Ništa bez optimizma
Posle četiri godine pauze, beogradski sastav „E Play” je objavio novi album „Drago mi je što smo se upoznali”. Grupa koja ovih dana slavi deceniju postojanja debitovala je na „Urban demo festu”. Pobeda na tom festivalu omogućila im je da snime prvi album i da se nametnu, jer je njihov zvuk bio prijatno osveženje na našoj „učmaloj” rok sceni. Osim toga, izdvojili su se i po tome što su, za razliku od većine srpskih bendova, veliku pažnju posvetili vizuelnom identitetu i video prezentaciji svoje muzike.
Prethodni album „Crime” objavljen je za PGP RTS, ali je bend „E Play” u međuvremenu promenio izdavača. Novi kompakt disk, treći po redu, izašao je za „Egzit”, tačnije „Sinema siti”. Album je, pojašnjavaju članice beogradskog benda Maja Cvetković i Biljana Todorovski u intervjuu za „Politiku”, objavljen u sklopu novosadskog filmskog festivala i, na neki način, predstavlja saundtrek ovog festivala.
– Svirali smo u nedelju na zatvaranju „Sinema sitija”, a i pre svake konferencije ili projekcije puštali su muziku sa našeg novog albuma. Bila je to odlična prilika da se predstavimo i nekoj publici koja, inače, to ne bi slušala, a s druge strane, oni su nam omogućili nešto što drugi izdavači nisu mogli – dobru promociju i besplatan daunlod albuma, što nam se posebno dopalo s obzirom da je distribucija u Srbiji prilično loša. Na taj način ćemo moći da dopremo do ljudi ovde, ali i u regionu. Od danas je na veb-sajtovima exitfest.org i exitmusic.tv moguće skinuti ceo album potpuno besplatno. U eri ilegalnog skidanja muzike prodaja albuma je prošlost, naročito ovde. Zato smo, zajedno sa izdavačem, odlučili da izađemo u susret svima koji žele da čuju naš album.(/slika2)
Album nosi naziv „Drago mi je što smo se upoznali”, uobičajen izraz u svakodnevnom govoru. „E Play” su ovako, na simboličan način, želeli da zahvale svima koji godinama rade sa njima.
– Za razliku od mračnog naziva prethodnog albuma „Crime”, želeli smo da damo malo optimizma sebi i drugima i nadu da će biti bolje. Album je, kao i prethodni, producirao Nikola Vranjković koji je, ovoga puta, nadmašio samog sebe, a mnogo je pomogao i Marko Nježić. Uložili smo dosta truda oko produkcije i mislim da se to čuje na albumu. I prvi komentari su da je album mnogo zreliji, kvalitetniji, u toku sa svetskim trendovima. „Drago mi je što smo se upoznali” donosi više elektronike, ali ostali smo u energičnom gitarskom fazonu. Na albumu imamo i nekoliko sjajnih gostiju – tu su Hasa iz „Blokauta”, Bane iz „Sanšajna”, Alek iz grupe „Eyesburn”, a Marko Nastić nam je uradio remiks numere „Too Late”.
Grupu „E Play” očekuje nastup na otvaranju festivala „Egzit”. Naime, oni će svirati prve večeri, 9. jula na Fjužn bini na Petrovaradinskoj tvrđavi. Sećaju se kako su, odmah posle objavljivanja debi albuma, svirali na glavnoj bini Tvrđave pred 12.000 ljudi, što je za tako mlad bend bilo veoma značajno.
– Mislim da je „Egzit” važan, ako ništa drugo zbog toga što dolazi mnogo ljudi iz inostranstva i može da se upozna sa tobom. Prošle godine smo svirali, takođe, na Fjužn sceni u vreme kada su na glavnoj bini nastupali „Ministri”. Iako smo mislili da zbog toga naš koncert neće biti posećen, bilo je prepuno i nastup je bio odličan. I pre nekoliko godina svirali smo u nekom lošijem terminu i mislili smo da to niko neće videti, međutim posle toga smo dobili puno pisama i komentara iz regiona.
Od septembra grupa kreće na turneju na kojoj će predstaviti novi album. Za oktobar planiraju i veliki promotivni koncert u Beogradu. I do sada je sastav „E Play” svirao maltene na čitavom prostoru bivše Jugoslavije.
– Prošle godine smo svirali u „Metelkovoj” i bilo je fantastično. Zvali su nas iz Slovenije da ponovo dođemo u septembru. Posle jednog koncerta na novosadskom „Spensu” u organizaciji „Egzita”, na kome su glavne zvezde bili „Asian Dub Foundation” kontaktirao nas je organizator iz Italije. Odmah posle toga otišli smo u Italiju da sviramo.
Sastav „E Play” već godinama se ustalio u postavi Maja Cvetković, Biljana Todorovski, Damjan Dašić i Marko Milivojević. Danas su članovi ovog beogradskog benda ponosni što su izdržali i opstali tokom protekle decenije. Uostalom, kako ističu, puno radosti je proisteklo iz bavljenja muzikom.
– Muzičarima nije nimalo lako da tako dugo budu zainteresovani za jednu stvar, da budu posvećeni, dolaze na probe, koncerte, da daju sve od sebe, a malo im se vraća, naročito ako govorimo o novcu. To je veliki entuzijazam. Bitno je i da atmosfera u bendu bude dobra. Imali smo prilike da sviramo pred velikim brojem publike, da putujemo, upoznajemo različite ljude. A sve teškoće dođu i prođu. Srećni smo što smo izdržali. Voleli bismo da u budućnosti sviramo mnogo više u inostranstvu i regionu, jer Srbija je stvarno mala. Želeli bismo da sviramo svuda – od Japana do Njujorka i smatramo da to nije nemoguće. Zašto neki srpski bend ne bi mogao da uspe u inostranstvu? Bitno je samo pogoditi dobar trenutak.