Posvađani zbog dečje hirurgije
Zaječar – Već više od 15 dana u zaječarskom Zdravstvenom centru i zaječarskoj javnosti traju sporenja oko racionalizacije zdravstva, a posebno su žustre rasprave o tome da li se ukida Odeljenje dečje hirurgije pri Službi pedijatrije, koje inače ima dugu tradiciju. Uveravanja nadležnih u Zdravstvenom centru da se sve čini u skladu sa republičkim propisima o racionalizaciji i da zaječarski mališani nisu ugroženi jer sada neke zajedničke prostorije u novom hirurškom bloku dele sa odraslima na odeljenju opšte hirurgije nisu ubedljiva roditeljima koji ne žele da im deca gledaju krv i slušaju jauke povređenih u saobraćajnim u drugim nesrećama. Između čekića i nakovnja su i lokalni mediji: s jedne strane, svakodnevno im se obraćaju roditelji koji optužuju nadležne da samovoljno tumače propise, a, s druge strane, ovdašnje novinare napadaju rukovodioci zaječarske bolnice jer, navodno, laički tumače "nepostojeći problem".
Tek na poslednjoj konferenciji za novinare postalo je vidljivije da su za aktuelna sporenja ipak najviše krivi sami lekari. Rukovodstvo bolnice stavilo je "na tapet" specijalistu dečje hirurgije dr Miodraga Jolića, optuživši ga da je sve izrežirao zbog toga što više neće biti načelnik Odeljenja dečje hirurgije već samo šef odseka za dečju hirurgiju u novom hirurškom bloku. Njemu su se, navodno, nekritički priklonili roditelji i novinari, zaboravljajući pri tom na sve druge "grehe" ovog stručnjaka. Rukovodstvo je "grehe" i taksativno pobrojalo, rekavši novinarima da je dr Jolić obavešten o konferenciji za novinare (gde bi mogao da se brani) ali da on nije došao zato što se, navodno, nije pojavio ni na poslu, iz nepoznatih razloga.
Novinari su dr Jolića, međutim, ubrzo pronašli na radnom mestu (u ambulanti dečje hirurgije), pošto nije otišao na novo radno mesto – u službu opšte hirurgije, gde ga je rukovodstvo očekivalo. Novinari su zahtevali da se strane u svađi suoče i uverili se da su svađe, u stvari, u osnovi svih višednevnih sporenja. Saznali su i da je dr Jolić podneo nekoliko krivičnih prijava protiv kolega sa Opšte hirurgije zato što su navodno ugrozili zdravlje dvojice mališana, njegovih pacijenata, otpustivši ih na svoju ruku neizlečene iz bolnice.
Rukovodioci novog hirurškog sektora dr Vladimir Đoković i dr Tihomir Kostić pobijali su Jolićeve tvrdnje, baš kao i direktor Zdravstvenog centra dr Mirko Veljković. Obećali su zaječarskoj javnosti da će temeljna trogodišnja rekonstrukcija zaječarskog Zdravstvenog centra biti nastavljena i da će novi pregradni zid odvojiti operisane mališane od odraslih, kao i da će racionalizacija biti sprovedena u skladu sa republičkim propisima i evropskim standardima. Kao da sve to nije moglo bez svađe i nesporazuma...