Hvala dedu za pobedu

09. 05. 2009. 22:00

Прослава победе над највећим злом 20 века (Фото АФП)

Od našeg dopisnika
Moskva, 9. majaVelikom vojnom paradom na Crvenom trgu, uz prisustvo državnog vrha Rusije, u Moskvi je obeležena 64. godišnjica pobede nad fašizmom.

Predsednik Dmitrij Medvedev je uz triput „ura” čestitao praznik „narodu pobedniku”, dodavši da je „pobeda nad fašizmom veliki primer i velika lekcija svim narodima”.

Medvedev je naglasio da je podsećanje na pobedu aktuelno i danas „kad ponovo ima onih koji idu u vojne avanture”. „Zaštita otadžbine je naša sveta obaveza i moralna osnova za sva pokolenja”, rekao je on obećavši da će „budućnost Rusije biti mirna, uspešna i srećna”.

Vojni orkestar od oko hiljadu ljudi izveo je himnu Ruske Federacije, a počasna straža je iznela državnu zastavu i zastave pobede i oružanih snaga Rusije. Za njima je išla četa bubnjara koja je zadala tempo svim učesnicima parade – 120 koraka u minutu. Potom su krenule paradne formacije raznih rodova ruske vojske. Njih ukupno 18 sa po 420 ljudi.

Usledila je vojna tehnika, tenkovi T-90, vazdušno-desantna jedinica s protivtenkovskim „sprutom”, čuveni „topolji” i raketni kompleks S-300, a prvi put i S-400.

Najlepši deo parade bio je let paradnog stroja avijacije. Broj aviona bio je dvostruko veći od prošlogodišnjeg – umesto 32, letelo je 69 aviona i helikoptera na visini od 300 metara.

Ukupno devet hiljada vojnika prošlo je Crvenim trgom, a u paradama širom Rusije učestvovalo je više od 26.000 vojnika i više od 600 jedinica vojne tehnike.

Deset aviona razbijalo je oblake da kiša ne pokvari praznično raspoloženje Moskovljanima, dok je 20.000 policajaca čuvalo red.

Proslava je završena u 22 sata minutom ćutanja u celoj zemlji i velikim vatrometom sa 14 mesta u Moskvi i sa ko zna još koliko po celoj Rusiji.

Atmosfera pobede u Rusiji traje već danima – najpre su počele da se po ulicama cele zemlje dele „georgijevske trake”, običaj koji je već postao tradicija i kome se pridružuje sve više i više zemalja u svetu. Za četiri godine podeljeno je više od 45 miliona žuto-crnih tračica kakve se nalaze na Ordenu vojničke slave Rusije.

Nema u Rusiji porodice u kojoj neko nije poginuo u ratu, pa nije čudno što se stalno podseća da se herojstvo i hrabrost predaka ne sme zaboraviti i da „narod koji je pobedio najveće zlo 20. veka” mora time da se ponosi.

Posebna pažnja posvećuje se veteranima o kojima poslednjih godina država zaista vodi računa. „Dostojanstven život veterana jedna je od glavnih briga našeg društva”, poručio je predsednik Medvedev sa tribine na Crvenom trgu.

Veterani se tradicionalno sastaju na uvek istim mestima. San mnogih je da na današnji dan dođu u Moskvu. One koji više ne mogu sami, dovode unuci ponosni na nizove ordenja na njihovim uniformama.

Mladi ljudi idu ulicama sa ogromnim buketima jorgovana i karanfila u rukama i prosto „vrebaju” veterane kojima će ih uručiti. Ispred Boljšog teatra formiran je špalir razdragane mladeži koja aplaudira i uzvikuje „spasiba”, hvala ljudima koji su izneli pobedu.

Prva vojna parada na Crvenom trgu održana je 24. juna 1945. Komandovao je maršal Rokosovski, a raport je od njega primio maršal Žukov koji je sa svojom armijom ušao u Berlin. Posle raspada SSSR-a taj dan se obeležavao mnogo skromnije sve do proslave 60. godišnjice pobede kada ponovo počinje organizovanje veličanstvenih manifestacija.

Ljubinka Milinčić

-----------------------------------------------------

Praznik sa suzama u očima

Pobedu nad fašizmom ruska vojska platila je ogromnim žrtvama. Na bojnom polju ostalo je, prema najnovijim podacima, 27 miliona ljudi (konačni podaci će biti gotovi iduće godine), a milioni su ostali invalidi. Crvena armija izgubila je osam miliona 860.000 vojnika. Zato se 9. maj u Rusiji naziva Praznikom sa suzama u očima. U proređenom stroju veterana u Rusiji je ostalo 426.000 ljudi, a u bivšim republikama SSSR-a još 480.000.