Ne odustajemo od politike integracije

28. 03. 2009. 22:00

Вук Јеремић Фото АФП

Hluboka – Srbija ne odustaje od politike integracije u Evropsku uniju, ali i politike odbrane teritorijalnog integriteta i suvereniteta, poručio je juče ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić na neformalnom sastanku sa šefovima diplomatija EU u češkom dvorcu Hluboka na Vltavi. „Mislim da je glavna poruka sa ovog sastanka poruka ohrabrenja zapadnom Balkanu kada je reč o evropskoj perspektivi. Konstatovali smo da je situacija teška. Svi smo svesni ekonomske krize i načina na koji se prelama u politički domen”, rekao je on.

Šef diplomatije Srbije je ocenio da put ka punopravnom članstvu u EU neće biti nimalo lak, ali je dodao da proširenje ostaje politička i strateška orijentacija Unije. „Na zapadnom Balkanu postoji serija nerazrešenih pitanja. Moramo naći načina da ih rešavamo u hodu. Neka od tih pitanja su za Srbiju delikatna i složena. Tu je, pre svega, pitanje o budućem statusu naše južne pokrajine, Kosova i Metohije. Srbija s tim u vezi neće nikako odustati od ustavnog imperativa”, izjavio je Jeremić novinarima, a prenosi Tanjug. „To ne dolazi u koliziju sa našim evropskim planovima i ambicijama. To sam još jednom izneo evropskim partnerima. Put pred nama je težak”, istakao je on.

Ne odustajemo od politike integracije u EU, politike odbrane teritorijalnog integriteta i suvereniteta, kao i ostvarivanja najbolje mogućih susedskih odnosa u regionu, zaključio je Jeremić na kraju neformalnog sastanka ministara inostranih poslova EU sa kolegama sa zapadnog Balkana.