Zbogom stare tastature
Божидар Ђелић бацио стару пеглу (Фото Д. Јевремовић)
Potpredsednik vlade Božidar Đelić bacio je juče peglu koju je doneo od kuće na traku prve fabrike za recikliranje elektronskog otpada i tako uradio dve važne stvari: prvo, oslobodio se kućne obaveze da pegla košulje i drugo – na Slanačkom putu br. 26 u Beogradu na ovako simboličan način otvorio je prvu fabriku za recikliranje elektronskog otpada na Balkanu.
Novootvoreno postrojenje koje će stare računare, dotrajale pegle, rasklimane tastature i slične predmete rastavljati na korisne metalne i plastične delove ima i komercijalni i društveni značaj.
Đelić je napomenuo da Srbija može ostvarivati dobit od 60 do 90 miliona evra godišnje ako razvije recikliranje elektronskog i električnog otpada.
– Pre tri godine u Srbiji je reciklirano tri odsto ove vrste otpada. Otvaranjem fabrike danas smo u mogućnosti da recikliramo 10-12 odsto. Napredujemo, ali smo još daleko od evropskog proseka (60 odsto) i Japana u kojem se reciklira 90 odsto elektronskog otpada – rekao je Đelić.
Saša Dragin, ministar zaštite životne sredine, objasnio je da otpad nije đubre, već resurs na kome može dobro da se zaradi.
– Vlada Srbije će do kraja godine uputiti Skupštini zakone o upravljanju otpadom i o upravljanju ambalažnim otpadom. Ovi zakoni će činiti osnov sistema reciklaže u Srbiji – zaključio je Dragin.
Prva fabrika za recikliranje elektronskog otpada na Balkanu rezultat je trogodišnjeg zajedničkog rada i istraživanja Instituta "Mihajlo Pupin" i kompanije "SE trejd" (Strategija ekološke trgovine). Rezultat njihovog zajedničkog rada jeste savremena tehnologija za reciklažu elektronskog otpada, a kruna projekta je ugovor sa nemačkom kompanijom za proizvodnju opreme za recikliranje MeWa i isporuka postrojenja za preradu ove vrste otpada – QZ dezintegratora.
Kapacitet dezintegratora je reciklaža od jedne i po do dve tone otpada na sat.