S helikopterima Ka-32 sve bi bilo drukčije

Politika onlajn

26. 07. 2026. 21:02

Небески ватрогасац, руски КА-32. (ФОТО МУП)

Francuski političar Florijan Filipo tvrdi da su antiruske sankcije ostavile Španiju bez helikoptera Ka-32, a i španska vlada ranije priznala da su sankcije i prekid saradnje sa Rusijom uticali na njihovu operativnu spremnost.

Dok se Španija suočava sa velikim šumskim požarima u okolini Madrida, ponovo je u žižu javnosti dospelo pitanje posledica evropskih sankcija Rusiji. Francuski političar i lider stranke „Patriote“ Florijan Filipo oštro je kritikovao politiku Brisela, tvrdeći da su antiruske mere ostavile španske službe bez jednog od njihovih najefikasnijih sredstava za gašenje požara – ruskih helikoptera Ka-32. Na društvenoj mreži Iks Filipo je napisao:

„Neverovatno! Antiruske sankcije EU sprečavaju Španiju da koristi svoje najbolje helikoptere za borbu protiv ogromnih požara oko Madrida. U zemlji se sprema skandal.“

Prema njegovim rečima, evropske sankcije su praktično prizemljile špansku flotu Ka-32, jer su onemogućile nabavku rezervnih delova, kao i dolazak ruskih inženjera i mehaničara, čije je prisustvo neophodno za redovno održavanje i sertifikaciju ovih letelica.

Zašto je Ka-32 toliko važan?

Ruski helikopter Ka-32 godinama je važio za jedan od najboljih specijalizovanih helikoptera za gašenje šumskih požara. Zahvaljujući koaksijalnim rotorima, izuzetnoj manevarskoj sposobnosti i mogućnosti da ponese između 4,5 i više od 5 tona vode, ova letelica uspešno je delovala i u planinskim predelima, na velikim nadmorskim visinama i pri ekstremno visokim temperaturama.

U Španiji su Ka-32 koristile privatne kompanije koje su imale ugovore sa Ministarstvom za ekološku tranziciju i regionalnim vlastima. Helikopteri su bili raspoređeni u više autonomnih zajednica, uključujući Andaluziju, Aragon, Ekstremaduru i Gvadalaharu.

Sankcije promenile situaciju

Posle početka rata u Ukrajini 2022. godine, Evropska agencija za bezbednost vazduhoplovstva (EASA) suspendovala je sertifikat tipa za Ka-32. Kasnije su sankcije uvedene ruskom proizvođaču „Kamov“ dodatno zakomplikovale situaciju, jer su blokirale isporuku rezervnih delova i onemogućile dolazak ruskih stručnjaka zaduženih za tehničku podršku.

Bez ispunjavanja tih uslova, helikopteri više nisu mogli zakonito da lete u okviru regulative Evropske unije, pa su postepeno povučeni iz upotrebe.

Španska vlada priznala problem

Ono što Filipo koristi kao argument jeste činjenica da je španska vlada još 2024. godine, u odgovorima na poslanička pitanja, navela da je operativna spremnost helikoptera Kamov bila pogođena posledicama rata u Ukrajini i sankcijama Evropske unije.

Prema tim odgovorima, sankcije su onemogućile nabavku rezervnih delova i angažovanje ruskih specijalista. Tokom 2023. godine samo deo flote bio je operativan, dok od 2024. godine ovi helikopteri više nisu učestvovali u akcijama gašenja požara. Pojedini operateri su potom počeli i potpuno da ih povlače iz svojih flota.

Politička polemika

Filipo zaključuje da je reč o primeru kako, po njegovom mišljenju, sankcije više pogađaju evropske države nego Rusiju.

„Apsolutno je jasno da su ove sankcije pravi problem ne za Rusiju, već za evropske zemlje“, poručio je francuski političar.

Ipak, treba napomenuti da vlasti Evropske unije sankcije obrazlažu kao deo šireg odgovora na rusku invaziju na Ukrajinu, dok kritičari upozoravaju da pojedine mere mogu imati i neželjene posledice po pojedine sektore evropskih država, uključujući i sisteme za vanredne situacije.

Srbija ima dva nebeska vatrogasca

Mi u Srbiji možemo da se pohvalimo da u svojoj vatrogasnoj floti imamo dva KAMOV Ka-32. U praksi su se pokazali kao nezamenljivi, i zbog snage, okretnosti i kapaciteta vode koje mogu da podignu.  U humanitarnim akcijama slali smo ih u okolne zemnje gde su besprekorno gasili i pomagali u borbi protiv stihija.