Ekološka bomba u Obrenovcu

26. 05. 2009. 22:00

Misterija 50 buradi zakopanih, pre više od pet godina, na komunalnoj deponiji Grebača kod Obrenovca još nije razrešena. Burad su zakopana u kanal dužine pedesetak, širine četiri i dubine tri metra. Po rečima predsednika Udruženja „Za bolji život“ Obrenovac Nikole Pavličević u buradima se, po svoj prilici, nalazi TDI toluen diizocijanat, sintetska hemijska materija, koja služi u proizvodnji poliuretana. Svetska zdravstvena organizacija svrstala je u prvu grupu otrova.

Član Udruženja „Za bolji život“ Zdravko Dobrić tvrdi da su ova burad potencijalna ekološka opasnost za građena Obrenovca i okoline. On procenjuje da je rđa već počela da nagriza burad, tako da otrovna hemijska supstanca TDI polako otiče u reku Kolubaru.

Dobrić podseća da je na ovu ekološku opasnost prvi ukazao Prodan Todorović iz Zvečke. On je video izvesne ljude kako istovaraju burad na deponiji Grebača. Na svakom od njih je stajao znak opasnosti.

Todorović je o tome obavestio Odeljenje za zaštitu životne sredine u opštini Obrenovac i Udruženje „Za bolji život“. Predsednik ovog udruženja Pavličević je podneo prijavu protiv N.N. lica koja su zakopala burad sa otrovnom hemijskom supstancom, tražeći da se ispita sastav hemijskog otpada u buradima. Međutim, na veliko iznenađenje članova udruženja, javni tužilac mr Miroslav Simić ih je obavestio da „materija koja se nalazila u burićima supstanca TDI koja se koristi kao sirovina za proizvodnju poliuretana i koja u kontaktu sa vazduhom se neutrališe pa je bezopasna za životnu okolinu“.

Nezadovoljni odgovorom opštinskog javnog tužilaštva, posebno iznetim stavom o TDI supstanci i stepenu ugroženosti životne sredine, Udruženje je zatražilo stručno mišljenje o ovoj hemijskoj supstanci od Nacionalnog centra za kontrolu trovanja pri Vojnomedicinskoj akademiji i Hemijskog fakulteta u Beogradu. Sa VMA je stiglo stručno mišljenje sa potpisom dr Dragana Joksovića u kome piše da je „Svetska zdravstvena organizacija TDI svrstala u prvu grupu otrova“ . Ista ocena stigla je i sa Hemijskog fakulteta sa potpisom profesora dr Ivana Gržetića. Ovaj profesor je napisao „da odlaganje ambalaže koja je zaprljana ostacima TDI nije preporučljivo na javnim komunalnim deponijama, jer to može biti veoma opasno s obzirom na to da ambalaža vremenom može da istruli i otvori put zaostalom sadržaju da prodre u životnu sredinu…”

Nikola Pavličević i Zdravko Dobrić tvrde da neće odustati od traganja za istinom. Oni žele da utvrde ko je i zašto i po čijem nalogu zakopao burad na deponiji Grebača. Takođe, oni istrajavaju na tome da se tačno utvrdi šta je skladišteno u tim buradima. Udruženje traži od opštinskih službi da građane obaveste o opasnom otpadu koji može da ugrozi njihovo zdravlje.