Vučić: Železnicu usavršavamo najmodernijom tehnologijom, a ljudi moraju da budu disciplinovani

Politika onlajn

21. 06. 2026. 11:50

Председник Србије Александар Вучић - ФОТО (Танјуг/Милош Миливојевић)

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi novoizgrađeni Jedinstveni dispečerski centar upravljanja saobraćajem vozova u Beogradu.

Jedinstveni dispečerski centar obuhvatiće sve pruge kojima trenutno upravlja Infrastruktura železnice Srbije.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić zahvalio je predstavnicima ruske kompanije koja je učestvovala u rekonstrukciji dispečerskog centra, ističući da će taj objekat omogućiti bolju centralizaciju železničkog saobraćaja u Srbiji.

Govoreći o značaju novog centra, Vučić je ukazao da se iz njega već upravlja značajnim delom železničke mreže, a da će u narednom periodu biti uključene i nove deonice.

„Dvadeset tri osobe tu rade, oni u ovom trenutku upravljaju sa oko 540 kilometara naše železnice. Biće nam potrebno još šest ili sedam meseci da ubacimo i prugu Beograd–Subotica, da se i to stavi pod upravljanje, i imaćete nadzor nad hiljadama kilometara. Mi ćemo taj nadzor pretvoriti u upravljanje onog trenutka kada modernizujemo većinu pruga”, rekao je predsednik.

On je dodao da je tokom današnjih razgovora posebna pažnja posvećena deonici Valjevo–Vrbnica, navodeći da je stanje pruge veoma loše.

„Od 1976. godine taj deo niko pipnuo nije. Mi smo se dogovorili da radimo na popravci svega, da se ne ugrožavaju ljudski životi. Od Kosjerića do granice sa Crnom Gorom je strašno stanje pruge”, kazao je Vučić.

Prema njegovim rečima, rekonstrukcija te deonice predstavljaće veliki finansijski poduhvat.

„Kad god da krenemo da radimo tu deonicu, to će teško izaći ispod dve milijarde evra. Tu je i predstavnik Ministarstva finansija, pa smo razgovarali i o uticaju na deficit i svemu. Sećate se kada su Amerikanci krenuli sa „Inflation reduction aktom”, tu im je centralno održavanje infrastrukture. Imamo i problem, „Stelantis” sada izvozi najviše i dramatično doprinosi srpskoj privredi, iako su svi govorili da se to neće desiti. Ali izvoze automobile preko luke Bar i moramo da rešimo to. Trebaće nam oko pet-šest godina za kompletnu modernizaciju”, naveo je Vučić.

Predsednik je istakao da je novi dispečerski centar od velikog značaja za železnički sistem Srbije i naglasio da je sve u njemu digitalizovano.

„Ovaj objekat je za nas veoma važan, moderno je uređen, sve je u njemu digitalno. Do minimuma dovodimo mogućnost ljudske greške. Mi moramo ljude da zamolimo da budu oprezni, da ne idu preko pruga, vozovi u ovoj zemlji rade. Molim ljude iz Infrastrukture železnica da obiđu svaki prelaz”, poručio je on.

Promena direktora ako se nastavi kašnjenje vozova

Predsednik Vučić naglasio je da će moliti ljude da budu oprezni, da ne idu preko pruge, jer su se vozovi vratili u Srbiju, a ljude u Infrastrukturi železnice da obiđu svaki prelaz.

Takođe, tražio je od zaposlenih u Srbijavozu da ne kasne kako se ne bi opet desilo da voz kasni i po 45 minuta.

Kako je rekao, ukoliko se to nastavi, menjaće se direktori na svakih mesec dana.

„Tri minuta kašnjenja i smenjivaćemo ih. Naša železnica mora da bude tačnija i od nemačke i od švajcarske. Razumem kada se nesreća desi pa kasni i 200 minuta, ali ne razumem inače. Šta je problem? Ljudi hoće da se voze brzim vozom, da uštede pola sata ili sat, a voz kasni 30 ili 40 minuta. Smenite ih vi ako nećete da ih smenim ja”, rekao je Vučić.

On je ponovio i da je važno da se održavaju pruge i autoputevi, pre svega zbog bezbednosti putnika.

