnog topa. Pored toga, potrebno je da se utvrdi ko je organizator lekarskih pregleda učesnika protesta zbog navodnih posledica zvučnog topa. Takođe, VJT u Beogradu je zatražio od Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu da mu dostavi na uvid spise predmeta koji je to tužilaštvo formiralo u vezi sa navodnom upotrebom zvučnog topa.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je juče, reagujući na saopštenje VJT-a da se sada saznalo da je laž o upotrebi zvučnog topa planirana duže od mesec i po sa ciljem, kako je rekla, da se u Srbiji izazove građanski rat, a predsednik Vučić prikaže kao ubica i zatražila od nadležnih da otkriju ko je u tome sve učestvovao i kako je planirano. Ona je ukazala da su svi znali da je afera „zvučni top” laž, da se ništa nije dogodilo i da nikakvo zvučno oružje nije upotrebljeno na protestu 15. marta. „Laž ’zvučni top’ i priprema takve laži su pucanj u predsednika Aleksandra Vučića i pucanj u Srbiju. I zahtevam kao predsednik Narodne skupštine Republike Srbije da se otkriju svi detalji, da se otkrije ko je u tome sve učestvovao i kako je planirao, zato što je ideja bila ubiti Aleksandra Vučića, ubiti njegovu porodicu i izazvati građanski rat u Republici Srbiji”, rekla je Brnabićeva u video-izjavi.
Istakla je da je neverovatno da smo sada saznali da je ta laž planirana, da to nije bio incident, da je planirana više od mesec i po dana, prenosi Tanjug. „Planirali su, organizovali su je, trenirali su ljude da bi sve to plasirali”, rekla je Brnabićeva. Naglasila je da su blokaderi to radili da bi pokazali da predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije čovek nego da je „monstrum i ubica” i da „ne preza od toga da puca narodu u leđa”. Čitava konstrukcija „zvučni top” je, prema njenim rečima, nestala u roku od 24 časa, a jedino je ostalo da je Vučić ubica i da je pucao sopstvenom narodu u leđa. Navela je da su aferu planirali, organizovali i obučavali ljude kako bi izazvali građanski rat u Srbiji i kako bi uništili i zgazili našu zemlju, kao i da bi produbljivali mržnju i podele u društvu.
„Da pomislite da je to neko planirao, da je to neko osmislio i na tome onda radio, i da je onda to tako savršeno obavio kao posao i iskoristio to za spoljne dodatne napade na Srbiju, e to je ono što izaziva bes i gađenje svakog normalnog čoveka prema blokaderima koji su to radili i svima koji su tu laž onda prihvatili, u njoj učestvovali i iskoristili je”, rekla je Brnabićeva. Dodala je da su blokaderi tu laž iskoristili da oni „pucaju” u predsednika Vučića i njegovu porodicu, kao i da pucaju u Srbiju.
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov poručio je da počinje demontaža najbrutalnije i najopasnije laži plasirane u cilju dehumanizacije predsednika Srbije Aleksandra Vučića i rušenja države. „Zato su onako brutalno ometali istragu u zgradi Rektorata i Filozofskog fakulteta. Srećom, nisu uspeli. A sada je, što bi blokaderi rekli, bes promenio stranu. Većinska Srbija sada traži odgovore i zahteva odgovornost. Zvučni top nije korišćen, kao što smo i znali sve vreme, nego izmišljen da bi se izazvala ’masna reakcija Brisela’. I uspeli su u podvali. Dobili su podršku Picule i njemu sličnih koji su saučesnici u širenju ove laži i pokušaju izazivanja građanskog rata u Srbiji!”, istakao je Jovanov.
