Hočevar: Put preobraženja u zajedništvu
BEOGRAD – Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar poručio je u katoličkoj katedrali Svetog Antuna da u ova krizna vremena moramo jedni drugima otvarati nove perspektive i mogućnosti preobraženja i u zajedništvu slediti večne vrednosti Uskrsa, najvećeg hrišćanskog praznika.
Na svečanoj misi koju je služio na Uskrs u prisustvu predsednika Srbije Borisa Tadića, predstavnika Vlade Srbije i hrišćanskih crkava, Hočevar je čestitao praznik svim hrišćanima, posebno „onima koji će iduće nedelje na istočni način slaviti isti praznik”.
Uputivši vernicima Srpske pravoslavne crkve tradicionalni pozdrav „Hristos vaskrse - vaistinu vaskrse”, nadbiskup je rekao da će vernici Rimokatoličke crkve ostati istrajni na putu preobraženja i da su na to posebno pozvani vernici Beogradske nadbiskupije čiji je život vezan za prestoni grad od njegovog oslobođenja 1456. godine.
Pošto je podsetio na istoriju koja sve hrišćane u Srbiji upućuje „na zajedništvo i suživot”, nadbiskup Hočevar je rekao da Katoličku crkvu ne treba svoditi na samo jedan istorijski događaj, jer ona postoji više od 2000 godina.
„Danas najavljujemo da ćemo ići putem preobraženja, a ne fiksiranja za istoriju”, kazao je Hočevar, preporučivši verncima da svoje misli usmere ka preobraženom Bogočoveku čiji praznik Uskrs preobražava čitav kosmos i čije prisustvo stavlja pred nas velike ciljeve i daje smisao našeg postojanja.
„Nisu svi savremenici Isusovi prepoznali ko je on i nisu mogli da prihvate istinu o Bogočoveku koji u sebi nosi neprolaznost”, rekao je u prazničnoj homiliji nadbiskup beogradski, naglasivši da i danas postoji opasnost da kao ljudska bića ograničenih mogućnosti ne prepoznamo prave vrednosti i zaustavimo razvoj društva u kome živimo.
„Iako u sebi nosimo granice i nemogućnosti, Hrist je za nas probio sve granice i ušao u večnost”, zaključio je Hočevar i dodao da sav odgoj i društveni i verski treba usmeriti ka savršenstvu i vrednostima koje nudi hrišćanka vera.
Vernici Beogradske nadbiskupije, čije je uskršnje slavlje počelo sinoć bdenjem u crkvi Krista Kralja, okupiće se i sutra, na uskršnji ponedelhak, u toj crkvi gde će misu služiti nadbiskup Hočevar.