„Tu sad imamo problem jer Stelantis najviše izvozi, „Fijat pandu” i „Sitroen”, i dramatično doprinosi napretku srpske privrede. Ali ti modeli se izvoze preko Luke Bar. Ali mi sada da zaustavimo tok na više godina nemamo alternativni prevoz do tamo zbog nedostatka infrastrukture i svih problema sa infrastrukturom. I sad gledamo kako da to rešimo”, rekao je Vučić.

Rekao je da se priprema dokumentacija i da će za modernizaciju biti potrebno pet do šest godina.

Dispečerski centar će omogućiti da se nadgledaju i uhvate kradljivci bakra

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će novoizgrađeni moderni Jedinstveni dispečerski centar upravljanja saobraćajem vozova omogućiti i da se nadgledaju i uhvate kradljivci bakra koji svojim protivzakonitim delovanjem ugrožavaju živote ljudi.

„Ovaj centar omogućiće nam po prvi put da nadgledamo i da hvatamo kradljivce, lopove koji otimaju bakar, ali su nestručni, pa nam neretko i seku optiku. I kad vam i seku optiku, to bi u stvari trebalo da bude teroristički čin, jer mogu da izazovu smrt velikog broja ljudi, izbacivanje opasnih tereta i svega drugog sa pruga”, kazao je Vučić tokom obilaska dispečerske hale Jedinstvenog dispečerskog centra upravljanja saobraćajem vozova.

Kako je naveo, sada postoji najveći deo nadgledanja i nadzora nad kompletnom prugom i svako ko se pojavi biće lako ustanovljeno o kome je reč, kao i praćenje njegovog kretanja.

„Tako da tim kradljivcima, tim ljudima koji su ugrožavali do sada i putnički i teretni i svaki drugi saobraćaj, biće mnogo teže da ta zlodela počine u budućnosti”, istakao je Vučić.

Predsednik je istakao da je neophodno održavati izgrađene autoputeve i pruge.

„Morate stalno to da radite. Vi sad mene pitate kad je moguće i kako da održavate autoputeve. Pa svake godine. Mi smo, kada sam postao predsednik vlade, ulagali 105 miliona evra u održavanje autoputeva, a sada dajemo skoro 500 miliona evra za održavanje autoputeva i brzih saobraćajnica”, rekao je Vučić.

Kako je dodao, u međuvremenu se izgradilo mnogo više nego što je bilo ranije, a skočile su i cene.

„Ali, mora da se održava na najbolji način”, rekao je Vučić.

Podsetio je na loš deo puta od Sremske Mitrovice do hrvatske granice i dodao da je sada u mnogo boljem stanju nego što je sa druge strane granice.

„Ali neko je to morao da radi i da sagleda i sada da održava. Kod nas nema rupa na autoputu, to je nemoguće da nađete. Kad nađete jednu, naći ćete je u godinu dana jednu. Nema toga. Odmah idemo sa radovima, ljudi se zato ljute, neretko, stalno se ljute zato što vide da radimo rekonstrukciju jednog mosta, vide da radimo rekonstrukciju jedne trake, pa mora da se suzi i tako dalje, ali moramo da radimo, moramo da koristimo posebno letnje uslove da bismo radili što je moguće više”, kazao je Vučić.

Kada je reč o prugama, Vučić je kazao da se nada da će se radovi na tom delu koji se radi sa Evropljanima ubrzati.

Radovi na prvoj deonici Stalać - Đunis, kako je naveo, krenuće u martu 2027.

„To vam je nekih 19 kilometara Stalać - Đunis. Verovatno ima i naše krivice, verovatno i njihove, ali to ide sporo, ubi Bože sporo. Nadam se da će ovo da ide brže, oko svega, pa ćemo da vidimo dalje kako ide”, rekao je Vučić.

Ukazao je da će popravke da koštaju 200 miliona evra.

„Te popravke su kao đavo skupe, a ne izgradnja svega. Morate da vidite u kakvom je stanju pruga, pokazaću vam sad, šokiraćete se, bukvalno ćete se šokirati. Od 1976. godine, 50 godina bukvalno niko pipnuo ništa nije. Visi vam ovako, ide vam voz, metar odatle, to je neka vrsta vijadukta i tu je sad postavljena zaštitna ograda, drma se zaštitna ograda”, kazao je Vučić.