Naveo je da su posledice nastupile „i predstavili su delu javnosti predsednika Srbije kao ubicu, kao nekoga ko puca na svoj narod”. „I ovo im nije prvi put. Obrenovac, „Jovanjica”, litijum, „Sarajevo safari”... Sve same laži. I uvek isti cilj. Isti mehanizam. Dehumanizacija predsednika Vučića i uništavanje njegove porodice. Druga posledica koju su napravili je podela sopstvenog naroda. Cilj im je bio građanski rat koji je izbegnut samo zbog mudrosti predsednika Vučića, ali i slom države i trajno zaustavljanje razvoja Srbije. Niko ko je učestvovao u ovoj monstruoznoj podvali ne sme da bude izuzet od odgovornosti. Niko!”, naglasio je Jovanov na društvenoj mreži „Iks”.
Vučević: Cilj laži blokadera – da unište Srbiju i blokiraju budućnost građana
Predsednik Srpske napredne stranke i savetnik predsednika Srbije Miloš Vučević izjavio je juče da je to što je VJT u Beogradu potvrdio da je priča o navodnom „zvučnom topu” razrađivana dva meseca pre protesta 15. marta prošle godine dokaz da su blokaderi „opet lagali za medalju”. „Priča o navodnom zvučnom topu razrađivana dva meseca pre protesta 15. marta 2025. godine, potvrdilo Više javno tužilaštvo u Beogradu. I šta ćemo sad? Što bi u narodu rekli – opet ste lagali za medalju! I to je model po kojem oni funkcionišu – jednu laž zatrpavaju novim lažima”, naveo je Vučević na „Instagramu”. Prema njegovim rečima, jasno je šta je cilj svih obmana i laži blokadera – da sruše, rasture, unište Srbiju i blokiraju budućnost građana. Naveo je da njima ništa nije sveto i da su spremni da gaze preko života ljudi da bi ostvarili svoje političke ciljeve. „Diletanti koji se hrane mržnjom i lažima. Uvek i zauvek ćemo pobeđivati sve njihove laži i manipulacije! Srbija pobeđuje”, istakao je Vučević.
Naglasio je i da konačno dolazimo do epiloga. „I tada smo tvrdili i danas vam kažem, da nikada zvučni top ili bilo šta slično nije bilo upotrebljeno protiv bilo kog čoveka. U dogovoru s predsednikom države, tada kao predsednik Vlade zajedno s ministrom unutrašnjih poslova i direktorom policije, bio sam u operativnom centru MUP-a i nikakva naredba za upotrebu bilo čega sličnog. Sećate se da su se ljudi javili zbog tobože povreda 72 časa nakon ove upotrebe tog nevidljivog, a i nečujnog zvučnog topa. Istina će biti utvrđena, maske su pale, u laži su kratke noge. Videćete kako su pravili laž na laž, kako su ređali laž, kako su obmanjivali oko zvučnog topa i oko prebijanja dečaka u Valjevu, oko prebijanja studentkinje Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu i kako su pokušali sami sebe tobože da otruju da bi prikazali da država ubija političke protivnike. A sve suprotno se dešavalo, nasilje je dolazilo sa njihove strane. Istina je nepobediva i jedna i večna, kao što je i naša Srbija večna. Živela Srbija” poručio je predsednik SNS-a u svom videu na Instagramu.
Dačić: Posebno je frapantno da su računali na „masan odgovor Brisela”
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je saopštenje Višeg javnog tužilaštva u Beogradu povodom slučaja „zvučni top” u potpunosti ogolilo monstruozan i detaljno osmišljen plan da se putem fabrikovanih laži o navodnoj upotrebi zvučnog topa izazovu masovna panika, sukobi na ulicama i građanski rat u Srbiji. „Saopštenje Višeg javnog tužilaštva u Beogradu ogolilo je do srži monstruozan plan onih koji već mesecima, bez ikakvog stida i odgovornosti, vode hibridni rat protiv države Srbije i Ministarstva unutrašnjih poslova. Sada je i zvanično, crno na belo, dokazano ono što smo od prvog trenutka svedočili: brutalna laž o tome da je policija na Slaviji upotrebila zvučni top protiv građana nije bila nikakva ’greška’ niti ’proveravanje informacija’”, ukazao je Dačić, saopšteno je iz MUP-a.
