Imenovana nova Vlada SPC

22. 05. 2009. 15:00

BEOGRAD– Sveti arhijerejski sabor imenovao je četiri nova člana arhijerejskog Sinoda a njihov izbor bio je kasno sinoć poslednja tačka na dnevnom redu redovnog majskog zasedanja najvišeg zakonodavnog i upravnog tela Srpske pravoslavne crkve.

Sinodom će i dalje predsedavati mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije (Radović) kao peti član i zamenik patrijarha Pavla koji je od novembra 2007. godine na lečenju na Vojnomedicinskoj akademiji.

Mitropolit Amfilohije ostaje i na čelu SPC kao jedini arhijerej koji ima potpis patrijarha i jedini koji ima mandat da zamenjuje poglavara SPC.

Novoimenovani članovi vlade SPC su episkopi - niški Irinej, bački Irinej, dalmatinski Fotije i zahumsko- hercegovački Grigorije.

Sabor je ovu odluku doneo jer je istekao mandat prethodnim članovima, episkopima Hrizostomu žičkom, Hrizostomu bihaćko-petrovačkom i Filaretu mileševskom.

Episkop niški Irinej (Gavrilović) rođen je u selu Vidova kod Čačka 1930. godine.

Po završetku gimnazije koju je pohađao u Čacku i Bogoslovije u Prizrenu, završio je Bogoslovski fakultet u Beogradu.

U monaški čin uveo ga je patrijarh German u oktobru 1959. godine u manastiru Rakovica a iste godine, na dan Sv. Petke 27. oktobra, u crkvi Ružica ispod Kalemegdana, rukopoložen je u čin jeromonaha.

Postdiplomske studije završio je u Atinu, a 1969. godine je postavljen za upravnika Monaške škole u manastiru Ostrog, a potom za rektora Prizrenske bogoslovije.

Godine 1974. izabran je za vikarnog episkopa patrijarha Srpskog sa titulom episkopa moravičkog a 1975. godine za episkopa niškog.

Episkop novosadski i bački, somborski i segedinski dr Irinej (Bulović) rođen je 11. februara 1947. godine u Stanišiću, u Bačkoj, dobivši na krštenju ime Mirko. Osnovnu školu završio je u rodnom mestu, gimnaziju u Somboru 1965. godine a diplomirao je na Bogoslovskom fakultetu SPC u Beogradu 1969. godine.

Monaški postrig primio je za vreme studija od svog duhovnog oca, arhimandrita Justina Popovića kada je dobio monaško ime Irinej. Iste godine ga episkop raško-prizrenski Pavle (danas patrijarh srpski) rukopolaže za jerođakona, a potom za jeromonaha.

Deset godina proveo je u Atini na postdiplomskim studijama na Bogoslovskom fakultetu atinskog Univerziteta, gde je, juna 1980. godine, odbranio doktorsku disertaciju.

Posle kraćeg studijskog boravka u Parizu, na ruskom Bogoslovskom institutu Svetog Sergija, izabran je za docenta na katedri Svetog pisma Novog zaveta na Bogoslovskom fakultetu u Beogradu, gde i danas drži istu katedru u zvanju redovnog profesora.

Na redovnom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve 1989. godine izabran je za episkopa moravičkog, vikara patrijarhu srpskom, a potom je posle hirotonije u Pećkoj patrijaršiji 20. maja 1990. godine, izabran za episkopa bačkog i ustoličen u Novom Sadu, 24. decembra iste godine.

Objavio je mnoge bogoslovske tekstove i mnogobrojne prevode sa više starnih jezika. Desetak godina uređivao je „Pravoslavni misionar”, popularni časopis u izdanju Svetog arhijerejskog sinoda. Sada uređuje i izdaje „Besedu”, teološki časopis Eparhije bačke.

Član je prevodilačke Komisije Svetog sinoda Srpske pravoslavne crkve, Svepravoslavne komisije za dijalog sa Rimokatoličkom crkvom, Svepravoslavne komisije za dijalog sa luteranima, Komisije Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve za dijalog sa analognom Komisijom Biskupskih konferencija Hrvatske i Srbije i Crne Gore.

Irinej bački je takođe član Komisije za organizovanje i praćenje verske nastave pri Vladi Republike Srbije, Udruženja biblijskih teologa Grčke, Udruženja književnika Srbije, Komiteta pokreta za jedinstvo i saradnju duhovno srodnih istočnohrišćanskih naroda i Saveta verskih lidera Evrope ‑Religija za mir”.

Episkop dalmatinski Fotije (Sladojević) rođen je 1. februara 1961. godine u Dujakovcima, Opština Banja Luka, BiH. Osnovnu školu završio je u Čurugu, a srednju tehničku školu u Novom Sadu.

Diplomirao je na Bogoslovskom fakultetu u Beogradu 1988. godine. Potom dve godine provodi na postdiplomskim studijama u Erlangenu - Nemačka.

Monaški čin primio je u manastiru Kovilj na praznik svetog Dimitrija, 1990. godine a iste godine na praznik Arhangela Mihaila, episkop bački Irinej rukopolažio ga je za jerođakona.

Kao jeromonah Fotije bio je sveštenoslužitelj u manastiru Bođani do 1993. godine a narednih pet godina profesor u bogosloviji Svetog Arsenija u Sremskim Karlovcima, gde ga i zatiče izbor za episkopa dalmatinskog.

Episkop dalmatinski i administrator gornjokarlovački Fotije hirotonisan je 1999. godine na Duhove u Sabornoj crkvi u Sremskim Karlovcima, a za episkopa dalmatinskog ustoličen je na praznik svetog apostola Luke i svetog Petra Cetinjskog, 31. oktobra iste godine u Sabornoj crkvi u Šibeniku.

Odlukom Svetog arhijerejskog sabora SPC, 2000. godine episkop Fotije je postao v.d. rektor obnovljene bogoslovije Sveta Tri Jerarha u manastiru Krka.

U ovom kratkom periodu arhipastirske službe u Eparhijiji dalmatinskoj i gornjokarlovačkoj počinje obnova crkvenog života i crkvenih objekata, a oživljava i izdavačka delatnost i uvodi veronauka za pravoslavnu decu u školama. Episkop Grigorije (Durić) jedan je od najmlađih crkvenih velikodostojnika. Rođen je 1967. godine u Varešu, gde je završio srednju Elektrotehničke školu.

Završio je i Bogoslovsku školu a potom i Bogoslovski fakultet u Beogradu 1994. godine i postdiplomske studije u Atini 1996. godine.

Godine 1992. zamonašio se u manastiru Ostrog a imenovan je i za igumana manastira Tvrdoš kod Trebinja.

Za episkopa zahumsko-hercegovačkog imenovan je kao nasledik svog duhovnog oca episkopa Atanasija (Jevtića).