Prvi poslanički dan bez dnevnice
У скупштинској кафани, уз кафицу и киселу: Зоран Остојић и Зоран Красић (Фото Ж. Јовановић)
Prvi put posle 16 godina poslanici srpskog parlamenta juče nisu dobili uobičajenu „naknadu za ishranu”, jer je stupila na snagu Odluka Administrativnog odbora o ukidanju dnevnica. Poslanici tvrde da se ništa nije promenilo u njihovom radu, a Nenad Konstantinović (DS), predsednik odbora, kaže da će ušteda parlamenta po ovom osnovu iznositi oko pola miliona dinara dnevno.
Dnevnice su uvedene u junu 1993. godine, a korigovane su 2001, 2004, 2006. (dva puta), u martu ove godine Odluka o poslaničkoj naknadi korigovana je ograničavanjem prava i smanjenjem iznosa dnevnica za skoro 500 dinara, a u aprilu je, „naknada za ishranu” ukinuta. Inače, u februaru ove godine na ime dnevnica parlament je potrošio oko devet miliona dinara za samo šest dana zasedanja.
Nenad Konstantinović kaže da nije važno da li su dnevnice mogle biti ukinute ranije. On je podsetio da je skupština na startu ove godine imala na raspolaganju 378 miliona dinara manje. Konstantinović kaže da ukidanje dnevnica nije uticalo na rad parlamenta: „Atmosfera je odlična, poslanici rade kao i do sada, potpuno normalno, tako da strah da ih neće biti u sali, kad im se ukinu dnevnice, nije opravdan”.
Nikola Novaković (G17 plus), potpredsednik parlamenta, kaže da nije znao da od juče nema dnevnica i tvrdi da je sve isto kao i ranije: „Na početku je bilo 110 poslanika u sali, što je uobičajen broj kada se raspravlja o amandmanima, ništa čudno. Mi smo sami doneli odluku o ukidanju dnevnica i ne vidim da je neobično interesantno što poštujemo sopstvene odluke”.
I Balint Pastor (SVM) kaže da rad ne zavisi od toga ima li dnevnica i naknada putnih troškova, ili ne. Pastor dodaje: „Mi od prvog dana od kada smo poslanici želimo da učinimo sve što možemo u interesu Vojvodine, vojvođanskih Mađara i svih naših birača. To ćemo činiti i ubuduće bez obzira na to da li dobijamo dnevnice ili ne”.
Božidar Delić (SNS) kaže da nema neke velike razlike zato što nema dnevnica: „Brojao sam poslanike u sali, većina naših je tu. To što nema dnevnica verovatno će uticati na rad na terenu”.