Crveno meso škodi zdravlju

24. 03. 2009. 10:00

VAŠINGTON – Oni koji jedu crveno meso i mesne prerađevine više su izloženi bolestima srca i raku, saopštili su američki naučnici na osnovu najnovije studije.

Institut za onkologiju SAD je naveo da studija postavlja pitanje da li je meso zaista štetno za zdravlje.

Naučnik Rašmi Sinha i njegove kolege analizirali su navike 500.000 pacijenata od 50 do 71 godine u ishrani i drugom.

Pored toga što su uzeti u obzir faktori kao što su potrošnja svežeg voća i povrća, pušenje, vežbe, gojaznost, izračunato je da oni koji najviše jedu meso imaju veću mogućnost da umru u narednih 10 godina, nego ljudi koji ne jedu mnogo mesa.

„Crveno meso i prerađevine su povezani sa povećanom stopom mortaliteta čiji su uzroci rak i kardio-vaskularne bolesti”, navodi se u studiji.

Ispitanici su bili podeljeni u pet grupa. Od 1995. do 2005. godine, umrlo je 47.976 muškaraca i 23.276 žena.

Najveća smrtnost je bila među onima koji su najviše jeli crveno meso, navodi se u studiji i dodaje da su mnogi smrtni slučajevi te grupe mogli da budu izbegnuti, da su izbegavali konzumiranja mesa.

Mnoge ranije studije su sugerisale da je zdravije jesti manje mesa, ali u najnovijoj studiji se otvoreno govori o kancerogenim efektima crvenog mesa, kao i masnoće.