Kako je naveo, to je bio hladnokrvno, mesec dana unapred planiran scenario sa samo jednim ciljem – izazivanje masovne panike, sukoba na ulicama i, na kraju, građanskog rata u Srbiji. Dačić je naglasio da su, dok su srpski policajci maksimalno profesionalno i uzdržano radili svoj posao, čuvajući javni red i mir, pojedini politički krugovi i njihovi mediji svesno plasirali dezinformacije o navodnoj brutalnosti policije, dodajući da su hteli da zapale Srbiju, a da je cenu trebalo da plate građani i deca u uniformama. „Posebno je frapantna i zastrašujuća činjenica iz istrage da su u svojim mračnim planovima računali na, kako sami kažu, ’masan odgovor iz Brisela’. To jasno pokazuje ko su nalogodavci i kome je u interesu slaba, destabilizovana i ugušena Srbija, kojom bi se upravljalo putem stranih pritisaka”, ocenio je Dačić.
Ministar unutrašnjih poslova poručio je građanima Srbije da je MUP bio i ostaće bedem odbrane ustavnog poretka, bezbednosti i mira svih naših građana, te da niko neće rušiti državu na osnovu fabrikovanih laži. „Ministarstvo unutrašnjih poslova će pružiti maksimalnu podršku pravosudnim organima u daljoj istrazi, jer ovakve opasne subverzivne aktivnosti, koje direktno ugrožavaju bezbednost Republike Srbije, moraju biti najstrože sankcionisane. Sa državom i bezbednošću naroda više niko neće smeti da se igra”, poručio je Dačić.
Pretnje predsedniku države, glavnom tužiocu VJT-a i dvojici vlasnika medija
Posebno odeljenje za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu dalo je nalog policiji za hitnu identifikaciju i procesuiranje lica koje je juče na imejl uprave VJT u Beogradu poslalo više poruka sa pretnjama upućenim predsedniku Republike Srbije, glavnom javnom tužiocu VJT u Beogradu, kao i dvojici vlasnika medija, povodom juče prethodno objavljenog saopštenja izdatog u vezi sa postojanjem osnova sumnje na simulaciju upotrebe zvučnog topa od strane N. N. lica. „Ooo looord burn vucic”, „Eto Stefanović mi je pick da ga bijem i još par k...i odatle... za kosu i o zid...”, navodi se, između ostalog u porukama istog korisnika imejl-adrese sa koje su pretnje upućene, saopšteno je iz tog tužilaštva.
Selaković: Razotkrivena pozadina tzv. studentskog pokreta
Ministar kulture Nikola Selaković izjavio je da najnovija saznanja u istrazi VJT-a dokazuju da je reč o dugo pripremanom scenariju. Selaković je u saopštenju naveo da je cilj bio da se „podvaljivanjem” vesti o tome da je navodno vlast na čelu sa predsednikom države pucala na svoj narod, vlast pokaže kao navodno antinarodna, nečovečna, nedemokratska i tiranska. „Cilj je bio da se predsednik Vučić kao nalogodavac predstavi kao tiranin, te da se svaki poziv na njegovo nasilno svrgavanje učini dozvoljenim, legitimnim i opravdanim, te da je svako prolivanje krvi u Srbiji potrebno, a da će, kao što to kažu, strani faktor da stane iza toga”, istakao je Selaković.
Dodao je da je uveren da će se u narednom periodu tek saznavati i razotkrivati još više stvari koje će da dokažu pozadinu tzv. studentskog pokreta i njihovo delovanje na planu diskreditacije državnog vrha, izazivanja unutrašnje nestabilnosti i nasilne smene vlasti. Selaković je naveo da ostaje da se ozbiljno istraži potpuna zloupotreba autonomije univerziteta pod koju se podvodi, kako kaže, sve i svašta, a najmanje ono što ima veze sa nastavno-naučnim radom. „Jadni su i bedni svi oni iz našeg roda koji su u ovome učestvovali, nedostojni da obrazuju mlade generacije naših građana, da rade u sudovima ili tužilaštvima, a kamoli da državu vode”, dodao je Selaković.