Kako je istakao, kada se to sredi ići će se i dalje - banatske pruge i sve drugo.

„Da li je bolje nego što je bilo? Jeste, ali da li je to teško sve i finansirati i uraditi? Nije jednostavno. Znate šta bi to značilo za Kosjerić, za Valjevo, za Užice, za sve opštine južno od Zlatibora, za Novu Varoš, za Priboj, za Prijepolje? Za posao naših ljudi, za sve naše ljude koji bi da idu u Crnu Goru i obrnuto, za sve ljude iz Crne Gore koji bi da dođu u Srbiju, mnogo velike stvari”, rekao je Vučić.

Veliki projekat automatske kontrole

Jedinstveni dispečerski centar Infrastrukture železnice Srbije nalazi se u železničkoj stanici Beograd - Ranžirna u Makišu, u kojoj se nalazila Telekomanda. Reč je o modernom dispečerskom centru sa sistemima za upravljanje i kontrolu železničkog saobraćaja, koji će omogućiti podizanje nivoa bezbednosti železničkog saobraćaja na najviši nivo, efikasnije upravljanje železničkog saobraćaja na srpskim prugama, kao i optimalnu iskorišćenost infrastrukturnih kapaciteta za potrebe teretnog i putničkog saobraćaja.

Rekonstruisano je oko 4.000 metara kvadratnih prostora, uređeno oko 2.200 kvadrata fasade, zamenjeni su krov, prozori i vrata, kao i instalacije, transformatori, klimatizacija, sistem za gašenje požara.Uređeno je oko 4.500 metara kvadratnih prostora oko samog objekta.

Projekat je podrazumevao dispečersku centralizaciju i energetske uređaje, izgradnju prateće infrastrukture, stvaranje automatizovanih sistema i računarskog kompleksa, isporuku odgovarajuće opreme, ugradnju tehničkih sredstava za bezbednost, kao i stvaranje uslova za dijagnostiku kompozicija za vreme kretanja voza.

Izvođač radova je kompanija RŽD Internešenel, a projekat je vredan, kako je ranije objavljeno, 114,78 miliona evra.

Finansiranje je obezbeđeno iz ruskog kredita za modernizaciju srpskih železnica ukupne vrednosti 230 miliona evra, uključujući i učešće iz budžeta Srbije.

Izradi Opšteg projektnog zadatka izgradnje Jedinstvenog dispečerskog centra prethodio je obilazak i pregled više od 200 železničkih objekata, uključujući železničke stanice, vučne podstanice i deonice kontaktne mreže u Srbiji, a stručnjaci Infrastrukture železnice Srbije prethodno su obišli dispečerske centre u Rusiji, ali i sagledali različita tehnička rešenja u Evropskoj Uniji.

Jedinstveni dispečerski centar omogućava automatsku kontrolu železničkih vozila u saobraćaju, kao i trenutni prenos dodatnih informacija od značaja za bezbednost saobraćaja, kao što su: deformacije šina, kretanje i pozicije vozova, odroni, krađe ili neovlašćena kretanja u zoni pruge.

Novi Jedinstveni dispečerski centar činiće Operativno - upravljački i nadzorni centar Srbije u Makišu, sa regionalnim dispečerskim centrima u Novom Sadu, Nišu i Požegi.

Dispečersko upravljanje saobraćajem vozova u Srbiji odvija se kroz tri centra za daljinsko upravljanje (Topčidrer, Niš, Novi Sad) i tri telekomandna centra (Makiš, Požega, Niš), koji su u funkciji već više decenija.

U okviru izgradnje novog Jedinstvenog dispečerskog centra, modernizovana je celokupna telekomunikaciona infrastruktura, koja obuhvata dispečerske veze, mrežu za prenos podataka, lokalnu optičku mrežu u stanici i lokalne mreže u zgradama, centralizovani sistem upravljanja i monitoringa opreme, sistem veza na stanici i međustaničnim rastojanjima, sistem za registraciju razgovora i audio-vizuelno informisanje putnika.